aktualizacja 

Leśnik chwycił za telefon, gdy to zobaczył. Będziecie zdziwieni

1

Kolejna porcja informacji dla miłośników przyrody pojawiła się w mediach społecznościowych. Nadleśnictwo Kwidzyn opublikowało na swoim profilu na Facebooku ciekawe zdjęcie. Widzimy na nim pewną rzecz w kolorze pomarańczowym. Znalazł ją leśniczy - pan Mirek. Co to takiego? Będziecie zdziwieni!

Leśnik chwycił za telefon, gdy to zobaczył. Będziecie zdziwieni
Znalazł pomarańczowego grzyba w lesie. To czarka (Facebook, Nadleśnictwo Kwidzyn, Lasy Państwowe)

To jeden z piękniejszych aspektów przedwiośnia. Niektórzy nazywają go nawet żartobliwie "grzybowym odpowiednikiem przebiśniegów". Warto więc uważnie patrzeć pod nogi, gdy wybieramy się do lasu na spacer. Tylko wtedy mamy pewność, że niczego nie przeoczymy.

Mały pomarańczowy okaz to grzyb o nazwie czarka. Wyrasta zawsze na przełomie zimy i wiosny. - Rośnie pojedynczo lub w małych grupkach, najczęściej na gałęziach, konarach czy też pozostałościach z drzew liściastych - informuje Nadleśnictwo Kwidzyn na Facebooku.

Sam owocnik ma kształt miseczki lub płaskiego kieliszka, którego brzegi są na początku podwinięte lub skulone i kształtem zbliżone są do kociołka z niewielkim otworem. Dopiero stopniowo z upływem dni brzegi rozwierają się, przybierając bardziej płaski kształt. Całość osadzona jest na krótkim trzonku, czasem niemalże niewidocznym - czytamy w wyjaśnieniu na stronie przyrodniczo.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wilgotnica purpurowa. Grzyb, którego lepiej omijaj szerokim łukiem

Znalazł pomarańczowego grzyba. To czarka

Jak informują leśnicy, owocnik czarki z pewnością odznacza się na tle innych, szczególnie dzięki swojemu charakterystycznemu jaskrawopomarańczowemu kolorowi. Nie jest jednak dużym grzybem, bo ma średnicę zaledwie w granicach 1-5 cm.

Wyróżnia się dwa rodzaje czarek - czarkę szkarłatną i czarkę austriacką, które rozróżnić można po zarodnikach pod mikroskopem - czytamy we wpisie na Facebooku.

Pracownicy Nadleśnictwa Kwidzyn dodają, że wspomniany grzyb w 2014 roku skreślono z listy gatunków chronionych. - Niektóre źródła mówią, że czarka została uznana jako gatunek niejadalny, inni mówią, że smakiem przypomina rzodkiewkę - informują leśnicy.

Jednak lepiej, aby ze względu na swój charakterystyczny i piękny wygląd, pozostały w lesie - czytamy na stronie Lasów Państwowych.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić