Rosjanie chcą się targować? Dziewczyna skazańca przemówiła

O sprawie trzech żołnierzy skazanych na śmierć w Doniecku mówi cały świat. Jednym z nich jest 21-letni Brahim Saadoun, obywatel Maroka. Jego dziewczyna w rozmowie z Biełsat TV mówi, w jaką grę jej zdaniem grają Rosjanie oraz co można zrobić, by pomóc skazańcom.

Rosjanie chcą się targować? Dziewczyna skazańca przemówiła
21-letni Brahim Saadoun ma zostać rozstrzelany w Doniecku (Twitter, YouTube)

Trzej żołnierze ukraińskiej armii mają zostać rozstrzelani. Służyli w 6. Samodzielnej Brygadzie Ukraińskiej Piechoty Morskiej. To obywatele brytyjscy Shaun Pinner i Aiden Aslin oraz obywatel Maroka Brahim Saadoun. Dziewczyna tego ostatniego rozmawiała z telewizją Biełsat TV o jego losie.

Ostatni raz wymieniliśmy się wiadomościami chyba 27 marca. W swoich ostatnich wiadomościach pisał, że brak mu motywacji, że brakuje im amunicji, sprzętu. Pamiętam, że zapytałam go też, czy powinniśmy zaangażować w to jakieś organizacje wolontariackie, spróbować im coś wysłać. Powiedział, że to i tak się nie uda, bo są otoczeni. Wkrótce z rosyjskich wiadomości dowiedziałam się, że jest jeńcem – wspomina Daria Olijnyk.

21-letni Brahim jest wykorzystywany przez Rosjan do celów propagandowych. W telewizji RT pokazano mu nagranie tortur rosyjskich więźniów w Ukrainie i kazano mu je potępić. Daria Olijnyk podkreśla, że to manipulacja. Opinia publiczna wie o pojedynczych przypadkach torturowania Rosjan przez Ukraińców i wszystkie zostały oficjalnie potępione przez rząd, który zapowiedział śledztwa i ukaranie winnych.

Tymczasem liczne doniesienia o zbrodniach popełnionych przez Rosjan są bagatelizowane przez Kreml jako "fake news" i nie ma mowy o żadnych konsekwencjach wobec żołnierzy okradających, gwałcących, torturujących i zabijających cywilów lub jeńców wojennych.

– Niech Brahim mówi cokolwiek, byle tylko przeżył – podsumowuje Olijnyk. Ukrainka uważa, że skazanie jej chłopaka i innych obcokrajowców na śmierć ma "podbić ich cenę" jako więźniów. Nie wie jednak, czego chcą Rosjanie w zamian za życie Brahima i czy władze Maroka starają się uwolnić swojego obywatela. Marokańskie gwiazdy oraz zwykli ludzie pokazują swojej wsparcie, więc Ukrainka liczy, że wywrze to presję na władze.

Co w takim razie robić? Pozostaje tylko próbować nagłośnić sprawę tak, aby władze, obrońcy praw człowieka i społeczność międzynarodowa zwrócili na nią jak największą uwagę – mówi dziewczyna żołnierza.

Brahim Saadoun w 2019 roku rozpoczął studia na Politechnice Kijowskiej na kierunku systemy lotnicze i kosmonautyczne. Na jesieni 2021 roku wstąpił do Ukraińskich Sił Zbrojnych. W wojsku był kierowcą i tłumaczem. Zna arabski, marokańską odmianę berberyjskiego, rosyjski, francuski i ukraiński.

Autor: DSM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić