aktualizacja 

"Zabronimy mężczyznom". Trump mówi, co zmieni, jeśli znów wygra wybory

284

Były prezydent Donald Trump zapowiada, co zrobi, jeśli ponownie zostanie wybrany przez obywateli na głowę państwa. Jednym z głównych punktów w jego programie wyborczym ma być… zakaz udziału w zawodach sportowych dla transpłciowych kobiet.

"Zabronimy mężczyznom". Trump mówi, co zmieni, jeśli znów wygra wybory
Trump chce zakazać transpłciowym kobietom udziału w sportach kobiecych (Getty Images)

Donald Trump w minioną sobotę zorganizował wiec w Conroe w stanie Teksas. Mówił m.in. o tym co zrobi, jeśli zostanie wybrany na prezydenta w 2024. Jego priorytety mogły okazać się dla niektórych zaskakujące. Były prezydent USA zapowiedział bowiem, że zakaże transpłciowym kobietom udziału w zawodach sportowych.

Zabronimy mężczyznom uprawiania kobiecych sportów. To niedorzeczne - powiedział w sobotę Trump, cytowany przez NBC News.

Trump przeciwny transpłciowym kobietom w sporcie

Trump w lekceważący sposób odnosił się do kobiety za pomocą niewłaściwych zaimków. Stwierdził również, że transseksualna kobieta, której nazwiska nie wymienił, pobiła 20-letni rekord w podnoszeniu ciężarów. Nie jest jasne, czy to twierdzenie jest prawdziwe.

"Język Trumpa odzwierciedlał język konserwatywnych urzędników w wielu stanach w ciągu ostatnich kilku lat" - podało NBC News. W zeszłym roku ponad 30 stanów rozważało projekty ustaw, które zakazywałyby transpłciowym sportowcom grania w drużynach, które są zgodne z ich tożsamością płciową. Dziesięć stanów wprowadziło takie środki. Jak dotąd w tym roku 17 stanów rozważa podobne projekty.

Trump już wcześniej potępiał drużyny sportowe, których członkami są osoby transpłciowe. ​​W przemówieniu wygłoszonym na Konserwatywnej Konferencji Działań Politycznych w Orlando na Florydzie w zeszłym roku nazwał transpłciowe kobiety "biologicznymi mężczyznami".

Młode dziewczęta i kobiety są wściekłe, że są teraz zmuszane do konkurowania z biologicznymi mężczyznami. To nie jest dobre dla kobiet. To nie jest dobre dla sportów kobiecych, które działały tak długo i tak trudno im było dotrzeć tam, gdzie są. Jeśli to się nie zmieni, sport kobiecy, jaki znamy, umrze - powiedział wówczas Trump.

Przeciwnicy takiego podejścia twierdzą, że konserwatyści celowo poruszają kwestie transpłciowych sportowców, aby przekonać do siebie wyborców. Mówią jednak, że w rzeczywistości transpłciowe kobiety nie stanowią zagrożenia dla kobiecego sportu - podaje NBC News.

Według sondażu PBS NewsHour/NPR/Marist opublikowanego w zeszłym roku dwie trzecie Amerykanów sprzeciwia się prawom, które ograniczałyby prawa osób transpłciowych.

Zobacz także: Zadziwiające słowa Donalda Trumpa o Rosji i Ukrainie. Reakcja ambasadora
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić