Dagmara Smykla| 
aktualizacja 

USA. Sprawa Huntera Bidena. Trump szykuje "niespodziankę"

499

Donald Trump próbuje na odchodnym uprzykrzyć życie swojemu następcy. Jego podwładni twierdzą, że ustępujący prezydent chce wyznaczyć prokuratora specjalnego, który zająłby się sprawą syna Joe Bidena. Ma jeszcze inne plany.

USA. Sprawa Huntera Bidena. Trump szykuje "niespodziankę"
Syn Bidena pod specjalnym nadzorem? Trump szykuje niespodziankę (Getty Images, Al Drago)

Trump chce wyznaczyć prokuratora specjalnego do sprawy Huntera Bidena. Syn nowego prezydenta jest podejrzewany m.in. o oszustwa podatkowe, ale zdaniem ustępującego przywódcy USA śledztwo toczy się stanowczo za wolno.

Czym zajmuje się prokurator specjalny? Ma za zadanie zbadać i potencjalnie wnieść oskarżenie w sprawie, którą "zwykła" prokuratura nie powinna się zajmować ze względu na konflikt interesów.

Trump zastanawia się, czy pełniący obowiązki prokuratora generalnego zgodzi się na to. A jeśli nie, to czy można zastąpić go kimś bardziej usłużnym.

Poprosił nawet swój zespół prawników, w tym osobistego prawnika Rudy'ego Giulianiego, o zbadanie, czy prezydent ma uprawnienia do samodzielnego wyznaczenia prokuratora specjalnego do takich spraw – twierdzi kilku urzędników z administracji Trumpa w rozmowie z Associated Press.

Trump nie kryje złości na ustępującego prokuratora generalnego. William Barr nie ogłosił publicznie śledztwa ws. Huntera Bidena, które zaczęło się dwa lata temu. Departament Sprawiedliwości tradycyjnie nie informuje o toczących się sprawach, ale sami podejrzani mogą to zrobić i tak było w przypadku młodego Bidena. W poniedziałek Barr ogłosił swoją rezygnację.

Syn Bidena pod specjalnym nadzorem? Trump szykuje niespodziankę

Dziennikarze AP podkreślają, że wyznaczenie prokuratora specjalnego do tego rodzaju śledztwa jest możliwe, ale trudne także ze względów logistycznych. Samo śledztwo byłoby również dłuższe i znacznie bardziej skomplikowane. Nie rozstrzygnięto, czy prezydent może osobiście wyznaczyć osobę na to stanowisko.

To nie jedyny temat rozważań ustępującego prezydenta USA. Trump ma się również zastanawiać nad powołaniem prokuratora specjalnego do zbadania rzekomego masowego oszustwa wyborczego w USA. W tej sprawie także zawiódł się na Williamie Barrze, który potwierdził w rozmowie z AP, że Departament Sprawiedliwości nie wykrył żadnych nieprawidłowości, które mogłyby wpłynąć na wynik wyborów.

Zobacz także: Zobacz też: Coraz więcej włamań na internetowe konta bankowe. Na to trzeba uważać
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić