aktualizacja 

Tyle warte jest dla nich życie kadyrowców. Wymowne zdjęcie z Groznego

Rodziny zabitych w Ukrainie bojowników z Czeczenii otrzymały od władz republiki... worek ziemniaków, cebuli i butelkę oleju. Na propagandowym filmiku stwierdzono, że w ten sposób "władze dbają o rodziny wojskowych".

Tyle warte jest dla nich życie kadyrowców. Wymowne zdjęcie z Groznego
"Pomoc" dla rodzin zmarłych kadyrowców (Grozny TV)

Propagandowa telewizja Grozny TV, która nadzorowana jest przez Ramzana Kadyrowa, szefa Republiki Czeczeńskiej, przygotowała materiał o wsparciu dla rodziny zmarłych w Ukrainie bojowników. Opowiedziano, że bliscy otrzymali "duże paczki żywnościowe" od głowy republiki.

Worek ziemniaków, cebuli i olej

Na ziemi rozłożono dużą ceratę i ustawiono na niej liczne towary, aby można było wszystko pokazać w telewizji. Jeżeli przyjrzeć się jednak zawartości, widać, że każda paczka zawiera tylko worek ziemniaków, worek cebuli i litr oleju roślinnego. Propaganda poinformowała, że paczki już przekazano rodzinom.

To nie jest wyprzedaż. To jest "pomoc" od Kadyrowa dla swoich bojowników. Od razu widać, jak wszystkich ceni i szanuje — pisze ukraiński deputowany Ołeksij Honczarenko na Telegramie.

Kilkuset bojowników nie żyje

Czeczeńscy bojownicy, tzw. kadyrowcy, walczyli po stronie Rosji w Ukrainie niemal od pierwszego dnia inwazji. Zginęło już kilkuset z nich. 13 marca mieli zostać ostatecznie wycofani na Białoruś i stamtąd wrócić do Czeczenii. Potem pojawiały się doniesienia, że walczą w Mariupolu.

Kadyrowcy nigdy nie brali bezpośredniego udziału w walkach, zajmowali się za to nękaniem ludności cywilnej i kręceniem materiałów propagandowych, publikowanych później w mediach społecznościowych — podaje ukraiński wywiad.

Nazywamy ich "oddziałami PR". To znaczy, że robili mnóstwo filmików i zdjęć pokazujących, jak obnosili się ze swoimi karabinami, napadali na domy, a także jak rozprowadzali rzekomą pomoc humanitarną i "troszczyli się o ludność cywilną" - mówił zajmujący się wojskowością dziennikarz stacji Current Time Rusłan Lewijew.

"Pomoc" dla rodzin zmarłych kadyrowców

Formacje zbrojne określane mianem kadyrowców to oddziały specjalne przywódcy Czeczenii (formalnie głowy republiki) Ramzana Kadyrowa. Stanowią część Gwardii Narodowej Federacji Rosyjskiej (Rosgwardii).

Zobacz także: Rosyjski imperializm. "Polska jest państwem zagrożonym". Ekspert o możliwym scenariuszu
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić