o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JKM
|

Awantura podczas rozprawy TK. Piotrowicz odebrał głos przedstawicielowi RPO

71
Podziel się

Do poważnego spięcia doszło między sędzią Trybunału Konstytucyjnego a przedstawicielem Rzecznika Praw Obywatelskich. Prowadzący rozprawę Stanisław Piotrowicz odebrał w pewnym momencie głos Pawłowi Filipkowi.

Awantura podczas rozprawy TK. Piotrowicz odebrał głos przedstawicielowi RPO
Przewodniczący TK Stanisław Piotrowicz odebrał głos przedstawicielowi RPO (YouTube)
bESUHaPp

Trybunał Konstytucyjny zajął się w środę pytaniem prawnym Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego ws. stosowania środków tymczasowych TSUE. Zostało ono zadane po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał w kwietniu Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Podczas prezentowania stanowiska na środowej rozprawie, przedstawiciel RPO Paweł Filipek stwierdził, że jego zdaniem TK nie posiada uprawnień, by orzekać w tej sprawie.

Zgodnie z unijną zasadą skutecznej ochrony sądowej każdy organ orzekający w sprawach dotyczących prawa Unii musi odpowiadać wymogom tej zasady, a zatem również TK. Z tego powodu należy zbadać, czy jest organem niezawisłym i bezstronnym – podkreślił przedstawiciel RPO.
bESUHaPr

Spięcie w Trybunale Konstytucyjnym. Stanisław Piotrowicz odebrał głos przedstawicielowi RPO

Słowa te nie spodobały się sędziemu Stanisławowi Piotrowiczowi. Kilkukrotnie przerywał on wystąpienie Pawła Filipka. Zaapelował o niewychodzenie poza przedmiot rozprawy.

Sprawa dotyczy pytania Izby Dyscyplinarnej SN i proszę odnosić się do tego, a nie do rzeczy, które są przedmiotem pańskiej fantazji. (…) Nie jest pańską rolą ocenianie dzisiaj funkcjonowania TK. Jeżeli pan nie zastosuje się do mojej prośby pozbawię pana dalszego głosu – zwrócił się Piotrowicz do przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich.

Na te słowa zareagował obecny na sali RPO Adam Bodnar. Powiedział, że złożył wniosek o wyłączenie z rozstrzygania tej sprawy sędziego Justyna Piskorskiego. Zdaniem rzecznika, sędzia ten ma nie posiadać uprawień do orzekania.

bESUHaPx

Wystąpienie Bodnara nie przypadło do gustu Stanisławowi Piotrowiczowi. Odebrał głos przedstawicielowi Rzecznika, uniemożliwiając mu dokończenie wypowiedzi.

Rolą prowadzącego obrady jest dyscyplinowanie uczestników, kiedy mówią nie na temat i nie do rzeczy – podkreślił, zarządzając krótką przerwę.
bESUHaPy

Uprawienie TSUE niezgodne z konstytucją. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Obrady wznowiono o godz. 13. Trybunał Konstytucyjny przeszedł do wysłuchiwania kolejnych uczestników rozprawy. Głos zabrali m.in. sędzia Izby Dyscyplinarnej SN Małgorzata Bednarek, reprezentująca prezydenta Anna Surówka-Pasek, przedstawiciel Sejmu poseł Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk oraz przedstawiciel Prokuratora Generalnego prok. Sebastian Bańko.

Ostatecznie Trybunał orzekł, że uprawnienie TSUE jest niezgodne z Konstytucją. W uzasadnieniu podkreślono, że "w zakresie w jakim TSUE nakłada ultra vires zobowiązania na RP jako państwo członkowskie UE wydając środki tymczasowe odnoszące się do ustroju i właściwości polskich sądów oraz trybu postępowania przed polskimi sądami jest niezgodny z ustawą zasadniczą.

bESUHaPz

Obejrzyj także: Ważna decyzja TK pod kierownictwem Krystyny Pawłowicz. Dosadne porównanie Bartłomieja Sienkiewicza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESUHaPS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(71)
Monter
4 miesiące temu
W ten sposób komunista usadził działacza wolnościowego. Przy aplauzie rządzących... Paradne!!!
gustlik
5 miesięcy temu
Nie dyskutuj z głupim ,bo najpierw ściągnie cię do swojego poziomu a później zniszczy doświadczeniem :) Brawo panie Piotrowicz tego co ten Bodnar plecie już nie dało się słuchać od dawna
mig
5 miesięcy temu
wszyscy piszą, że piotrowicz to komunista, a miller to teraz demokrata, cimoszewicz, hubner itd w głowach wam się nie pomieszało? Bądzicie konsekwentni, dajecie się prowadzić jak barany. Czytajcie i słuchajcie.
bESUHaPT
Gargamel 16
5 miesięcy temu
Brawo panie Piotrowicz ! Bajdurzenie i wypowiedzi nie na temat na sali sadowej to nie sejm . Ta taktyka ze strony Bodnara jest juz ograna i bardzo dobrze ze sedzia Piotrowicz przerwal to bajdurzenie ! Wybrali sedziow na zapas ale dzieki Bogu prezydent nie odebral od nich przysiegi !
Ewa
5 miesięcy temu
Każdy kto popiera PiS popiera niszczenie Polski !!!
ewita
5 miesięcy temu
Chamskie uwagi i zachowanie Piotrowicza i pani magister.
Luzak
5 miesięcy temu
Panie Piotrowicz za kogo Pan się uważa. Kultury trochę a nie prostactwa. Ale czego od tego typu karierowiczów wymagać. Zrobią wszystko co im nakażą i to bez zmrużenia oka. Kazali - wykonuję. Żałosne, prymitywne, bezmyślne.
Krytyczny Obs
5 miesięcy temu
Temu gwiazdorowi TK zrobili krzywdę wsadzając go do TK gdy wcześniej przegrał wybory. Teraz robi za prymitywną gwiazdę. Żadnej refleksji, kultury. Służalczy facet, ośmieszający siebie i Trybunał J. Przyłębskiej. Zresztą prawie cały ten Trybunał to farsa
J23
5 miesięcy temu
to nie stan wojenny a tuk to nie prokurator
jaa
5 miesięcy temu
mysle, ze towarzysz piotrowski dobrze wywiązuje sie z funkcji uzurpatora
Zari
5 miesięcy temu
Wina Kaczyńskiego i PiS jest brutalizacja debaty . Piotrowicz zachowuje się po chamsku, tak jak prokuratorzy w PRL. Podrzędny prawnik z niechlubna przeszłością obraza i nie dopuszcza do głosu profesorów prawa. To się prezesowi podoba!
serty
5 miesięcy temu
Bodnar i spółka , przestańcie podważać wybór TK i KRS. Waszym celem jest ochrona i obrona bezkarności sędziow. Na to nie ma zgody.
Majk
5 miesięcy temu
Gość który bronił pedofila, który skazywał opozycjonistów, który by komunistycznym prokuratorem jest sędzia TK. Takiego moralne i intelektualnego bagna Polska nie doświadczyła, Kaczyński Polska Ci tego nie zapomni
bESUHaPL
PO CO DYSKUSJ...
5 miesięcy temu
KOMUNISTA NIEGDY NIE ZROZUMIE DEMOKRACJI
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić