aktualizacja 

To sympatyczne zwierzę zna każdy. Tak wygląda, nim urośnie. Wiedziałeś?

86

Pochodzi z Azji, w Polsce pojawiła się 16 lat temu. Jest drapieżnikiem, choć zdaje się, że mniej wybrednym. Ich ugryzienia mogą wywoływać również reakcje alergiczne. To dalsza kuzynka doskonale wszystkim znanej biedronki, czyli biedronka azjatycka.

To sympatyczne zwierzę zna każdy. Tak wygląda, nim urośnie. Wiedziałeś?
To sympatyczne zwierzątko zna każdy. Wiedziałeś, że tak wygląda? (Facebook)

Klasyczna biedronka ma owalny, wypukły kształt, dochodzi długością do 8 mm. Jej głowa, nogi i przedplecze są czarne, a najbardziej charakterystyczną cechą jest oczywiście siedem kropek.

A co jeśli zobaczymy biedronkę, która wygląda podobnie, ale jednak inaczej niż "klasyczna"? Szczegóły opisuje profil Lasów Państwowych w mediach społecznościowych.

Choć nie wygląda, to jest to biedronka - a dokładniej jej postać larwalna. A żeby być precyzyjnym, to niestety larwa obcej i inwazyjnej Biedronki azjatyckiej (Harmonia axyridis), którą znamy głównie z jesiennych nalotów na nasze domy i mieszkania - czytamy w opisie.

Biedronka nazywana w Polsce także azjatycką, jest drapieżnikiem, choć zdaje się, że mniej wybrednym. Przez swoją ekspansywną naturę mogą wypierać nasze rodzime gatunki biedronek.

Ugryzienia biedronek azjatyckich niekiedy wywołują również reakcje alergiczne, dlatego nie ma co łapać ich rękoma.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Pierwszy był Poznań

Po raz pierwszy w naszym kraju stwierdzono ją w 2006 roku w Poznaniu. Za naturalny zasięg występowania tej biedronki uważana jest wschodnia i środkowa Azja od Ałtaju po wybrzeża Oceanu Spokojnego i od południowej Syberii do południowych Chin. W 2020 roku odnotowano jej występowanie w całej Polsce.

Zobacz także: Co za widowisko! Rój 160 dronów nad Warszawą
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić