Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Tusk nie mógł tego słuchać. Burza po słowach Borisa Johnsona

Podziel się:

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wywołał burzę, kiedy porównał walczących z rosyjską agresją Ukraińców do Brytyjczyków głosujących za brexitem. Johnson stwierdził, że tak jak Ukraińcy, Brytyjczycy mieli instynkt, żeby "wybrać wolność". Na jego słowa zareagował m.in. Donald Tusk.

Tusk nie mógł tego słuchać. Burza po słowach Borisa Johnsona
Donald Tusk i Borish Johnson na archiwalnym zdjęciu, zrobionym w sierpniu 2019 roku podczas szczytu G7 (Getty Images, 2019 Getty Images)

Wojna w Ukrainie trwa od 24 lutego. Miliony obywateli tego kraju podjęło decyzję o przymusowej emigracji za granicę, a wielu stanęło do walki zbrojnej w obronie ukochanej ojczyzny. Nieuzasadniona agresja wojsk Władimira Putina spotkała się z potępieniem wielu krajów na całym świecie. Na agresora nałożono dotkliwe sankcje gospodarcze i wezwano do zakończenia agresji.

Wśród polityków komentujących sytuację w Ukrainie jest m.in. Boris Johnson. Premier Wielkiej Brytanii wywołał duże kontrowersje na Wyspach, kiedy porównał bohaterskich Ukraińców do swoich rodaków. Polityk stwierdził, że zaatakowany naród ma instynkt, "żeby wybrać wolność", tak jak jego rodacy w 2016 roku, kiedy zdecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej.

Wiem, że ludność tego kraju, podobnie jak ludność Ukrainy, zawsze instynktownie wybiera wolność. Mogę podać kilka znanych przykładów z ostatnich lat. Kiedy Brytyjczycy głosowali za brexitem w tak dużej liczbie, nie sądzę, żeby stało się tak dlatego, że byli wrogo nastawieni do obcokrajowców. Głosowali, żeby mieć wolność robienia rzeczy po swojemu i żeby kraj był samowystarczalny - stwierdził premier Wielkiej Brytanii.

Donald Tusk zareagował na słowa Johnsona

Johnson wystąpił podczas konferencji Partii Konserwatywnej w Blackpool. Jego wypowiedź odbiła się szerokim echem na arenie międzynarodowej. Wśród osób, które odpowiedziały na słowa premiera Wielkiej Brytanii, był m.in. Donald Tusk. Były polski premier stwierdził, że Johnson obraził zarówno Brytyjczyków, jak i Ukraińców.

Boris, twoje słowa obrażają Ukraińców, Brytyjczyków i zdrowy rozsądek - napisał na Twitterze Donald Tusk.
Głosowanie w wolnym i uczciwym referendum nie jest w żaden sposób porównywalne z ryzykowaniem życia w obronie swojego kraju przed inwazją - stwierdził Lord Barwell, który pełnił funkcję szefa sztabu Theresy May.
Zobacz także: Mieszane reakcje po przemówieniu Zełenskiego w Bundestagu. "Ich to przerasta"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić