Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

"To skandal!". Generał Skrzypczak odpowiada Frasyniukowi

1909
Podziel się:

Władysław Frasyniuk, członek opozycji demokratycznej w PRL, obraził żołnierzy Wojska Polskiego w TVN24. Zaproszony do studia, komentował działania wojska i Straży Granicznej przy granicy z Białorusią i nazwał żołnierzy "watahą psów". Padło też określenie "śmieci". Wywołało to lawinę komentarzy, a szef MON zapowiedział złożenie doniesienia do prokuratury. W rozmowie z o2.pl sprawę komentują generałowie Waldemar Skrzypczak i Roman Polko.

"To skandal!". Generał Skrzypczak odpowiada Frasyniukowi
Władysław Frasyniuk rozpętał burzę. Jego słowa w rozmowie z o2.pl komentują wojskowi (Agencja Gazeta, Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)
Patrzę też z niepokojem na tę arogancję, chamstwo, prostactwo. Szczerze mówiąc, słowo żołnierz jest upokarzające dla tych wszystkich, którzy byli na misjach polskich poza granicami, bo ja mam wrażenie, że to jest wataha. Wataha psów, która otoczyła biednych, słabych ludzi - mówił były opozycjonista z PRL, zaproszony do skomentowania sytuacji uchodźców.

Zareagował także minister obrony narodowej. Mariusz Błaszczak zapowiedział podjęcie kroków prawnych. Na Twitterze zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie znieważania żołnierzy Wojska Polskiego.

Zobacz także: Granica polsko-białoruska. Relacja z obozowiska afgańskich uchodźców

Skrzypczak: Skandal! Powinien przeprosić

W rozmowie z o2.pl słowa Frasyniuka potępił były dowódca Wojsk Lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak. Wojskowy, znany z obrony żołnierzy w różnych sytuacjach, emocjonalnie zareagował na wypowiedź Frasyniuka. Przekonuje, że powinien on żołnierzy przeprosić.

W mediach wygląda to tak, jakby winne było wojsko i Straż Graniczna. Wszyscy obwiniają Polskę. A co z Białorusią i Łukaszenką? To on rozpętał ten kryzys, czemu nie reaguje na na to Unia Europejska? Czemu my dostajemy po głowie? - pyta Skrzypczak w rozmowie z o2.pl.

Twierdzi, że Frasyniuk za swoje słowa powinien żołnierzy przeprosić. - Żołnierzy obrażać nie wolno. Żołnierzy, których wysłano do ochrony granicy! To skandal! Tak nie wolno. Ci, którzy to robią, powinni pojechać na granicę i zobaczyć, jak to wygląda. Wojskowym należą się przeprosiny - mówi dalej Skrzypczak.

Polko: Nie oczekuję przeprosin

Słowa Frasyniuka skomentował też w ostry sposób gen. Roman Polko. Były szef GROM stwierdził, że były opozycjonista realizuje scenariusz prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenki.

Ta wypowiedź świadczy, że pan Frasyniuk ma jakiś problem ze sobą. Problem emocjonalny. Tymi słowami wpisuje się w kampanię Łukaszenki, która ma na celu dzielenie Polaków - mówi o2.pl gen. Polko.

I dodaje, że "przeprosin nie oczekuje".

Raczej refleksji pana Frasyniuka nad sobą - kwituje.

Szef MON, Mariusz Błaszczak, zapowiedział złożenie doniesienia do prokuratury.

"Stan umysłu"

Żołnierze, z którymi rozmawiamy, w większości nie chcą wypowiadać się pod nazwiskiem. Wielu z nich jest w czynnej służbie i nie chcą być kojarzeni z angażowaniem ich w politykę. Słowa Frasyniuka ubodły wielu z nich do żywego.

Stan umysłu - mówi krótko jeden z żołnierzy, wciąż służący w linii, poproszony o komentarz.

Inni przekonują, że "nie chcą być mieszani z błotem". Słowa Frasyniuka w większości odbierają negatywnie, niektórzy sięgają nawet po wulgaryzmy. "To ch...!" - mówi krótko jeden z wojskowych. Wydaje się, że wyzwiska, jakimi obrzucił wojskowych Frasyniuk, mogą jeszcze długo krążyć w środowisku i mocno zantagonizować społeczeństwo i mundurowych.

Mundurowi protestują

Na wypowiedź Frasyniuka zareagowali także inni wojskowi. Wielu mundurowych protestuje przeciwko słowom byłego działacza "Solidarności". Zareagował m.in. dyrektor Centrum Weterana, płk Szczepan Głuszczak.

Głos zabrał także gen. Jarosław Stróżyk z Fundacji Stratpoints.

Były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej napisał o "przekroczeniu granic" w wypowiedzi W. Frasyniuka.

Były szef MON, Tomasz Siemoniak, uważa, ze "takie słowa nie powinny paść".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1909)
Janina
10 miesięcy temu
Ble ble ble a cham nadal jest bezkarny.I wy się domagacie szacunki jak każdy cham i prostak obraża was bez żadnych konsekwencji.Szanuj sam siebie to i inni będą cię szanować ale widać te światłe umysły wojskowe nie znają nawet tego to się nie dziwcie że na was plują.
zoo
10 miesięcy temu
Panie Skrzypczak pan ostatnio coś bredzi
Zofia z Londy...
10 miesięcy temu
Podobny sposób wypowiedzi jak agent Bolek. Dobrze że Bolek milczy...
Zofia z Londy...
10 miesięcy temu
Podobny sposób wypowiedzi jak agent Bolek. Dobrze że Bolek milczy...
ted
10 miesięcy temu
Pan Frasyniuk nie ma za co przepraszać. Żołnierz obojętnie jakiej narodowości winien świecić przykładem. To co powiedział p. Władysław to nazwanie rzeczy po imieniu, tylko po imieniu.
rotmistrz
10 miesięcy temu
To nie jest żadna prostacka wypowiedź p. Frasyniuka. To po prostu nazwanie rzeczy po imieniu. Żołnierz swoją postawą i zachowaniem winien świecić przykładem a nie arogancją i chamstwem. Tego ostatniego uczą panowie z formacji określanej za pomocą trzech literek.
mol
10 miesięcy temu
A wystarczy wyjechać do swojej ukochanej ojczyzny.
leoś
10 miesięcy temu
Komu przebywanie w Polsce uwiera droga wolna, to nie jest ziemia obiecana i nią nie będzie, niech wreszcie to do nich dotrze.
pytam
10 miesięcy temu
No i słoma wyszła z butów bo obiecane onuce od batki nie przyszły ??? A wystarczyło trzymać języka za zębami i mógł uchodzić za mędrca, a tak wyszło że jest .....
Ździch
10 miesięcy temu
Czy ci dwaj tzw. generałowie zapomnieli, że dowodzili grupami najemników, którzy bez wypowiedzenia wojny napadli na suwerenny kraj o nazwie Irak? Czy im się wydaje, że są lepsi od Guderiana, Blaskowitza i innych generałów hitlerowskich, którzy napadli na suwerenną Polskę tylko dlatego, że kraj na który napadali leży daleko? Czy zapomnieli, że ci najemnicy ubrani byli, podobnie jak oni sami w mundury wojska polskiego? Może czasem lepiej zamknąć jadaczkę i nie udawać dziewicy skoro ma się za sobą wieloletnie bycie jawnogrzesznicą?
mc18
11 miesięcy temu
Frasyniuk - czemu ty nie wybierasz się do Moskwy lub Tel Awiwu ?
głupoty
rok temu
Sądzę, że Frasyniuk powinien być pozbawiony obywatelstwa polskiego niezwłocznie, uznany za osobę niepożądaną dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego i wydalony z kraju. Frasyniuk stale zaangażowany jest w walkę z PIS i na ulicy, z policją. Nie ma żadnego usprawiedliwienia.
Ann
rok temu
Może chodziło o "bzy" a nie "psy"
Nikt
rok temu
Za dużo tu trolli i to wyraźnie widać bo nie wierzę żeby to byli sami idioci którzy jadą nienawiścią do Polski do Polskiego Wojska wypisują bzdury a łukaszenka i putin się cieszą. Ci emigranci to ludzie specjalnie przywiezieni żeby wywołać na granicy bajzel czemu nikt nie krytykuje łukaszenki on specjalnie to zrobił. Nie krytykują łukaszenki bo to jego ludzie...!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić