Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EŁEM
|

Polska wzmacnia granicę. Ważny ruch kontrwywiadu wojskowego

221
Podziel się

Służba Kontrwywiadu Wojskowego wzmacnia siły. Jak ustaliło o2.pl, powstać ma kolejna ekspozytura służby - w Białymstoku. Oznacza to, że władze wzmacniają poziom bezpieczeństwa na ścianie wschodniej. To ważna wiadomość w obliczu kryzysu migracyjnego.

Polska wzmacnia granicę. Ważny ruch kontrwywiadu wojskowego
Polska wzmacnia wschodnią ścianę. Na zdjęciu, które wykonano 14 sierpnia br., widać migrantów w gminie Szudziałowo (Getty Images, STR)
bETiLOrV

Ekspozytura ma powstać w Białymstoku. To ewidentny sygnał, że władze pracują nad podniesieniem poziomu bezpieczeństwa wschodniej ściany Polski. Szczególnie ważne będzie to z uwagi na możliwy kryzys migracyjny, o którym mówi się coraz więcej w związku z sytuacją w Afganistanie.

Ekspozytura białostocka może odpowiadać za kontrwywiadowczą ochronę niektórych pododdziałów najmłodszego związku taktycznego Wojska Polskiego - 18. dywizji zmechanizowanej. Szczególnie że dowództwo dywizji jest ulokowane w Siedlcach. Ekspozytura SKW już w Białymstoku była. Podległa Inspektoratowi (jednostce wyższego rzędu) w Gdyni.

bETiLOrX

Czy tak samo będzie teraz - nie wiadomo. Gdyby była to Gdynia, mogłoby to oznaczać problemy, bo tamtejszy inspektorat ma braki kadrowe. Tak czy inaczej, ekspozytura w Białymstoku będzie wartością dodaną w siłach zbrojnych.

Zobacz także: Tomasz Siemoniak o polskiej armii. Jednoznaczne wnioski

Wiadomo też, kto miałby być szefem nowej ekspozytury. Według naszych ustaleń Białystok miałby objąć Paweł Z. (nazwiska nie podajemy ze względu na jego niejawność). Obecnie jest dyrektorem w jednym z departamentów w Centrali SKW. Odpowiada za ochronę spółek podległych MON.

bETiLOsd
To człowiek Wąsika [Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA - przyp. red.]. Ale jeśli miałby objąć ekspozyturę, to byłaby degradacja, i to duża. Struktura jest prosta: departament w centrali - inspektorat - ekspozytura - mówi nasz rozmówca, związany z MON.

Nowa jednostka będzie też wsparciem dla istniejących sił bezpieczeństwa. W Białymstoku funkcjonuje delegatura (cywilny odpowiednik inspektoratu) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W obliczu dużych problemów na granicy polsko-białoruskiej i możliwego pojawienia się fali uchodźców z Afganistanu, wzmocnienie nadzoru i dodatkowe "oko" na rejon nadgraniczny może być po prostu niezbędne. Tym bardziej, że już we wrześniu rozpoczynają się na Białorusi manewry wojskowe Zapad-2021.

bETiLOse

Co ciekawe, od kilku dni Podlaski Oddział Straży Granicznej przestał podawać informacje o liczbie zatrzymanych uchodźców. Ostatnie dane pochodzą z dziewiątego sierpnia. W komunikacie PO SG poinformował wtedy, że od szóstego do ósmego sierpnia zatrzymanych zostało 349 osób, próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. Później zapadła cisza. Skok jest jednak znaczny. Prawdopodobnie największy od co najmniej 2015 r., czyli od czasu wielkiego kryzysu migracyjnego, wywołanego wojną z Państwem Islamskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETiLOsy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(221)
wb.
2 tyg. temu
To z pewnością ważna wiadomość ale działanie znacznie spóźnione. Można domniemać, ŻE ROSYJSKIE I Białoruskie służby tą operację przygotowywały dłużej niż rok, w Iraku, Iranie i innych państwach arabskich musiało być o tym głośno a nie dotarło to ani do polskich służb specjalnych ani konsularnych. Za to także ktoś powinien ponieść odpowiedzialność.
My Naród
2 miesiące temu
A oni tu po co? Nie ma przejścia. Granica Państwa. Osobom nieuprawnionym WSTĘP WZBRONIONY!
CIEKAWE -
2 miesiące temu
BARDZO DOBRE POSUNIĘCIE ....ALE KTO POZWOLIŁ NA UJAWNIENIE TAKIEJ INFORMACJI ?.
bETiLOsz
Ivan
3 miesiące temu
My bronilismy swoich ziem i kraju to czego nagle te młode chłopy koczujący przy granicy honorowo nie bronią swojego kraju? Tchórze! Pewnie myślą że Europa się zlituje i ich tu wpuści i se będą grabic i zabijać itp,IM NIE MOZNA UFAC, TERRORYZM MAJĄ WE KRWI!Pozbyć się ich trzeba!Do swojego domu paszli won i bronić!!! Europa i świat może pomóc ale na miejscu:/
Ala
3 miesiące temu
Akurat o2 może ustalić tylko ploty!!!!! ha,ha,ha,
,,,,,
4 miesiące temu
No cóż siekierka się przyda...
Olo
4 miesiące temu
A do czego są pola minowe, karabiny maszynowe i zasieki?????
treterte
4 miesiące temu
Wysłać wot niech w końcu za kasę którą biorą ,coś zrobią.
Vernon
4 miesiące temu
A gdzie Zbigniew stonoga?
Felczer78
4 miesiące temu
Po Macierewicza nie mamy kontrwywiadu i wywiadu, państwa NATO udzielają nam informacji tylko niezbędnych. Możemy zapomnieć o ścisłej współpracy tym bardziej z tym rządem nikt nie chce rozmawiać. Poza tym zostawiliśmy i zabiliśmy jako Polska setki naszych agentów kto nam zaufać???
Gosian76
4 miesiące temu
Łukaszenko powinien być Skazany za przemyt ludzi i przemyt papierosów przez granicę
realista
4 miesiące temu
Ochrona granic UE przed napływem uchodzców to fikcja ze względu na prawa człowieka. Jest to polityka jak najbardziej słuszna !! Głównym błędem napedzającym migracje jest polityka wobec migrantów !! Wiadomo że wsród migrantów przytłaczajaca wiekszość stanowia ci którzy chcą tutaj szybko i łatwo uzyskać wysoki standard życia jak najmniejszą ilościa pracy, kosztem tych którzy żyją tutaj całe życie, pracują i płacą podatki. Trzeba zmienić zasady przyjmowania emigrantów !!! Zaden emigrant, nigdy, nie powinien uzyskać obywatelstwa któregokolwiek państawa UE, ani on ani jego dzieci... jedynie prawo do zamieszkania i pracy. Żaden emigrant nie powinien dostawac DARMO .. żadnych zasiłków ani innej pomocy. Wszystkie środki pomocy socjalnej , wymaganej prawem danego kraju, które sa na niego przeznaczane powinny byc wycenione, zsumowane i wpisane na konto które powinien bezwzględnie SPŁACIĆ!!! Kazde złamanie prawa i ..obyczajów .. kraju w którym aktualnie przebywa, powinno zakończyc sie wydaleniem poza UE , na jego koszt.
o hoho
4 miesiące temu
Potrzeba nam rąk do pracy. Mułzumanie to taki pracowity naród, a praca to się im dosłownie w rękach pali. 😂😂😂
bETiLOsr
Stróż
4 miesiące temu
Na granicy połóżmy tęczowe flagi
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić