EŁEM| 

Polska wzmacnia granicę. Ważny ruch kontrwywiadu wojskowego

364

Służba Kontrwywiadu Wojskowego wzmacnia siły. Jak ustaliło o2.pl, powstać ma kolejna ekspozytura służby - w Białymstoku. Oznacza to, że władze wzmacniają poziom bezpieczeństwa na ścianie wschodniej. To ważna wiadomość w obliczu kryzysu migracyjnego.

Polska wzmacnia granicę. Ważny ruch kontrwywiadu wojskowego
Polska wzmacnia wschodnią ścianę. Na zdjęciu, które wykonano 14 sierpnia br., widać migrantów w gminie Szudziałowo (Getty Images, STR)

Ekspozytura ma powstać w Białymstoku. To ewidentny sygnał, że władze pracują nad podniesieniem poziomu bezpieczeństwa wschodniej ściany Polski. Szczególnie ważne będzie to z uwagi na możliwy kryzys migracyjny, o którym mówi się coraz więcej w związku z sytuacją w Afganistanie.

Ekspozytura białostocka może odpowiadać za kontrwywiadowczą ochronę niektórych pododdziałów najmłodszego związku taktycznego Wojska Polskiego - 18. dywizji zmechanizowanej. Szczególnie że dowództwo dywizji jest ulokowane w Siedlcach. Ekspozytura SKW już w Białymstoku była. Podległa Inspektoratowi (jednostce wyższego rzędu) w Gdyni.

Czy tak samo będzie teraz - nie wiadomo. Gdyby była to Gdynia, mogłoby to oznaczać problemy, bo tamtejszy inspektorat ma braki kadrowe. Tak czy inaczej, ekspozytura w Białymstoku będzie wartością dodaną w siłach zbrojnych.

Zobacz także: Tomasz Siemoniak o polskiej armii. Jednoznaczne wnioski

Wiadomo też, kto miałby być szefem nowej ekspozytury. Według naszych ustaleń Białystok miałby objąć Paweł Z. (nazwiska nie podajemy ze względu na jego niejawność). Obecnie jest dyrektorem w jednym z departamentów w Centrali SKW. Odpowiada za ochronę spółek podległych MON.

To człowiek Wąsika [Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA - przyp. red.]. Ale jeśli miałby objąć ekspozyturę, to byłaby degradacja, i to duża. Struktura jest prosta: departament w centrali - inspektorat - ekspozytura - mówi nasz rozmówca, związany z MON.

Nowa jednostka będzie też wsparciem dla istniejących sił bezpieczeństwa. W Białymstoku funkcjonuje delegatura (cywilny odpowiednik inspektoratu) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W obliczu dużych problemów na granicy polsko-białoruskiej i możliwego pojawienia się fali uchodźców z Afganistanu, wzmocnienie nadzoru i dodatkowe "oko" na rejon nadgraniczny może być po prostu niezbędne. Tym bardziej, że już we wrześniu rozpoczynają się na Białorusi manewry wojskowe Zapad-2021.

Co ciekawe, od kilku dni Podlaski Oddział Straży Granicznej przestał podawać informacje o liczbie zatrzymanych uchodźców. Ostatnie dane pochodzą z dziewiątego sierpnia. W komunikacie PO SG poinformował wtedy, że od szóstego do ósmego sierpnia zatrzymanych zostało 349 osób, próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. Później zapadła cisza. Skok jest jednak znaczny. Prawdopodobnie największy od co najmniej 2015 r., czyli od czasu wielkiego kryzysu migracyjnego, wywołanego wojną z Państwem Islamskim.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić