Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

USA. Donald Trump grozi protestującym. "Wyślę wojsko na ulice"

8

W Stanach Zjednoczonych nadal trwają zamieszki po śmierci George'a Floyda. Donald Trump wydał oświadczenie, w którym zapowiedział, w jaki sposób zamierza walczyć z ich uczestnikami. Prezydent deklaruje, że zmobilizuje do walki m.in. oddziały wojska.

USA. Donald Trump grozi protestującym. "Wyślę wojsko na ulice"
Donald Trump zapowiada, że jeśli protesty nie ustaną, wyśle przeciw protestującym wojsko (Getty Images, Bloomberg)

Donald Trump zapowiedział, że zamierza położyć kres zamieszkom, jakie zapanowały w kraju. Prezydent Stanów Zjednoczonych wydał w tej sprawie oświadczenie podczas spotkania w Ogrodzie Różanym Białego Domu.

Zamieszki po śmierci George'a Floyda w USA. Donald Trump chce wysłać wojsko

Prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził przekonanie, że jego podstawowym i najważniejszym obowiązkiem jako prezydenta jest ochrona mieszkańców kraju. Według ustaleń "Independent", Donald Trump przystąpił do natychmiastowej mobilizacji "wszystkich środków" federalnych, w tym cywilnych i wojskowych, do powstrzymania dalszych zamieszek oraz kradzieży.

Donald Trump nie wyklucza także wysłania na ulice oddziałów Gwardii Narodowej. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie sprecyzował jednak, w jakim wypadku zdecyduje się na podobny ruch. Zalecił takie rozwiązanie burmistrzom i gubernatorom, a jeżeli nie będą w stanie opanować tłumu, osobiście przystąpi do interwencji.

Natychmiastowo mobilizuję wszystkie możliwe federalne cywilne i wojskowe środki, by powstrzymać zamieszki i plądrowanie. Moim podstawowym i najważniejszym obowiązkiem jako prezydenta jest obrona naszego wspaniałego kraju i ludzi – cytuje Donalda Trumpa "Independent".

Zobacz też: Nowy Jork kopie masowe groby

Zobacz także: Nowy Jork kopie masowe groby

W samym Waszyngtonie nie doszło do szczególnie groźnych incydentów. Mieszkańców do odwołania obowiązuje godzina policyjna od 19:00, a ulice są stale patrolowane przez policje.

Donald Trump poruszył także kwestię śmierci George'a Floyda. Prezydent wyraził przekonanie, że oburzenie ludzi jest słuszne oraz zapowiedział surową karę dla sprawców śmierci 46-latka. Jak jednak podkreślił, gniew obywateli został wykorzystany przez anarchistyczne ruchy i przestępców, by mogli siać spustoszenie w miastach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić