aktualizacja 

Toruń. Zakaz wstępu do lasów. Odkryli agresywnego szkodnika

122

Lasy w części Nadleśnictwa Dobrzejewice zaatakował groźny dla drzew szkodnik. Z tego powodu do 17 czerwca będzie obowiązywał zakaz wstępu do lasów w okolicach Torunia.

Toruń. Zakaz wstępu do lasów. Odkryli agresywnego szkodnika
Zdjęcie ilustracyjne (Facebook, Lasy Państwowe)

Tereny leśne na południowy wschód od Torunia zaatakował wyjątkowo groźny dla drzew szkodnik. – Brudnica mniszka szkodzi głównie sosnom, dlatego lasy w naszym nadleśnictwie są szczególnie narażone. Larwy szkodnika jedzą igły od ich nasady, a reszta odpada z drzewa. Z czasem na gałęziach nie ma igieł i drzewo po prostu obumiera. To może dotknąć setki hektarów lasu, dlatego brudnica jest tak niebezpieczna – wyjaśnia Kamila Czajka z Nadleśnictwa Dobrzejewice w rozmowie z "Gazetą Pomorską".

Przedstawicielka Nadleśnictwa dodaje, że występowanie brudnicy nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak w tym roku larw szkodnika jest wyjątkowo dużo. – Wzrost populacji brudnicy zaobserwowaliśmy już w zeszłym roku. Wystawialiśmy pułapki z feromonami, do których łapały się samce szkodnika. Zarówno ich, jak i samic było bardzo dużo. Wtedy już wiedzieliśmy, że w tym roku brudnica będzie problemem - tłumaczy Czajka.

Leśnicy zdecydowali się na przeprowadzenie oprysków części lasów.

Oprysk jest ostatecznością. Staramy się tego nie robić, dopóki widzimy, że natura sobie sama radzi ze szkodnikiem. Brudnicą żywią się ptaki, dotyka je także wirus powodujący krysztalicę. Kiedy szkodnika nie jest tak dużo, to środowisko samo sobie z nim radzi. Jednak przy tak drastycznym wzroście populacji, jak w tym roku, musimy zareagować, bo później mogłoby być za późno – przyznaje Kamila Czajka w rozmowie z "Gazetą Pomorską".

Do 17 czerwca dla mieszkańców będzie zamknięte ok. 600 hektarów terenu nadleśnictwa - zakaz ten obejmuje tylko obszar pomiędzy leśniczówkami Wąkole i Dąbrówka. Do oprysku użyty będzie specjalny środek w takim stężeniu, aby nie był niebezpieczny dla ludzi i środowiska, szczególnie pszczół.

Zobacz także: Specjalista komentuje mowę ciała Putina. "Na pewno nie jest zdrowy"
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić