Ma 96 lat, była sekretarką w niemieckim obozie. Odpowie za mord?

718

96-letnia Niemka, która w czasie II wojny światowej była sekretarką w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof w Sztutowie, stanie przed sądem. Zarzuca się jej współudział w ponad 11 tysiącach zabójstw i usiłowań zabójstwa.

Ma 96 lat, była sekretarką w niemieckim obozie. Odpowie za mord?
Niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof. (Getty Images)

30 września w niemieckim mieście Itzehoe ma rozpocząć się proces przeciwko 96-letniej Niemce — poinformowała rzeczniczka sądu. W trakcie II wojny światowej była sekretarką w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof w Sztutowie. W okresie od czerwca 1943 do kwietnia 1945 pracowała jako stenotypistka i maszynistka w komendanturze obozu koncentracyjnego.

Współudział w ponad 11 tys. zabójstw?

96-latka jest oskarżona o to, że pomagała kierownictwu obozu w systematycznym zabijaniu więźniów. Zarzuca się jej współudział w ponad 11 tysiącach zabójstw i usiłowań zabójstw.

Co ciekawe, postępowanie będzie rozpatrywane przez wydział dla nieletnich, ponieważ oskarżona w chwili popełnienia przestępstwa miała mniej niż 21 lat, a więc była młodociana w rozumieniu ustawy o sądach dla nieletnich.

Trwają inne podobne procesy. "Gra na czas"

To już nie pierwszy podobny proces w Niemczech w ostatnich latach. W lipcu 2020 roku Sąd Okręgowy w Hamburgu skazał 93-letniego byłego funkcjonariusza niemieckiego obozu Stutthof na dwuletni wyrok w zawieszeniu za pomoc w zabójstwie w ponad 5,2 tys. spraw.

Jak przypomina TVN24, od lat w Niemczech toczy się kilka procesów przeciwko byłym funkcjonariuszom niemieckich obozów zagłady Auschwitz i Stutthof. Niemieckie media są jednak zdania, że postępowania karne ws. Holokaustu ciągną się w nieskończoność, i że jest to "gra na czas".

65 tys. ofiar obozu Stutthof

Stutthof był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Polski. Działał on łącznie 2077 dni. W niemieckim obozie Stutthof podczas II wojny światowej SS przetrzymywało ponad sto tysięcy więźniów. Obóz funkcjonował od 2 września 1939 do 9 maja 1945 r. Ocenia się, że w Sztutowie życie straciło blisko 65 tysięcy więźniów.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić