USA: Turcja zamieszana w wykorzystywanie dzieci jako żołnierzy

9

Departament Stanu USA twierdzi, że Turcja jest jednym z państw zamieszanych w wykorzystywanie dzieci jako żołnierzy. To pierwszy kraj NATO oskarżany o takie praktyki. Może to jeszcze bardziej pogorszyć stosunki między USA i Turcją.

USA: Turcja zamieszana w wykorzystywanie dzieci jako żołnierzy
USA oskarżają Turcję (Getty Images)

W czwartek Departament Stanu USA ogłosił najnowszy raport dotyczący handlu ludźmi. Stany Zjednoczone dodały Turcję do listy państw, które w ciągu ostatniego roku były zamieszane w wykorzystywanie dzieci jako żołnierzy.

Z raportu wynika, że Turcja zapewniała "namacalne wsparcie" Dywizji Sułtana Murada. To frakcja syryjskiej opozycji, która według USA rekrutowała i wykorzystywała dzieci jako żołnierzy.

Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu wspominał także o wykorzystywaniu dzieci w Libii. Zaznaczył, że Waszyngton ma nadzieję na współpracę z Ankarą, aby rozwiązać ten problem.

Po raz pierwszy członek NATO został umieszczony na liście związanej z ustawodawstwem zwalczającym wykorzystywanie dzieci jako żołnierzy. Turcja, jako szanowany lider regionu i członek NATO, ma możliwość zajęcia się sprawą rekrutowania i wykorzystywania dzieci-żołnierzy w Syrii i Libii - powiedział urzędnik cytowany przez agencję Reutera.

Stosunki między USA i Turcją mogą się pogorszyć

Media podkreślają, że decyzja amerykańskiej dyplomacji o umieszczeniu Turcji na liście prawdopodobnie jeszcze bardziej skomplikuje i tak już napięte stosunki między Ankarą a Waszyngtonem.

Zobacz także: Konflikt polsko-izraelski. Prof. Dudek: Czeka nas kryzys

Autor: NB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić