Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Twój pies jest w niebezpieczeństwie! Jak możesz mu pomóc?

1

Fala upałów przechodzi przez Polskę. To nie tylko ogromne zagrożenie dla ludzi, ale również dla zwierząt. Warto pamiętać, że nasze psy i koty są wrażliwe na ekstremalne ciepło i wymagają specjalnej troski. Należy pochylić się też nad losem bezdomnych zwierzaków. Jak?

Twój pies jest w niebezpieczeństwie! Jak możesz mu pomóc?
Pamiętaj, aby pomóc swojemu psu przetrwać upały! (Pixabay, Ilustracyjne)

Zacznijmy od kwestii spacerów. Zwierzęta nie czerpią przyjemności ze spacerowania w godzinach południowych, gdy upał jest największy. Co więcej, może to być dla nich śmiertelne zagrożenie. Grozi zawałem i udarem słonecznym. Śmierć jest często natychmiastowa!

Warto wychodzić na krótkie spacery rano, przed południem oraz w późniejszych godzinach, gdy słońce nie jest już tak uciążliwe. Pamiętaj też, aby zabrać na spacer ze sobą wodę, którą można dać zwierzakowi. Ten oczywiście powinien mieć stały dostęp do wody pitnej w misce.

Koniecznie zrezygnuj z chodzenia po asfalcie i betonie. Rozgrzana powierzchnia może doprowadzić do poparzenia łap zwierzęcia.

Pod żadnym pozorem nie zostawiaj zwierzęcia w rozgrzanym aucie!

Pozostawienie zwierzaka w rozgrzanym aucie to nie tylko złamanie ustawy o ochronie zwierząt (zagrożone karą więzienia do lat 3), ale i śmiertelne zagrożenie dla psa czy kota. Tak samo jest w przypadku trzymania na łańcuchu zwierząt, które nie mogą schronić się w cieniu.

Pamiętaj, że pies czy kot lubi chłodzić się w wannie lub misce z wodą. Możesz też rozłożyć wilgotne ręczniki, które będą działać jak maty chłodzące.

Jeżeli dojdzie do przegrzania (hipertermii), koniecznie trzeba udać się do weterynarza. Samodzielne leczenie może pogorszyć stan zwierzęcia. Podawanie leków przeciwgorączkowych na własną rękę często prowadzi do zgonu pupila, który miał szansę na przeżycie.

Co z bezdomnymi zwierzętami? W tym przypadku wystarczy prosty gest. Ustawienie miski z wodą pod balkonem (w cieniu) może uratować życie wielu kotów czy psów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić