aktualizacja 

Udają, że prowadzą wypożyczalnie. Tak omijają niedzielny zakaz

9

Jeszcze do niedawna niektóre sklepy "omijały" zakaz handlu w niedzielę, podpinając się pod placówki pocztowe. Gdy jednak i takie rozwiązanie stało się nielegalne, nagle w Polsce zwiększyła się liczba wypożyczalni. Nieuczciwi nie mogą jednak spać spokojnie.

Udają, że prowadzą wypożyczalnie. Tak omijają niedzielny zakaz
Udają, że prowadzą wypożyczalnię. Tak omijają zakaz handlu w niedzielę (NEWSPIX.PL, MICHAL STANCZYK / CYFRASPORT)

Dla ominięcia zakazu prowadzenia handlu w niedzielę sklepy zaczęły przedstawiać się jako wypożyczalnie. Klienci mogą rzekomo odebrać w nich sprzęt sportowy czy książki, co pozwala – przynajmniej według samych autorów podobnych pomysłów – nadal prowadzić handel przy jednoczesnym braku łamania prawa.

Udają, że prowadzą wypożyczalnie. Tak sklepy omijają zakaz handlu

Jak jednak informuje portal Gazeta Pomorska, inspektorzy pracy nie zamierzają przymykać oczu na podobny proceder. Zaczęli więc wyciągać konsekwencje wobec osób, które w taki sposób próbują obchodzić prawo.

Państwowa Inspekcja Pracy zaczęła "krucjatę" od zakwestionowania zasadności otworzenia przez sieć z województwa pomorskiego sklepów w niedzielę niehandlową. Kiedy przedstawiciele obiektów powołali się na prawo do prowadzenia wypożyczalni sprzętu, gdański inspektor pracy zakwestionował uzasadnienie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Zakaz handlu w niedzielę. "Działamy zgodnie z prawem, nie omijamy go, nie szukamy furtek"

Ostatecznie sprawa została skierowana do sądu, a jedną z motywacji było stwierdzenie przez PIP również innych nieprawidłowości. W sklepie, gdzie rzekomo trwało wypożyczanie sprzętu sportowego, nie znaleziono żadnego cennika, nie mówiąc o wypożyczeniu, przynajmniej do dnia kontroli, żadnego z jednośladów.

Sprawy zostały skierowane do sądu i czekamy na ostateczne rozstrzygnięcia. Na razie tyle mogę powiedzieć – potwierdził Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy (Gazeta Pomorska).

Obecnie inspektorzy pracy coraz częściej przychodzą do obiektów, gdzie rzekomo wypożycza się sprzęt czy książki. W trakcie kontroli wyszło na jaw, że jeden z obiektów, od kiedy stracono możliwość powoływania się na prowadzenie punktu pocztowego, stał się "bogatszy" o klub czytelnika.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić