o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Uratował ludziom życie. Niesamowite, co zrobiło to zwierze

20
Podziel się

Afrykański szczur o imieniu Magawa został uhonorowany prestiżowym złotym medalem za swoją pracę przy wykrywaniu min lądowych. Gryzoń odkrył dziesiątki ładunków wybuchowych w Kambodży.

Uratował ludziom życie. Niesamowite, co zrobiło to zwierze
Szczur o imieniu Magawa został uhonorowany prestiżowym złotym medalem. (Twitter.com)
bEErsMtN

Gigantyczny afrykański szczur Magawa odkąd został przeszkolony przez organizację charytatywną Apopo, która specjalizuje się w szkoleniu zwierząt do wykrywania min, wykrył nosem 39 min lądowych oraz 28 niewybuchów.

Teraz brytyjska charytatywna organizacja weterynaryjna PDSA przyznała mu złoty medal "za ratowanie ludzkiego życia poprzez pomoc w oczyszczaniu Kambodży ze śmiercionośnych min".

bEErsMtP

Takim medalem nagrodzono do tej pory 30 zwierząt, ale Magawa jest pierwszym uhonorowanym szczurem. Siedmioletni gryzoń był szkolony przez zarejestrowaną w Belgii organizację charytatywną Apopo z siedzibą w Tanzanii.

"Otrzymanie tego medalu to dla nas zaszczyt. Jest to również ważne dla ludzi w Kambodży i wszystkich ludzi na całym świecie, którzy cierpią i umierają z powodu min" - powiedział agencji prasowej Press Association Christophe Cox - dyrektor generalny Apopo.
bEErsMtV

Szczur Magawa waży 1,2 kg i ma 70 cm długości. Chociaż jest to znacznie większy niż wiele innych gatunków szczurów jest nadal wystarczająco lekki, aby nie uruchamiać min, gdy po nich przejdzie.

Szczur wyczuwa materiał wybuchowy

Szczury są szkolone w wykrywaniu związku chemicznego w materiałach wybuchowych, co oznacza, że ​​ignorują złom i mogą szybciej szukać min. Gdy znajdą materiał wybuchowy drapią powierzchnię ziemi i w ten sposób alarmują towarzyszącego mu człowieka.

Magawa jest w stanie przeszukać boisko wielkości kortu tenisowego w zaledwie 20 minut. Według Apopo człowiekowi z wykrywaczem metali zajęłaby to nawet cały dzień.

bEErsMtW

Kambodża szacuje, że w latach 1975–1998 w kraju położono od czterech do sześciu milionów min przeciwpiechotnych, które zabiły ponad 64 tysięcy ludzi.

Zobacz także: HeroRAT Magawa is awarded the PDSA Gold Medal
bEErsMtX
Zobacz także: Ogromny szczur w piekarni. Klient oniemiał, gdy go zobaczył
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEErsMuq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
Amo
rok temu
Smycz dla tak małego zwierzątka powinna być amortyzatorem sprężynowym dobranym do wagi zwierzątka, bo nu kark skręcą
shee
rok temu
No tak bo vzlowiek to najgorszy gatunek istniejacy na Ziemi. Niestety. Barbarzyncy. Wszystko musza naprawiac biedne zwierzeta, no brawo!
szczur
rok temu
Czy nie było ładniejszego zdjęcia do tego artykułu? Co znaleźli to wstawili.
bEErsMur
KRis
rok temu
Zwierzę naprawia świat po ludziach...do czego to doszło
minerka
rok temu
Nie nadali mu jeszcze obywatelstwa Kambodży?
bleble
rok temu
może by mu smycz lepszą zafundowali a nie na śrubach
sdf
rok temu
Odesłać wykopane miny do właściciela (czyli US Army) z rachunkiem za rozminowanie.
muzyk
rok temu
Dobrze, że za życia a nie pośmiertnie. BRAWO DLA SZCZURA. Oby żył jak najdłużej
ass
rok temu
boisko wielkości kortu tenisowego... a kort tenisowy wielkosci kortu tenisowego w ile?
wanis
rok temu
Jedyna dziś pozytywna i budująca informacja na tym portalu
ewe
rok temu
...ale zastanawia mnie jedno, rozumiem, że w Afryce jest bieda, ale szczury chyba jednak mają, to dlaczego ONI SAMI nie nauczyli się szkolić swoje szczury? Dlaczego znowu musiał to za nich zrobić ktoś inny? Czy to też wina Tus... , chciałam napisać KOLONIZATORÓW???
ewe
rok temu
i to JEST DOBRA wiadomość :)
górnik emeryt
rok temu
ALE MI TO SENSACJA?? w górnictwie wielokrotnie szczury ratują życie górników.Sam miałem takie doświadczenie gdzie szczury dały sygnał do ucieczki przed zawaleniem chodnika> uratowało się wówczas 23 górników.
bEErsMuj
kuba
rok temu
Problem jest w tym że wiele min jest wykonane z tworzywa szt.i typowy wykrywacz nic tu nie da, a szczurek wykrywa sam materiał wybuchowy (nie obudowę miny z metalu czy tworzywa szt)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić