Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Trump nie wytrzymał. "Wypuśćcie już tę cholerną szczepionkę"

37

Donald Trump w ostrych słowach skrytykował amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). Chodzi o przedłużający się proces zatwierdzania szczepionki na koronawirusa. Trump nazwał FDA "starym i powolnym, biurokratycznym żółwiem" i oskarżył jej dyrektora o marnowanie czasu.

Trump nie wytrzymał. "Wypuśćcie już tę cholerną szczepionkę"
Donald Trump skrytykował FDA za przedłużające się prace nad rejestracją szczepionki (Getty Images)

Panel ekspertów FDA ds. szczepionek przegłosował w czwartek dopuszczenie preparatu do użytku w trybie nadzwyczajnym. Oznacza to, że opracowana przez amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer wraz z niemieckim przedsiębiorstwem BioNTech szczepionka na COVID-19 będzie mogła trafić do amerykańskich obywateli powyżej 16. roku życia już w najbliższym czasie. Preparat zostanie prawdopodobnie oficjalnie zarejestrowany w sobotę.

Pracownicy FDA czują się zobowiązani do jak najszybszego działania. Muszą jednak upewnić się, że zarejestrowana szczepionka spełnia rygorystyczne standardy skuteczności i bezpieczeństwa – stwierdził przewodniczący agencji dr Stephen Hahn.

Donald Trump się zdenerwował. "Przestań sobie pogrywać i zacznij ratować życie"

Takie opóźnienie we wprowadzaniu szczepionki na rynek nie spodobało się jednak Donaldowi Trumpowi. Amerykański prezydent stwierdził, że musi wywrzeć silny nacisk na Agencję Żywności i Leków, aby ta pospieszyła się z rejestracją szczepionki. Podkreślił, że urzędnicy nie powinni marnować ani sekundy.

Wypuść już tę cholerną szczepionkę, doktorze Hahn! Przestań sobie pogrywać i zacznij ratować ludzkie życie! – zwrócił się Trump do dyrektora FDA na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Szczepionka na COVID-19. Opracowywana w ekspresowym tempie

Komentatorzy podkreślają, że niezależnie od tego, ile dokładnie zajmie proces rejestracji szczepionki, wciąż opracowana została ona w ekspresowym tempie. Zdaniem amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, badania laboratoryjne nowych preparatów trwają zazwyczaj co najmniej kilka lat. Po ich zakończeniu, naukowcy przez kolejne kilka lat dokładnie analizują wszystkie możliwe skutki uboczne szczepionki.

Od rozpoczęcia prac nad preparatem Pfizera minął mniej niż rok. Szczepionka została po raz pierwszy zatwierdzona na początku miesiąca w Wielkiej Brytanii. O zarejestrowanie swojej szczepionki zwrócił się do amerykańskich i europejskich organów regulacyjnych także inny amerykański koncern farmaceutyczny, Moderna.

Donald Trump podkreślił, że zależy mu na jak najszybszym wprowadzeniu szczepionki na rynek. Chodzi o powstrzymanie rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.

Chcę powstrzymać świat przed samozagładą – napisał amerykański prezydent.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Obejrzyj także: Szczepionka na COVID-19. Lekarz: udzielanie innych świadczeń będzie utrudnione

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić