Wróć na
A.M.
|
aktualizacja

USA. Polski weteran bitwy pod Monte Cassino uhonorowany

32
Podziel się

Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych uhonorowali bohatera bitwy pod Monte Cassino, 95-letniego pułkownika Romualda Lipińskiego. Gest wywołał radość i wielkie wzruszenie weterana. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Płk Romuald Lipiński, żołnierz II Korpusu Polskiego, weteran bitwy pod Monte Cassino
Płk Romuald Lipiński, żołnierz II Korpusu Polskiego, weteran bitwy pod Monte Cassino (Twitter.com)

18 maja przypada rocznica zwycięstwa polskich oddziałów pod Monte Cassino. Wśród polskich żołnierzy z II Korpusu Polskiego był pułkownik Romuald Lipiński, który dziś mieszka pod Waszyngtonem. Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych postanowili uhonorować weterana w przeddzień rocznicy ważnego wydarzenia.

Pułkownik Romuald Lipiński zupełnie się tego nie spodziewał. Tego dnia umówił się na wywiad. Weteran pojawił się w galowym mundurze, ze względów bezpieczeństwa w czasie pandemii miał na sobie także maseczkę ochronną. Wywiad okazał się jednak jedynie pretekstem, by oddać hołd pułkownikowi.

W czasie rozmowy nagle przed domem pułkownika pojawiły się pierwsze samochody. Z każdego z nich powiewała biało-czerwona flaga. Rozbrzmiewał także dźwięk syren policyjnych. Dziennikarz od razu wytłumaczył pułkownikowi, że przejazd został zorganizowany specjalnie dla niego przez rodaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. W sumie pojawiło się kilkadziesiąt pojazdów.

Weteran był wyraźnie wzruszony. Na początku kontynuował wywiad. W pewnym momencie wstał i zasalutował w stronę przejeżdżających samochodów.

Wzruszyliście mnie - powiedział Romuald Lipiński na widok przejeżdżających samochodów.

Artur Orkisz i Mateusz Stefański poprosili mnie, abym umówił się z pułkownikiem na wywiad przed jego domem. Weteran w odświętnym ubraniu z medalami i beretem czekał na mnie. To miało być pełne zaskoczenie i było. Pułkownik Lipiński był bardzo wzruszony, co widać na filmie, który zmontowałem - napisał na Facebooku Paweł Żuchowski, korespondent RMF w USA.

Zobacz także: Poruszający apel weterana. "Westerplatte powinno nas zjednoczyć"

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(32)
true story
2 tyg. temu
Super! W końcu coś pozytywnego. Jak chcemy to potrafimy - nie dajmy się dalej skłócać!
CześćTemuPanu
2 tyg. temu
Sam się też wzruszyłem. :)
Wiktoria
2 tyg. temu
Bravo bravo bravo
Mik
2 tyg. temu
Super że potrafimy docenić naszych bohaterów :) !!!!
dox
2 tyg. temu
noo, pod monte casino polacy wslawili sie zwlaszcza saperzy, budujac droge w masywie skalnym dzieki czemu udalo sie obejsc pozycje niemcow i zatakowac z flanki, inaczej zginelo by duzo wiecej alianckich zolnierzy
Najnowsze komentarze (32)
Janek
7 dni temu
BRAWO BRAWO BRAWO POLACY!Tradycyjne dla Pułkownika Lipińskiego 100 lat!
johny
1 tyg. temu
Dzis wiemy ze nie bylo to potrzebne.Inna czesc armi aliantow obeszla ten region i zdobyla rzym !I do tego olanie Polakow przez cherhila i rosevelta.Oddali nas stalinowi. Komunisci we wszystkich krajach ,,demoludow,, uwiecznili to nadajac nazwe ulic ,placow imieniem rousevelta. I do tego powstanie warsz.
byter
1 tyg. temu
Niestety ta bitwa to jedna z największych polskich porażek II wojny.
Tareusz
1 tyg. temu
Przypisywanie zajęcia Monte Cassino tylko Polakom jest delikatnie mówiąc bardzo niestosowne. Ale wystarczy chcieć poznać historię co niestety zdarza się już coraz rzadziej.
zxasdd
2 tyg. temu
Niestety u nas, byłyby to zamieszki... W USA to jednak ludzie są szczęśliwi, mają rząd za sobą, a nie nad sobą.
Jarek
2 tyg. temu
Po dowiedzieniu się,o ustaleniach w Theranie przez wielką Trójkę(a dokładnie dwójkę) o sprzedaniu Polski Stalinowi, większość Polaków nie chciało dalej walczyć. Więc rzuciło się żołnierzy na nic nie znaczący odcinek frontu jako mięso armatnie, aby pozbyć się problemu.... To cała prawda reszta to bajki dla ciemnego lud
PANIE
2 tyg. temu
PULKOWNIKU DZIEKUJEMY TO ZA MALE SLOWO. ZYJEMY DZISIAJ DZIEKI WASZEMU BOHATERSTWU. CZESC I CHWALA DLA WAS WSZYSTKICH !!!!!!!!!!!!
cooltygrysek
2 tyg. temu
Sam się wzruszyłem :-) Ciekawe czy miał styczność z kapralem Wojtkiem z 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii ?
Schwajcaria
2 tyg. temu
PANIE PUŁKOWNIKU,DZIEKUJEMY I ZYCZYMY ZDROWIA,JEST PAN NASZYM BOHATEREM
Schwajcaria
2 tyg. temu
Brawo POLONIA!!!!!
marta
2 tyg. temu
Ale to w sumie ciekawe jest. Niby w Katyniu ruscy zabili tylu polskich bohaterów. Ale przecież Anders wyprowadził z ZSRR do Iranu jeszcze więcej bohaterów (takich jak ten pan). Czemu ci pierwsi nie dogadali się z ruskimi, a akurat Anders i jego oficerowie się dogadali :). Tym bardziej, że Anders i jego ludzie też siedzieli w obozach, łagrach i więzieniach.
Andrzej
2 tyg. temu