aktualizacja 

Umowy Rosji i Ukrainy. Szef ONZ zabrał głos

Niemal wszystkie kwestie dotyczące Rosji i Ukrainy wzbudzają olbrzymie kontrowersje na arenie międzynarodowej. Jedna z najważniejszych dotyczy eksportu żywności i nawozów, wyprodukowanych w skonfliktowanych państwach. W czasie wojny rozpętanej przez Władimira Putina w Ukrainie nie jest to łatwe zadanie. Stanowisko zajął sam szef Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Umowy Rosji i Ukrainy. Szef ONZ zabrał głos
António Guterres zapewnił, że nie zamierza zmienić zdania w kwestii porozumienia dotyczącego eksportu z Rosji i Ukrainy (Getty Images, 2022 John Lamparski)

António Guterres przedstawił swoje stanowisko w oficjalnym oświadczeniu. Szef Organizacji Narodów Zjednoczonych już wcześniej wielokrotnie wyrażał zaniepokojenie tym, w jaki sposób wojna w Ukrainie odbije się na sytuacji na światowym rynku żywności.

Eksport nawozów i żywności z Ukrainy i Rosji. Stanowisko szefa ONZ

Jak informuje oficjalny portal Organizacji Narodów Zjednoczonych, António Guterres zamierza dążyć do utrzymania porozumienia. Na jego mocy zboża i nawozy — zarówno z Ukrainy, jak i Federacji Rosyjskiej — mają docierać na światowe rynki w tempie, które pozwoli uniknąć kryzysu żywnościowego, a w rezultacie - wybuchu klęski głodu.

Podkreślam pilną potrzebę doprowadzenia do tego, aby zapewniono bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie i złagodzono cierpienie, jakie ten globalny kryzys kosztów życia powoduje u miliardów ludzi — zaznaczył António Guterres w oficjalnym oświadczeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Ukraina z "brudną bronią"? To wyjaśnienie zaskakuje

W negocjacjach brali udział przedstawiciele Turcji oraz właśnie ONZ. Odbywały się one w lipcu tego roku, a wypracowane porozumienie ma wygasnąć w połowie listopada. Istnieje możliwość przedłużenia umowy, o ile zarówno Rosja, jak i Ukraina, wyrażą na to zgodę.

Jeżeli żywność i nawozy nie dotrą teraz na światowe rynki, rolnicy nie będą dysponować nawozami we właściwym czasie oraz za cenę, na uiszczenie której mogą sobie pozwolić.

António Guterres wskazał na "zagrożenie upraw we wszystkich regionach świata w 2023 i 2024 roku, z dramatycznym skutkiem w zakresie produkcji i cen żywności na całym świecie".

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić