oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Tu najkrócej czeka się na sanatorium. Dane NFZ wskazują jasno

2

Oczekiwanie na wyjazd do sanatorium na NFZ potrafi się ciągnąć miesiącami. Najkrócej na leczenie uzdrowiskowe czekają mieszkańcy Warmii i Mazur. W którym województwie czeka się na sanatorium najdłużej? Dane NFZ są jednoznaczne.

Tu najkrócej czeka się na sanatorium. Dane NFZ wskazują jasno
Tyle trzeba czekać na leczenie sanatoryjne (Pixabay)

Dla wielu osób wyjazd do sanatorium jest szansą na podreperowanie stanu zdrowia. Niestety na wyjazd w ramach NFZ trzeba trochę poczekać. Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Centrali NFZ w rozmowie z portalem pomorska.pl wskazał, że czas oczekiwania na sanatorium dla dorosłych waha się od 3 do 10 miesięcy.

Z danych przedstawionych przez NFZ wynika, że najkrócej czekają mieszkańcy Warmii i Mazur. Tu średni czas oczekiwania wynosi zaledwie 3 miesiące. O miesiąc dłużej czeka się na wyjazd do uzdrowiska w województwach zachodniopomorskim i podlaskim. 5 miesięcy w kolejce do sanatorium spędzą mieszkańcy województwa pomorskiego i lubelskiego.

Z 7-miesięcznym okresem oczekiwania na leczenie sanatoryjne muszą się liczyć mieszkańcy Podkarpacia. O miesiąc dłużej trwa oczekiwanie pacjentów w województwach kujawsko-pomorskim, opolskim, lubuskim i świętokrzyskim. 9 miesięcy od wystawienia skierowania do uzdrowiska mogą szykować się mieszkańcy Małopolski, Wielkopolski, Mazowsza i województwa łódzkiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wprowadzenie euro w Polsce. Zaskakujący głos mieszkańców Podlasia

Najdłużej, bo aż 10 miesięcy w kolejce na leczenie uzdrowiskowe oczekują pacjenci z Dolnego Śląska.

Wyjazd do sanatorium na NFZ, potrzebne jest skierowanie

Każdy, kto chce skorzystać z leczenia uzdrowiskowego na NZF, powinien zgłosić się do lekarza, który wystawi e-skierowanie. Automatycznie jest ono wysyłane do odpowiedniego oddziału NFZ. W ciągu 30 dni skierowanie zostanie zarejestrowane i poddane ocenie przez lekarza – specjalistę balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej.

Jeśli je zatwierdzi, otrzymamy informację, o numerze skierowania, jak zostało rozpatrzone i jaki jest przewidywany okres oczekiwania — wyjaśniła Barbara Nawrocka, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy, cytowana przez pomorską.pl.

Przez cały czas możemy monitorować, na jakim etapie jest nasze skierowanie dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić