o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Szczepionka na koronawirusa. Wyniki testów przeszły najśmielsze oczekiwania

469
Podziel się

Opracowujący szczepionkę na koronawirusa amerykański koncern farmaceutyczny Moderna ogłosił końcowe wyniki III fazy testów klinicznych. Zdaniem naukowców, szczepionka jest skuteczna w 94,1 proc. Liczba ta znacznie przekracza wcześniejsze oczekiwania naukowców.

Szczepionka na koronawirusa. Wyniki testów przeszły najśmielsze oczekiwania
Szczepionka Moderny ma chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19 (Pixabay)
bDzKHEJN

Moderna poinformowała w poniedziałkowym komunikacie prasowym, że spośród 30 tys. przebadanych osób, tylko u 11 pojawiły się objawy zakażenia koronawirusem po przyjęciu szczepionki. Ponadto, nikt z chorych nie miał jakichkolwiek powikłań. Oznacza to, że preparat całkowicie zapobiega ciężkiemu przebiegowi infekcji.

Szczepionka na koronawirusa prawie gotowa. Czeka na rejestrację

Firma Moderna chce jak najszybciej złożyć wniosek o zarejestrowanie szczepionki w trybie pilnym. Stosowna dokumentacja trafić ma na biurka amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA). Nie wiadomo jednak, jak długo przetwarzany będzie wniosek.

bDzKHEJP

Opublikowane w poniedziałek dane potwierdzają wcześniejsze doniesienia na temat skuteczności szczepionki Moderny. Poprzedni raport wskazywał na 95-procentową efektywność preparatu przy 95 proc. przebadanych uczestnikach. Nowe informacje wskazują, że szczepionka może skutecznie zapobiegać infekcji koronawirusem.

Nadal chcę zobaczyć finalny raport, ale to co widzieliśmy do tej pory jest absolutnie niezwykłe – powiedział badacz szczepionek ze szpitala w Filadelfii Paul Offit, który jest członkiem niezależnego komitetu ekspertów doradzającego FDA.
bDzKHEJV

Szczepionka na COVID-19. Jest niezwykle skuteczna

W odróżnieniu od brytyjskiej i rosyjskiej szczepionki, amerykański preparat nie opiera się na zmodyfikowanych białkach adenowirusa. Szczepionka Moderny wykorzystuje białko nazywane przez naukowców kolcem, które przebija powierzchnię patogenu SARS-CoV-2. Na tej samej zasadzie działa drugi amerykański preparat, opracowywany przez firmę Pfizer wspólnie z niemieckim przedsiębiorstwem BioNTech.

Moderna oraz Pfizer twierdzą, że ich szczepionki działają równie skutecznie we wszystkich grupach wiekowych i etnicznych. Na efektywność biopreparatu nie wpływa także płeć pacjenta. W związku z tym, mają zostać wkrótce zaaprobowane przez amerykańskich urzędników.

Preparat Moderny. Kto otrzyma go w pierwszej kolejności?

Dyrektor generalny Moderny Stéphane Bancel ocenił, że biorąc pod uwagę skuteczność szczepionki w zapobieganiu zarówno lekkim jak i ciężkim przypadkom COVID-19, preparat jego firmy powinien trafić w pierwszej kolejności do osób najbardziej narażonych na powikłania w wyniku infekcji koronawirusem. Chodzi przede wszystkim o pracowników służby zdrowia i osoby starsze. Zdaniem Bancela chronić należy także osoby z cukrzycą, nadwagą, oraz chorobami serca.

bDzKHEJW
25-letni zdrowy mężczyzna? Dajcie mu inną szczepionkę – powiedział dyrektor generalny firmy.

Moderna szacuje, że do końca roku wyprodukuje około 20 milionów dawek szczepionki na rynek amerykański. Pfizer zadeklarował natomiast, że w tym samym czasie powstanie 50 milionów dawek preparatu. W tym przypadku zostaną one jednak rozdzielone pomiędzy Stany Zjednoczone i kraje europejskie, które zakupiły szczepionkę.

bDzKHEJX

Obejrzyj także: Szczepionka na covid. Kiedy i za ile? Minister odpowiada

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDzKHEKq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(469)
Lekarz
2 miesiące temu
Wierutna bzdura.po raz kolejny
Dawid
2 miesiące temu
Spieszy nim się żeby jak najszybciej zarobić
stoik
2 miesiące temu
Bzdury . POWIKŁANIE .... POZNAMY W OKRESIE 2 Lat . Placebo jest tak samo skuteczne , za to polski lek na bazie osocza podany wcześnie na sto procent zabija ''kowida i nie ma skutków ubocznych . Jest dość drogi , skuteczny . Kto odpowie glaczego mamy ryzykowć szczepienia ??
bDzKHEKr
Anka
2 miesiące temu
Bardzo ciekawe...do dzis nie wynaleziono szczepionki na raka, stwardnienie rozsiane, wirusowe zapalenie jelit, IBS, i wiele innych chorob, a tu nagle po kilku miesiacach jest szczepionka na covid? Daje do myslenia...
Ewa
2 miesiące temu
a ja poproszę , gdyby chcieli mnie tym g....zaszczepić , o skład tego i jakie będą powikłania po podaniu ??? i gwarancję na piśmie kto odpowie za utratę zdrowia , powikłania czy zgon ?? Inaczej żadnego g....nie przyjmę !! i obojętne kto będzie to wychwalał pod niebiosa !! bo nie bez powodu , pis zwolnił z odpowiedzialności lekarzy i firmy mające dostarczyć nam szczepionki !! Szkoda,że nie powiedzieli ,że koncern PFIZER zapłacił już kilka razy wielomilionowe odszkodowania za powikłania !!
Najnowsze komentarze (469)
Anka
miesiąc temu
Bzdura, totalna bzdura. Nie da się słuchać, że wielokrotnie zmutowany wirus SARS CoV2 i wyprodukowana szczepionka będzie chroniła, uzdrawiała?? Już mamy gigantyczne skutki uboczne, o których się nie pisze, nie mówi, np. paraliż nerwu twarzowego, potwierdzono zgony z tytułu powikłań. Następnie jeśli nasza władza mówi o zapewnieniu szczepionki przeciw koronawirusowi dla każdego Polaka, to moje pytanie: dlaczego nie zapewniono odpowiedniej ilości szczepionek przeciw grypie, która dziesiątkuje różnymi stanami chorobowymi(nawet ciężkimi) Polaków? Znów hit reklamowy doszedł do zenitu i znów firmy zarobią naszym kosztem krocie pieniędzy. A my? może przeżyjemy, uratujemy się, a co z ludźmi, którzy nie przeżyją? znów będzie mowa, że zgon nastąpił z powodu chorób współistniejących!!
CNNNC
2 miesiące temu
Co za marketingowe bzdury . Kto to sprawdzi i zobaczy
dr-wal
2 miesiące temu
żadna szczepionka dotychczas wyprodukowana nie przekraczała 50% skuteczności...nie wierze w te 95% to lipa!!
xxxxx
2 miesiące temu
mam zamiar zaszczepić sie 4 razy w miesiącu ... potem KOVID mi nie straszny
sam
2 miesiące temu
Hura! Ale się cieszę. Nie mogłem się doczekać. Około 5 lat się czeka- co najmniej- na szczepionkę a tu ciach...parę miesięcy i już. Ciekawe tylko ilu ludzi umrze po tym specyfiku? Pewnie miliony.
cud
2 miesiące temu
Szczepionka po prostu cudowna.
niko
2 miesiące temu
szczepionka powinna kosztować 1000 zł to mała kwota za życie
Rzułf
2 miesiące temu
Przypomnijcie sobie co było z "lekiem" Thalidomid. I tyle w kwestii wiarygodności firm farmaceutycznych. A na koniec: rozmawiają dwa szczury laboratoryjne. Jeden pyta: będziesz się szczepił? - Coś ty, zgłupiał? Szczepionki jeszcze nie dobrze nie przetestowano na ludziach!
bDzKHEKj
Domyslny
2 miesiące temu
Czyli 6 umiera na 94 zaszczepionych.Rosyjska ruletka.
Doradca
2 miesiące temu
Niech najpierw wyszczepia wszystkich tych ktorzy pracowali nad ta szczepionka a kiedy chociaz przezyje jeden niech oglosza ze to dopiero poczatek badan.
Pit
2 miesiące temu
Z pozytywnym testem sars w Polsce na 30 tyś. zakażonych tylko 9 miało objawy ciężkich komplikacji? Po co więc szczepionka, żeby dwie osoby więcej miały ciężkie komplikacje?
demencja
2 miesiące temu
ja chcę tę szczepionkę już bo mam wielki kredyt do spłacenia, ale kredyt jest ubezpieczony, a ja nie. Dziecko dostanie spłacone mieszkanie.
GGG
2 miesiące temu
W UK rzad ukradl 2 miliardy funtow(oficjalnie), czyli pewnie 10 raazy tyle(nieoficjalnie) przy okazji wiruska. A co, kto im zabroni. PO TO JEST TA AFERA.
GGG
2 miesiące temu
Mam lepszy sposob na wirusa. Duzo tanszy. Wystarczy wylaczyc telewizor, radio i nie czyta bredni na internecie i nie ma covida.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić