Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Katastrofa ekologiczna na Dolnym Śląsku. Rolnik zabił 7,5 mln pszczół

399
Podziel się

Tragedia w Modliszowie. 7,5 miliona pszczół zginęło w strasznych męczarniach po tym, jak rolnik spryskał pole środkiem owadobójczym. Mężczyźnie grozi za to do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Katastrofa ekologiczna na Dolnym Śląsku. Rolnik zabił 7,5 mln pszczół
W gminie Świdnica zginęło 7,5 mln pszczół (Getty Images)
bEURSNph

W zeszłym roku w nocy z 19 na 20 maja rolnik wjechał na modliszowskie pole z rzepakiem i opryskał je owadobójczą substancją zawierającą dimetoat. Około 5 rano na pole przyleciały pszczoły. Gdy siadały na kwiatach, środek oblepił je, powodując natychmiastowe skutki neurologiczne.

Zginęło kilka milionów pszczół

Część dimetoatu wraz z pyłkiem dostawała się do przewodu pokarmowego. Niektóre pszczoły ginęły jeszcze na polu, a te które zdołały dolecieć do ula, były zabijane przez inne pszczoły, chroniące dostępu chorym osobnikom do całej rodziny. Ostatecznie i tak dochodziło do kontaktu i zginęły wszystkie. W sumie po tym oprysku życie straciło 7,5 miliona pszczół – powiedział prokurator rejonowy Marek Rusin cytowany przez swidnica24.pl
bEURSNpj

W czasie zdarzenia środek był dozwolony do użytku na uprawach zbóż, takich jak m.in. pszenica ozima, żyto czy jęczmień, kapuście czy buraku cukrowym. Zakazane było natomiast stosowanie go na roślinach kwitnących. Już dwa tygodnie później substancja została całkowicie zakazana przez Unię Europejską.

"Ten człowiek wyjechał na pole z bronią chemiczną i za to, co zrobił, powinien stracić prawo do wykonywania zawodu" – powiedział portalowi swidnica24.pl Robert Samek, pszczelarz z Pogorzały, który stracił 135 pszczelich rodzin.

bEURSNpp

W sumie w wyniku działania rolnika zginęło 245 rodzin pszczelich z ośmiu pasiek, zlokalizowanych w Modliszowie, Witoszowie i i pogorzale. Straty oszacowano na 560 tys. zł.

Rolnik usłyszał zarzut doprowadzenia do katastrofy ekologicznej w wymiarze lokalnym. Mężczyźnie grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, oprócz tego prokuratura zabezpieczyła jego majątek do wysokości 560 tys. zł. Sprawa trafiła też do Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Roślin. Rolnik odmówił złożenia zeznań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEURSNpK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(399)
konsultant
5 miesięcy temu
Wszystkich zaszczepić
Adam N 1973
7 miesięcy temu
A naukowcy do teraz głowią się nad zagadką, dlaczego pszczół jest coraz mniej ???
6666
7 miesięcy temu
Ukarać bardzo surowo wszytkim zapłacić straty żeby mogli odbudować pasieki Nigdy nie kupowałem TEGO oleju zawsze słonecznikowy najlepszy
bEURSNpL
Marian
7 miesięcy temu
Szkoda pszczół, każdy normalny człowiek lubi pszczoły, ale ton artykułu trochę parodia. Za chwilę będziemy opłakiwać brutalną śmierć trawy pod kosiarką.
Zimny okład
7 miesięcy temu
Zadne oleje rafinowane nie nadają się do spożycia.Tak samo jak zboża .Obecnie wszystko jest zmodyfikowane genetycznie,zatrute glifosatem i przerobione silnymi truciznami przez rafinacje.Gina pszczoły i owady zapalające.Niedługo przez ludzką chciwość bedzie głod albo sami rolnicy beda zapytać swoje pola.Wszystko to zalecenia unijne,syf,chemia,opryski.Dotacjami rozkładają naturalne sposoby upraw i świadomie zatruwają ludzi
polak
7 miesięcy temu
Bzdury. I tyle. Monsanto Bayer itp mafie ścigajcie macie ich chemię cały czas w biedronce Lidlu itp sypie z zachodu tam jest bardziej nawożene i pryskane mają więcej dotacji ceny wyższe itp. Jak ktoś pracował na warzywach Holandii Niemczech Francji to widział jak to wygląda . Więcej pszczół umiera nie tylko przez 1 głupotę tego pseudorolnoka ale inne czynniki na które przymykane są oczy. Olej rzepakowy sam glifossd technologia uprawy wielkopowierzchownych plantacji tego wymaga.samo zdrowie w paszach z pszenicy podobnie traktowanej i GMO kukurydzy i płatki z ładnymi obrazkami dla dzieci wieckupujac tego rodzaju produkty z zachodnich firm sami nakrecacie to zjawisko nie świadomie przy okazji nie baw6em trafi syntetyczne mięso bo to takie nowoczesne i humanitarne. Smacznego
Bez glifosatu
7 miesięcy temu
A czemu nikt nie kara tych co susza na polu opryskujac glifosatem zboze ktore potem my jemy ? Desykacja zamiast suszyc w stodole to opryskuja i susza na polu. A potem sie wmawia że mamy uczulenie na gluten, nie na gluten tylko na glifosat wlasnie.
123
7 miesięcy temu
Nie oceniajcie jednego za wszystkich. Są tacy co przestrzegaja ulotki. A są tacy co nie.
Aga
7 miesięcy temu
Gdzie jest granica głupoty i chytrości!!!!!a tego pana trudno nazwać rolnikiem
pszczelarz
7 miesięcy temu
Pszczółek szkoda im już nikt życia nie wróci. Zabezpieczony majątek powinien być oddany pszczelarzowi a Rolnika przynajmniej na 5 lat wsadzic
Stop chemii
7 miesięcy temu
W życiu nie kupię oleju zepakowego!
osa,,,
7 miesięcy temu
nie sprzedawac szkodliwych dla owadów środków i zakazac jak kwitnie opylac szkodliwymi prepatatami , NAUKOWCY NIECH OPRACUJĄ METODY OCHRONY RZEPAKU NIESZKODLIWE DLA PSZCZÓŁ I CZAS KIEDY NALEZY ROZPYLAĆ TAKI ŚRODEK --JA JUŻ NIE WIDZE W MIEŚCIE PSZCZÓŁ A KWITNIE WIELE TRAW I DRZEW I KWIATÓW NA ZIELEŃCACH A TU ANI MUCHI ANI OSY ANI PSZCZOŁY , JESZCZE KILKA LAT TEMU BYŁO ICH WIELE --APELUJE DO WYOBRAŹNI LUDZI , DO WYOBRAŹNI PRODUCENTÓW I DO NAUKOWCÓW , PREPARATY MUSZA NIE SZKODZIĆ ZAPYLACZOM , INACZEJ OWOCÓW NIE BEDZIE
Margaretka
7 miesięcy temu
Wszyscy niech przejdą na ekologiczną uprawę w Polsce to nie będzie trucia. W Unii mają już tak wyeksplatowane ziemie, że niedługo nie będą mięli co uprawiać. Pamiętajcie, jeżeli robicie coś złego dla Innych, to do Was wróci, a dalsze pokolenia to odczują, czyli Wasze dzieci, wnuki....Pieniądze to nie wszystko, lepiej żyć w zgodzie z naturą, bo prędzej czy później Matka Natura się zdenerwuje i Nas zrujnuje.
bEURSNpD
SZOK!!
7 miesięcy temu
Szok, co ci rolnicy wyprawiają!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić