Tylu nowych księży przybędzie w tym roku. "Koniec boomu"

818

Według informacji przekazanych przez Katolicką Agencję Informacyjną, w tym roku znacząco spadnie liczba nowych księży, którzy opuszczą mury seminarium. To kontynuacja trendu, który obserwujemy w polskim Kościele od kilku lat.

Tylu nowych księży przybędzie w tym roku. "Koniec boomu"
Liczba nowych księży w 2024 r. będzie znacznie niższa, niż w roku ubiegłym. (Adobe Stock)

W ostatnich latach Kościół w Polsce boryka się ze sporym problemem, jeśli chodzi o nowe powołania do życia duchownego. Liczba kandydatów na księży systematycznie spada, co potwierdzają nowe statystyki przekazane przez Katolicką Agencję informacyjną.

Cios w Kościół. Trend jest jednoznaczny

Z tych danych wynika, że w tym roku przybędzie 235 księży - 153 diecezjalnych oraz 82 zakonnych. To oznacza spory spadek względem statystyk z roku poprzedniego - wówczas wyświęcono 288 księży. Dla porównania - w 2013 r. Kościołowi w Polsce przybyło 401 kapłanów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pozycja Kościoła w Polsce słabnie? "Pewne drogi się rozchodzą"

Najwięcej księży przybędzie w diecezji tarnowskiej (14) oraz archidiecezji krakowskiej (13), z kolei dziewięcioro nowych kapłanów pojawi się w archidiecezji warszawskiej. W większości pozostałych diecezji liczba nowych księży nie przekroczy pięciu, a w aż 9 diecezjach i archidiecezji poznańskiej pojawi się tylko jeden nowy kapłan.

Są jednak miejsca, w których w tym roku nie odbędą się święcenia kapłańskie. Mowa o archidiecezji warmińskiej oraz szczecińsko-kamieńskiej, gdzie na szóstym roku święceń nie ma ani jednego kandydata,.

Rektor Seminarium Duchownego w Poznaniu, ks. dr Jan Frąckowiak nie pozostawia złudzeń. Czas, w którym przez drzwi seminarium przechodziły tłumy chętnych do życia duchownego, już się skończył.

Kończy się czas powołaniowego boomu. Za nami jedyny taki moment w historii Kościoła w Polsce, w którym mieliśmy czterdzieści pełnych seminariów diecezjalnych, nie licząc wielu zakonnych domów formacyjnych. Tak nigdy wcześniej nie było i - wszystko na to wskazuje - w najbliższym czasie nie będzie - twierdzi.

Warto wspomnieć, że z powodu malejącej liczby kandydatów w ostatnich latach doszło do łączenia seminariów. W Częstochowie kształcą się klerycy z diecezji sosnowieckiej, w Krakowie - z diecezji bielsko żywieckiej, a w Opolu z diecezji gliwickiej.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić