o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

To święte miejsce w Korei Północnej. Może trafić na listę UNESCO

4
Podziel się

Władze Korei Północnej podjęły starania o wpisanie Pektu-san na jedną z list UNESCO. Domagają się, aby góra zyskała status Światowego Geoparku. To szczególne dla wszystkich mieszkańców państwa, w tym – Kim Dzong Una.

Góra Pektu-san jest oficjalnym miejscem narodzin Kim Dzong Ila
Góra Pektu-san jest oficjalnym miejscem narodzin Kim Dzong Ila (Domena publiczna)
bEpyayth

Światowa Sieć Geoparków to światowa organizacja non-profit. Żeby znaleźć się na jej liście – obejmującej 147 geoparków z 41 krajów – należy najpierw uzyskać status Światowego Geoparku. Z tego powodu północnokoreańscy naukowcy nie ustają w staraniach, aby wykazać, że obszar góry jest wyjątkowo zróżnicowany pod względem biologicznym i geologicznym.

Naukowcy (...) wykazali naukowo jego cechy (Pektu-san – przyp. red.) geologiczne i międzynarodową wartość w ciągu dziesiątek lat badań – "Yonhap News Agency" cytuje treść komunikatu prasowego dla mieszkańców Korei Północnej.

bEpyaytj

Góra Pektu-san w Korei Północnej – znaczenie

O zamiarach rządu poinformowała oficjalna Centralna Agencja Informacyjna. Decyzja o rozpoczęciu działań w kierunku uzyskania statusu Światowego Geoparku została podjęta przez Narodową Komisję Korei Północnej ds. UNESCO. Jej przedstawiciele już w 2018 roku przekazali ONZ wniosek, który jest obecnie rozpatrywany przez UNESCO.

Góra Pektu-san ma szczególne znaczenie dla Korei Północnej. Jest ona oficjalnie uznawana za miejsce narodzin Kim Dzong Ila, byłego przywódcy państwa i zarazem ojca obecnego lidera – Kim Dzong Una. W rzeczywistości Kim Dzong Il przyszedł na świat w Związku Radzieckim. Mieszkańcy regularnie uczestniczą w pielgrzymkach na szczyt, co nie uległo zmianie nawet po wybuchu pandemii COVID-19.

bEpyaytp
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Korei Północnej. Kim Dzong Un boi się epidemii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEpyaytK
KOMENTARZE
(4)
SDXVCV
rok temu
GDZIE URODZIŁ SIĘ JAROSŁAW KACZYŃSKI?? W ZAKOPANEM A WYKARMIŁA GO NIEDŹWIEDZICA I TO JEST TAK WYJĄTKOWE W JEGO OSOBOWOŚCI-GRÓBOSKÓRNOŚĆ.
bumerang
rok temu
A ile w Polsce jest takich gór?.
m...
rok temu
Niedługo okaże sie ze mały urodził sie na Giewoncie.
bEpyaytL
Riko
rok temu
Każdy sposób na wyciągnięcie jakiejś kasy jest dobry .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić