o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Tragedia w Wielkopolsce. Padły 2 mln pszczół. "To jeszcze nie koniec"

28
Podziel się

Tylko w maju w trzech pasiekach na terenie Brudzewa, Marulewa i Tarnowa (woj. wielkopolskie) padły aż 2 miliony pszczół. Sprawą zajęła się prokuratura. Śledczy podejrzewają, że owady mogły paść w wyniku opryskiwania pola rzepaku.

Tragedia w Wielkopolsce. Padły 2 mln pszczół. "To jeszcze nie koniec"
Tylko w maju w trzech pasiekach na terenie Brudzewa, Marulewa i Tarnowa (woj. wielkopolskie) padły aż 2 miliony pszczół. (Getty Images)
bESBqsjV

W połowie maja br. w trzech pasiekach w gminie Brudzew (pow. turecki) masowo padły pszczoły. Jak podaje portal lm.pl w najbardziej poszkodowanej pasiecie przetrwała zaledwie połowa z 46 rodzin. Jedna rodzina liczy od 80 do 100 tys. pszczół więc straty oszacowano na co najmniej 1,8 mln owadów. W dwóch innych pasiekach padło ok. 90 tys. i 150 tys. owadów.

Prokuratura Rejonowa w Turku prowadzi śledztwo w tej sprawie. Z wstępnych ustaleń wynika, że pszczoły miodne mogły paść w wyniku oprysku pola rzepaku przeprowadzonego 17 maja.

bESBqsjX
Pszczoły oblatują teren w obrębie trzech kilometrów. Te straty to jeszcze nie jest koniec. Będą prawdopodobnie straty również w kolejnych okolicznych pasiekach - mówi Ewa Woźniak rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Koninie, cyt. przez portal lm.pl.

Udało się ustalić tożsamość rolnika, który pryskał pole, właściciela terenu i osobę z zewnętrznej firmy, która dostarczyła środki do oprysku. Zabezpieczono także martwe pszczoły w celu sprawdzenia, co było powodem zatrucia.

Śledztwo prowadzone jest w kierunku spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Dochodzenie pozwoli ustalić czy działanie było celowe, czy nieumyślne. Za taki czyn grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

bESBqskd
Zobacz także: Zastosowanie fusów po kawie. Przydadzą się w domu i ogrodzie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESBqsky
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(28)
Eliza
5 miesięcy temu
Bezwzględnie karać, również chemicznym opryskiem. Pszczoły są NIEZBĘDNE< ten facet nie.
Nemeczek
6 miesięcy temu
Śledztwo prowadzone jest w kierunku spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach... A zniszczenie narzędzi pracy i pozbawienie właściciela pasieki zarobku?
malkontent
6 miesięcy temu
Te zatrute pszczoły stanowiły około 10 % wszystkich innych owadów zapylających przebywających na kwiatach rzepaku : trzmieli, dzikich pszczó i innych .
bESBqskz
Szczery
6 miesięcy temu
Co robiły te pszczoły na jego polu?same są sobie winne.
sasasas
6 miesięcy temu
Rolnik może opryskiwać pole tylko musi robić to w wyznaczonym czasie . Np wieczorem gdy pszczoły już dawno są w ulach . Niestety wielu rolników tego nie przestrzega a później sami narzekają ,że miód drogi albo go nie ma ? Z drugie strony który konsument kupi chleb z eko mąki za 15 zł ? Wszyscy są po trosze wini temu wariactwu, a każdy tylko od siebie.
PICPIS
6 miesięcy temu
PSZCZELARZE W CZASIE OPRYSKOW POWINNI MIEC ZMKNIETE ULE
Anka
6 miesięcy temu
ja nie mam zamiaru bronić jakiegoś rolnika który truje pszczoły ale zastanawia mnie dlaczego na forum jest tylu oszołomów którzy wydają już wyrok skoro dotychczas nikt jeszcze nie wie co było przyczyną padnięcia tych pszczół
real
6 miesięcy temu
Jeżdżę rowerem wzdłuż sadów jabłoniowych i jestem zszokowany tym, że nie czuć zapachu kwiatów, tylko opryski. Nie będę już kupował tych jabłek, bo to sama chemia. Polskie g...
rolnik
6 miesięcy temu
Szkodnikami kwitnącego rzepaku są :chowacz podobnik oraz pryszczarek kapustnik.Szkodnika zwalcza się opryskiem owadobójczym a NIE RANDAPEM /glifosatem/.Glifosat stosuje się dopiero przed zbiorami aby roślina uschła zanim otworzą się strąki z nasionami...aby ziarno nie zgubić na polu.
rolnik
6 miesięcy temu
Szkodnikami kwitnącego rzepaku są :chowacz podobnik oraz pryszczarek kapustnik.Szkodnika zwalcza się opryskiem owadobójczym a NIE RANDAPEM /glifosatem/.Glifosat stosuje się dopiero przed zbiorami aby roślina uschła zanim otworzą się strąki z nasionami...aby ziarno nie zgubić na polu.
Rolnik z Wars...
6 miesięcy temu
Osoby tu komentujące, nie wiedzą w jakim okresie używa się glifosatu. Rzekomo nie ma już "starego" Roundapa, jest nowy, łagodniejszy - oczywiście, jest to kłamstwo. Dostęp do starego Roundapa jest dalej. A co do kary dla rolnika, prawidłowo. Dziady mają dotacje, dofinansowania, robią, co chcą. Pora wziąć się za tych dziadów, głosowali na PiS, a Ci im się chcą odwdzięczyć m.in. "piątką dla zwierząt" haha.
Robin
6 miesięcy temu
Za wywalenie kart do głosowania za 70 mln albo przytulenie za respiratory złotych grozi nagroda od Prezesa. Prawa i Sprawiedliwa Ojczyzna Narodowa nasza.
tom
6 miesięcy temu
u rodziców na ROD jest koleś co robi działkowcom opryski nie patrząc na porę dnia. Potrafi zrobić oprysk w środku dnia, podczas aktywności pszczół. Jako że w tym roku mam więcej wolnego czasu przypilnuję go. Nagram jak robi oprysk i zgłoszę odpowiednim służbą. Do tego na przyszły rok planuje hodować pszczoły murarki
bESBqskr
Pszczelarz z ...
6 miesięcy temu
Jako pszczelarz proszę o sadzenie drzew, krzewów i sianie kwiatków pyłko i niektarodajnych. Proszę o pozwolenie na zakwitnięcie kwiatów i "chwastów" na Waszych trawnikach, proszę o koszenie po ich przekwitnięciu. Sterylne trawniki mogą się podobać, ale są pustynią pożytkową dla pszczół i innych owadów zapylających.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić