Trzęsienie ziemi w Turcji. Meteorolog wyjaśnia

8

Poniedziałek 6 lutego okazał się tragicznym dniem dla Turcji, Syrii i Libanu. Na tamtych terenach doszło do potężnego trzęsienia ziemia oraz serii wstrząsów wtórnych. Zginęły tysiące osób. Meteorolog CNN Karen Maginnis wyjaśniła przyczyny zjawiska, dlaczego jego konsekwencje są tak bezprecedensowe i dlaczego zapisze się ono na kartach historii.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Meteorolog wyjaśnia
6 lutego w Turcji doszło do trzęsienia ziemi i serii wstrząsów wtórnych. (PAP)

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 rozpoczęło się o godz. 4.17 czasu lokalnego. Jego epicentrum znajdowało się w tureckim mieście Gaziantep, które zlokalizowane jest przy granicy z Syrią. Po godzinie 13:00 czasu lokalnego nastąpiła seria wstrząsów wtórnych, o niemal takiej samej sile,

Tragiczne trzęsienie ziemi

Według ostatnich informacji w samej Turcji zginęło ponad 2 tys. osób, a kolejnych 12 tys. jest rannych. W Syrii liczba ofiar wynosi 1300 osób. Uszkodzonych lub zniszczonych jest kilka tysięcy budynków w kilku miastach.

Setki osób mają status zaginionych. Mogą wciąż znajdować się pod gruzami zawalonych budynków. W miastach trwają akcje ratunkowe. Przyłączają się do nich ratownicy z innych państw, w tym także z Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Świst kul nie ustaje. Dramatyczny moment starcia żołnierzy w Bachmucie

Meteorolog Karen Maginnis powiedziała na antenie CNN, dlaczego to trzęsienie ziemi było tak tragiczne w skutkach. Od trzęsienia ziemi o sile 7,8 doszło do co najmniej 26 wstrząsów wtórnych. Najsilniejszy z nich miało magnitudę 6,8 i pojawiło tuż po głównych wstrząsach.

Dodała, że pogranicze Turcji i Syrii to "jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie obszarów na całym świecie". Jednak większość odnotowywanych tam drgań nie jest aż tak potężna. Ostatni raz do podobnej tragedii doszło w 1939 roku. W tamtej katastrofie liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła około 16-17 tysięcy osób.

To trzęsienie ziemi było płytkie, co oznacza, że jego skutki są znacznie bardziej dotkliwe, niż gdyby doszło do niego głębiej, bliżej jądra Ziemi - opowiada meteorolog.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zdaniem meteorologów CNN burza śnieżna w regionie zaostrza katastrofę. Konsekwencje tego trzęsienia ziemi będę miały wpływ na ten region przez tygodnie, a nawet miesiące.

Ma to wpływ na setki tysięcy ludzi. Jest zimno. Jest deszczowo. Może to mieć wpływ na drogi, na jedzenie, środki do życia, opiekę nad dziećmi, opiekę nad rodziną – powiedziała meteorolog CNN Karen Maginnis.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić