Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Ukraińskie dzieci w nowych szkołach. "Są świetne z matematyki"

Podziel się:

Ukraińscy uczniowie świetnie przystosowują się do życia w irlandzkich szkołach – twierdzą przedstawiciele irlandzkiej oświaty. Dzieci chętnie chodzą na lekcje i uczą się nowego języka. Jak się okazuje, mali Ukraińcy są bardzo dobrzy z matematyki, swoją wiedzą często przewyższają irlandzkich kolegów. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Ukraińskie dzieci w nowych szkołach. "Są świetne z matematyki"
Ukraińskim dzieciom podoba się nauka w irlandzkich szkołach. Zdj. ilustracyjne (Getty Images)

Najnowsze dane pokazują, że prawie 7 tys. ukraińskich dzieci zostało zapisanych do szkół w całej Irlandii, większość do szkół podstawowych. Szybkość, z jaką irlandzki system edukacji dostosował się do potrzeb uczniów ukraińskich, zrobiła wrażenie nie tylko na nowicjuszach w tej dziedzinie, ale także na doświadczonych profesjonalistach.

Wszystko dzieje się sprawnie i szybko

Ukraińska nauczycielka Olha Mahdyk wraz ze swoim 14-letnim synem kilka miesięcy temu musiała uciekać z ostrzeliwanego przez Rosjan rodzinnego Irpina. Pomysł znalezienia pracy w zawodzie, nie mówiąc o bezpiecznym miejscu do życia, wydawał się jej wówczas bardzo odległy. Dziś kobieta uczy i wspiera ukraińskich uczniów w Szkole Podstawowej św. Józefa w irlandzkim Tipperary.

Szczerze, nawet nie marzyłam, że tak szybko będę mogła znowu uczyć. Normalnie trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje i przejść przez wiele etapów, aby uczyć w innym kraju. Ale kiedy zwróciłam się do lokalnych szkół, aby powiedzieć, że mogę pomóc w nauczaniu języka angielskiego, od razu zostałam zatrudniona - relacjonuje Mehdyk, cytowana przez "Irish Times".

Nauczyciele i dyrektorzy twierdzą, że proces pozyskiwania dodatkowych nauczycieli, który często trwa miesiącami, obecnie w ciągu kilku godzin uzyskuje aprobatę Ministerstwa Edukacji. Aby pomóc w przejściu uchodźców do irlandzkich szkół, 16 rad edukacyjnych i szkoleniowych w całym kraju organizuje punkty kompleksowej obsługi lub "regionalne zespoły edukacyjne i językowe".

Wszyscy są zadowoleni

W niektórych przypadkach przybycie ukraińskich uczniów zmieniło oblicze szkół, szczególnie tych małych. Oczywiście na lepsze. W Church Street National School w Rathkeale w hrabstwie Limerick, ośmioro ukraińskich dzieci zwiększyło liczbę uczniów w szkole o 25 proc. Wszyscy są tym faktem bardzo podekscytowani.

Nowe dzieci są bardzo szczęśliwe, że tu są. Bardzo dobrze się zadomowiły. Szkoła ma dodatkowe 10 godzin zajęć tygodniowo. Nauka jest procesem dwukierunkowym: uczniowie ukraińscy uczą się angielskiego, a irlandzcy uczą się ukraińskiego - mówi "Irish Times" mówi dyrektorka szkoły Niall West.

Kiedy uczniowie się zaaklimatyzują, nauczyciele zaczynają zauważać pewne różnice między szkołą ukraińską i irlandzką. Większość zgadza się, że system edukacji w Ukrainie jest bardziej rygorystyczny, z większym naciskiem na bardziej tradycyjne style uczenia się i dyscyplinę w klasie.

Ten stan rzeczy ma swoje wady i zalety. Ukraińscy uczniowie wydają się lepsi z matematyki od swoich rówieśników z Irlandii. Z drugiej strony - twierdzi Mahdyk - ukraińskie szkoły są obarczone zbyt dużymi klasami i systemem, który może wywierać presję na ramiona uczniów w młodym wieku.

Zauważam tutaj, że dzieci chętniej chodzą do szkoły. Wiedzą, że spotka ich uśmiech, a nauczyciele są dla nich bardzo mili. Nie ma presji i nie ma krzyków, ale zajęcia nadal są dobrze prowadzone - dodaje nauczycielka z Ukrainy.
Zobacz także: Kontrowersyjny ambasador zostanie w Polsce? Odpowiedź z MSZ
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić