Trzecia dawka szczepionki. Adam Niedzielski: "Mamy czwartą falę"

68

Wszystko wskazuje na to, że czwarta fala koronawirusa jest nieunikniona. W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski opowiedział, co zakłada czarny scenariusz. Przekazał też informacje na temat trzeciej dawki szczepionki na COVID-19.

Trzecia dawka szczepionki. Adam Niedzielski: "Mamy czwartą falę"
Adam Niedzielski (PAP)

Istnieją spore obawy, że za kilka tygodni znów będziemy mieli bardzo dużo zakażeń koronawirusem. Szansą na skuteczną walkę z pandemią jest przestrzeganie reżimu sanitarnego, a przede wszystkim przyjmowanie szczepionki na COVID-19.

Poziom zaszczepienia wśród Polaków nadal nie jest na tyle duży, by można mówić o odporności populacyjnej. Wobec tego rząd rozważa przywrócenie ograniczeń na tych obszarach, na których szczepionkę przyjęło najmniej osób. Jest też pomysł, by podawać trzecią dawkę preparatu przeciw COVID-19.

Mamy rekomendację ze strony Rady Medycznej, by rozważyć podanie 3. dawki szczepionki w tych grupach, które są najbardziej narażone na ryzyko - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w RMF FM.

Koronawirus w Polsce. Minister Adam Niedzielski o czarnym scenariuszu

Co nas czeka za kilka tygodni? Minister Adam Niedzielski przedstawił już czarny scenariusz.

Prognozy mówią, że maksimum, czyli czarny scenariusz to 15 tys. zakażeń koronawirusem, mniej więcej w październiku. Ta fala będzie się rozpędzała przez jakiś czas. Zakładamy, że liczba hospitalizacji w przypadku czarnego scenariusza, będąca pochodną zakażeń, będzie o 40-50 proc. mniejsza, niż była w trzeciej fali. System ochrony zdrowia będzie w zdecydowanym stopniu mniej narażony na obciążenie - przekazał Niedzielski.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić