o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aldona Brauła
|

Bruno D. skazany. 93-letni strażnik z niemieckiego obozu usłyszał wyrok

38
Podziel się

93-letni Bruno D. został skazany przez Sąd Krajowy w Hamburgu na dwa lata więzienia w zawieszeniu za pomoc w zabójstwie 5232 osób. Niemiec był strażnikiem obozu koncentracyjnego Stutthof i już na pierwszej rozprawie przyznał się do pełnienia tam służby.

Bruno D. skazany. 93-letni strażnik z niemieckiego obozu usłyszał wyrok
Bruno D. usłyszał wyrok. (PAP)
bECbNzzF

Bruno D. został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za pomoc w zabójstwie 5232 osób. Prokuratura wnioskowała o wyrok trzech lat pozbawienia wolności, z kolei obrońca 93-latka domagał się uniewinnienia swojego klienta.

Były strażnik niemieckiego obozu skazany

Były pracownik obozu już na pierwszej rozprawie przyznał się, że pełnił tam służbę jako wartownik. W 2016 po raz pierwszy Trybunał Federalny skazał osobę, która nie przyczyniła się bezpośrednio do mordowania ludzi. Uznano wtedy winę Oskara Groeninga, który był SS-manem i księgowym obozu w Auschwitz. Trybunał orzekł, że mężczyzna wiedział o dokonywanych na terenie obozu zbrodniach.

Trybunał odrzucił zasadę, że do skazania niezbędne jest udowodnienie bezpośredniej winy. Bruno D. przeprosił "tych, którzy przeszli przez to piekło obłędu, i ich bliskich". Zeznał także, że wiedział o istnieniu komory gazowej oraz że widział wychudzonych i skatowanych więźniów obozu.

bECbNzzH
Zobacz także: Brytyjski obóz Hitlera. Pierwsze takie badania od wojny

W sprawie byłych pracowników obozu wciąż prowadzone są dochodzenia. Jak donosi TVN24, w Niemczech prowadzonych jest obecnie jeszcze 14 spraw przeciwko osobom podejrzanym o udział w zbrodniach wojennych.

Nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof został założony w 1939 roku w miejscowości Sztutowo na Pomorzu koło Gdańska. Początkowo służył do przetrzymywania polskich więźniów politycznych, później przywożono tam także Żydów. Część z nich pochodziła z obozu w Auschwitz. Łącznie więziono tam 115 tys. osób, z czego 65 tys. zmarło.

bECbNzzN

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECbNzAi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(38)
fdf
2 miesiące temu
nie bedzie mugl zajmowac stanowisk panstwowych bo karany wielu zbrodniarzy wojennych piastowaly wysokie funkcje panstwowe w powojennych niemczech sprawiedliwosc dziejowa
morus
2 miesiące temu
ten chociaz miał wyrzuty sumienia , bo przeprosiłi pryznał. Powinni dać mu dozywocie i odstapić od wymierzenia kary. Tak dla sprawiedliwosci dziejowej. A gość ... a ile on tam pozyje.
Eliza
rok temu
To była zwykła, szeregowa mrówka. Trafił na okrutne czasy, młody, głupi był i niewiele mógł zrobić. Karać wysoko szychy tamtych czasów, ale takie mrowki to tylko pogrozić, i tak stoi już nad swoją trumną. A przez całe lata żył ze świadomością tego, co się stało.
bECbNzAj
realista
rok temu
Za mało wyrwał złotych zębów żeby kupic w Watykanie paszport do Argentyny i spac spokojnie
BERLINER
rok temu
BERLIN - Jedynie Parodia, POKAZÓWKA - Dokładnie wiedzieli, kim był, co robił - Za te pracę dostawał rentę - TERAZ - To powinno być 50 - 40 lat temu - A tak pobierał Rentę 6 000 - 8 000 a może i więcej- Żył w luksusie - 30 lat temu sprzątałem piwnice - Znachodziłem przekazy - Starych Niemców, nie żyjących - Renty 8 000 - 12 000 Marek
BERLINER
rok temu
BERLIN - Jedynie Parodia, POKAZÓWKA - Dokładnie wiedzieli, kim był, co robił - Za te pracę dostawał rentę - TERAZ - To powinno być 50 - 40 lat temu - A tak pobierał Rentę 6 000 - 8 000 a może i więcej- Żył w luksusie - 30 lat temu sprzątałem piwnice - Znachodziłem przekazy - Starych Niemców, nie żyjących - Renty 8 000 - 12 000 Marek
azja
rok temu
a co z polskimi mordercami cywili w Afganistanie?
Wolny
rok temu
Tyle jest kary za mordowanie Polaków ,co na to Tusk nosząc ordery od Merker .Kumu dziś się wysługuje opozycja?. Dziś jest pokój co będzie gdy będzie wojna Obozy w Oświęcimiu są ,Sybir Katyń gotowe. Opozycja też .
niekrzyczą
rok temu
o praworządność Niemiec i UE
dziwne żeby
rok temu
tyle lat trzeba czekać żeby orzec wine w 93 roku życia - super sprawność niemieckiego sadownictwa
theo
rok temu
"Proces toczył się przed sądem dla nieletnich, ponieważ D. miał 17 lat na początku przestępstwa. Od sierpnia 1944 do kwietnia 1945 był straznikiem w obozie koncentracyjnym Stutthof koło Gdańska. Jako żołnierz Wehrmachtu nie nadawał się na linię frontu z powodu wady serca i został przydzielony do obozu." tyle media w Niemczech. Trochę dziwi, że za udzial w ludobójstwie 17 tatka, który już puzniej pełnił funkcję straznika będąc doroslym, sądzi się jak nieletniego.
Ppppppp
rok temu
Ukradniesz batonik,rok odsiadki bez zawieszenia
qaz
rok temu
Sąd w takim razie powinien skazać wszystkich Niemców którzy żyli w latach II wojny światowej za pomoc w ludobójstwie obywateli wielu narodów i wymierzyć im kary finansowego zadośćuczynienia państwom poszkodowanym.Żadne tam kary więzienia w zawieszeniu, co nic nie daje nikomu.
bECbNzAb
TakSobieMyślę
rok temu
został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za pomoc w zabójstwie 5232 osób... Chyba skoczę do teściowej
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić