aktualizacja 

To najlepszy moment, żeby ją zobaczyć. Zielona kometa nad Polską

40

Noc ze środy na czwartek to najlepszy moment, żeby wpatrywać się w nocne niebo w poszukiwaniu zielonej komety C/2022 E3 (ZTF). Nazwana tak z powodu koloru swojej poświaty w najbliższych dniach będzie najbliżej Ziemi. Ostatnio tak dobrze widoczna była z naszej planety ponad 50 tysięcy lat temu. Naukowcy NASA twierdzą, że odkryta niecały rok temu zielona kometa, ostatnio przeleciała w pobliżu Ziemi w czasach neandertalczyków.

To najlepszy moment, żeby ją zobaczyć. Zielona kometa nad Polską
Najlepszy moment, żeby ją zobaczyć. Zielona kometa nad Polską (NASA, Twitter, @tribunephl)

Zielona kometa między 1 a 2 lutego będzie znajdowała się najbliżej Ziemi. Kometa C/2022 E3 (ZTF), zwana także "zieloną" przez kolor swojej niezwykłej poświaty, jest widoczna przez lornetki, teleskopy, a w niektórych miejscach na Ziemi także gołym okiem. Bezchmurne niebo odgrywa bardzo ważną rolę podczas poszukiwania tego niecodziennego zjawiska.

Blask komety, którą najprawdopodobniej mogli podziwiać również neandertalczycy, wyniesie ok. 5-6 magnitudo, czyli jednostki wielkości gwiazdowej służącej do wyrażenia wartości natężenia światła. Oznacza to, że w niektórych miejscach na Ziemi, również w Polsce, może być widoczna gołym okiem. Są jednak pewne warunki i wymagania, dzięki którym uda się zaobserwować to zjawisko.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gwiazda Betlejemska. Niezwykłe zjawisko podziwiane od starożytności

Zielona kometa nad Polską. Jak zobaczyć zieloną kometę?

Zielona kometa została odkryta 2 marca 2022 roku przez Bryce’a Bolina oraz Franka Masci’ego, którzy wykorzystali do tego teleskop kalifornijskiego Obserwatorium Palomar. Kometę odkryto w ramach przeglądu nieba Zwicky Transient Facility (ZTF). Jak udało się ustalić, ten nadzwyczajny obiekt jest złożony z lodu, zamrożonych gazów, pyłu oraz skał. Dlatego przyjmuje zieloną aurę i mówimy o "zielonej komecie".

Co zrobić, by zobaczyć zieloną kometę? Przede wszystkim należy udać się w miejsce, gdzie żadne światło nie będzie zakłócało nocnego nieba. Musi być bardzo ciemno. Kolejnym warunkiem jest bezchmurna pogoda, co niestety obecnie w niektórych miejscach w Polsce jest niewykonalne. Jeśli jednak uda nam się dotrzeć w odosobnione miejsce z czystym nocnym niebem, możemy rozpocząć poszukiwania.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Eksperci podają, że zieloną kometę będzie można obserwować nawet przez dziesięć dni lutego, jednak w pierwszych będzie ona najbliżej Ziemi, a co za tym idzie, zaświeci najjaśniej, co ułatwi obserwację. Aby ją zauważyć warto skierować wzrok, lornetkę lub teleskop w stronę Marsa. To dobry punkt orientacyjny. - Kometa znajduje się na północy naszego nieba, obecnie blisko Gwiazdy Polarnej, gwiazdy biegunowej dokładnie na północ - powiedział brytyjskiemu "The Guardian" Jake Foster, astronom z Królewskiego Obserwatorium.

Kometę najlepiej oglądać po północy, kiedy osiąga najwyższy punkt na niebie. W nadchodzących tygodniach przesunie się na znaczną odległość po niebie z nocy na noc, kierując się w stronę gwiazdozbioru Byka.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Istnieje wiele aplikacji, które pomagają zorientować się w nocnej przestrzeni nieba, pokazują gwiazdy i planety. Jedną nich jest Sky Map, Solar Walk, Sky Safari czy Sky Live.

Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić