Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Trzęsienie ziemi w Kościele w Niemczech. Proszą o wybaczenie

123
Podziel się:

W czwartek opublikowano raport dot. nadużyć seksualnych w archidiecezji Monachium i Fryzyngi w latach 1945-2019. Kardynał Reinhard Marx "jako urzędujący arcybiskup" Monachium i Fryzyngi przeprosił za czyny wykorzystywania seksualnego w Kościele.

Trzęsienie ziemi w Kościele w Niemczech. Proszą o wybaczenie
(Getty Images, Vittorio Zunino Celotto)

Raport został sporządzony przez monachijską kancelarię prawną Westphal Spilker Wastl i opublikowany w czwartek 20 stycznia br. Z dokumentów wynika m.in., że były papież Benedykt XVI, właśc. Joseph Ratzinger, wiedział o nadużyciach księży, którzy wykorzystywali dzieci, kiedy był arcybiskupem Monachium w latach 1977-1981.

Reinhard Marx, który w 2010 r. został mianowany na kardynała przez papieża Benedykta XVI, przeprosił za czyny wykorzystywania seksualnego w przestrzeni Kościoła.

Jako urzędujący arcybiskup przepraszam w imieniu archidiecezji za cierpienia wyrządzone ludziom na terenie Kościoła w ostatnich dziesięcioleciach - powiedział Marks w oświadczeniu.

Kard. Marx przyznał, że "punktem zwrotnym" były dla niego spotkania z osobami, które były wykorzystywane. Kardynał obiecał, że on i jego najbliżsi współpracownicy będą dokładnie analizować raport oraz będą go omawiać z komitetem doradczym ofiar i niezależną komisją. Pełną odpowiedź ma przedstawić w przyszłym tygodniu.

- Będziemy też dyskutować i wprowadzać dalsze zmiany w oparciu o rekomendacje obecnego raportu - powiedział kard. Marx, cytowany przez ekai.pl.

Archidiecezja monachijska jeszcze przed opublikowaniem raportu zapowiedziała, że kardynał odniesie się szczegółowo do jego treści podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 27 stycznia. Raport liczy niemal 1900 stron.

Kardynał Reinhard Marx 21 maja 2021 r. złożył rezygnację z urzędu arcybiskupa Monachium i Freising, aby wziąć odpowiedzialność za błędy swoje i Kościoła katolickiego w Niemczech w związku z ujawnionymi tam przypadkami tuszowania nadużyć seksualnych, których dopuszczali się wobec nieletnich niektórzy duchowni. Jego decyzja została odrzucona przez papieża Franciszka.

Zobacz także: Nowe regulacje w Kościele. Czego brakuje w dokumencie Jędraszewskiego?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(123)
Historia
5 miesięcy temu
Celibat wymyślono w 11tym wieku żeby kasa na bahory tylko do Watykanu
antyblef
5 miesięcy temu
A co z tym oszustem którego Scheuring-Wielgus zawiozła do Watykanu i tam Papież całując go po rękach przepraszał za jak się okazało potem sfabrykowane oskarżenia wobec duchownego ? Czternaście lat uczęszczałem na religię i nigdy nikt mnie nie molestował.... i takiego jak miałem 6 lat i jak miałem 19. Dzisiaj kiedy mam 65 lat gorzej mnie molestuje właśnie w/w Szelma-Wielgus
san
5 miesięcy temu
A kiedy o pedofilii wśród sędziów, prokuratorów, lekarzy, aktorów. Wśród nich oczywiście sam kwiat przyzwoitości, normalności i uczciwości
Trzeba
5 miesięcy temu
Postawić pomnik ofiar kościoła katolickiego
Nawiasem
5 miesięcy temu
Dlaczego katolicy sami nie utrzymują swych kościołów tylko podstępnie konkordatem kradną nasze pieniądze z budżetu państwa
gość
5 miesięcy temu
Inne zawody też powinny przepraszać za nadużycia a nie tylko księży się czepiają.
Janusz
5 miesięcy temu
Bardzo trudno być księdzem. Oni są najbardziej narażeni na kuszenie do złego. Nadto ludzie oczekują od nich bycia świętymi. Jak coś nam się nie podoba w postępowaniu księży, wolimy krytykować, zamiast modlić się za nich o nieuleganie pokusom. Jezus cierpi najbardziej przez księży, którzy powodują, że ludzie odchodzą z kościoła.
Tomek
5 miesięcy temu
Bandyci co ludziom po przeprosinach. Gwałt niszczy psychikę na całe życie. Gwałt na dziecku powinien być karany śmiercią. Gdyby jednego z drugim pedofila powiesić może reszta by kilka razy się zastanowiła zanim zaczęła by się do dzieci dobierać. Ukrywających pedofili też powinno się bezwzględnie karać, napiętnować nawet po śmierci. Tu mój apel czas obalić pomniki patrona pedofilów z Wadowic.
Stary
5 miesięcy temu
Człowiek uważa się za mądrego a daje się omotć bandzie żerującej na jego pracy za obietnicę bez pokrycia!
getych
5 miesięcy temu
ten to chociaz miał honor podac sie do dymisji teraz przeprosić a nasz jano pawlo szedł w zaparte że nic takiego nie ma ani nigdy nie było razem z don stanislawo
Paul
5 miesięcy temu
Przeporsiny sa dla dzieci, i dzisiaj bardzo popularne. Ja nie wybaczam.
gryglas.
5 miesięcy temu
Jak moze istniec Bog?? jak sami kaplani robia takie zeczy za ktore normalnego smiertelnika czekal by najgorszy los a co dopiero jego slugi??
Adikszczecin
5 miesięcy temu
Jasne. Tak samo jak sekskandal w wojsku Polskim 2017r we Wrocławiu. To można przeczytać po niemiecku że to w Bundeseehrze gwałcili rekrutów i rekrutki z kradzionymi dowodami osobistymi w Luftwaffe.
wow
5 miesięcy temu
taka błyskotliwa i błyskawiczna podobno samodzielna reakcja a zrezygnował z funkcji biskupia Rzymu?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić