To się nie zdarza. Obywatel Korei Płd. uciekł do kraju Kim Dzong Una

190

Obywatel Korei Południowej przekroczył silnie ufortyfikowaną granicę Korei Północnej, uciekając ze swojego kraju - poinformowało w niedzielę wojsko Korei Płd. To wyjątkowo rzadki kierunek ucieczki – podkreśla "Reuters".

To się nie zdarza. Obywatel Korei Płd. uciekł do kraju Kim Dzong Una
Obywatel Korei Południowej uciekł na Północ (Getty Images)

W sobotę około godziny 21.20 czasu lokalnego po wschodniej stronie Strefy Zdemilitaryzowanej (DMZ) oddzielającej dwie Koreę wykryto niezidentyfikowaną osobę. Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej (JCS) poinformowało, że bezzwłocznie przeprowadzono akcję poszukiwawczą

Potwierdziliśmy, że osoba przekroczyła granicę wojskowej linii demarkacyjnej około 22:40 i uciekła na północ i JCS podało w oświadczeniu, cytowanym przez "Reutersa".

Uciekł do Korei Północnej

Jak na razie uciekiniera nie udało się zlokalizować. JCS dodało, że nie może potwierdzić, czy dana osoba żyje, ale wysłało zawiadomienie na północ za pośrednictwem wojskowej gorącej linii z prośbą o jej ochronę.

Agencja "Reuters" podkreśla, że ucieczka do kraju rządzonego przez dyktatora zdarza się bardzo rzadko. To obywatele Korei Południowej, bojący się biedy oraz represji ze strony autorytarnych władz, częściej uciekają na południe.

Relacje między Koreami

Przekroczenie granicy, które jest nielegalne w Korei Południowej, nastąpiło po tym, jak Korea Północna całkowicie zamknęła swoje granice z powodu koronawirusa, chociaż nie potwierdziła żadnych infekcji.

Relacje transgraniczne między Koreami pogorszyły się po negocjacjach dotyczących denuklearyzacji między Pjongjangiem a Waszyngtonem, które utknęły w martwym punkcie po nieudanym szczycie w 2019 roku.

Korea Południowa i siły ONZ pod dowództwem USA są technicznie nadal w stanie wojny z Koreą Północną, ponieważ wojna koreańska w latach 1950-1953 zakończyła się zawieszeniem broni, a nie traktatem pokojowym.

Zobacz także: 10 lat reżimu Kim Dzong Una. Tak rządzi autorytarny przywódca Korei Północnej
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić