Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

USA wycofuje się z WHO. Jest reakcja

139

Donald Trump zdecydował, że Stany Zjednoczone przestaną być częścią WHO. Na temat decyzji prezydenta USA zabrali głos europejscy politycy. Wyrazili obawy, że w konsekwencji może dojść do zakłócenia międzynarodowej współpracy w walce z pandemią COVID-19.

USA wycofuje się z WHO. Jest reakcja
Donald Trump zdecydował, że Stany Zjednoczone nie będą częścią Światowej Organizacji Zdrowia (Getty Images, Pool)

Prezydent USA od wielu miesięcy krytykował działalność Światowej Organizacji Zdrowia. Zdaniem Donalda Trumpa WHO nie zdołała poradzić sobie z pandemią COVID-19. Regularnie oskarżał również kierownictwo organizacji o faworyzowanie Chin i zatajanie informacji odnośnie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

USA wycofuje się z WHO. Europejscy politycy o decyzji Donalda Trumpa

Decyzję Donalda Trumpa skomentował Jens Spahn. Niemiecki minister zdrowia uważa, że przez wycofanie się USA międzynarodowa współpraca będzie poważnie utrudniona. Zapowiedział również, że europejskie państwa staną się inicjatorami reformy WHO.

Globalna dynamika infekcji pokazuje, że są wymagane skoordynowane działania. Aby walczyć z pandemią, potrzebujemy większej współpracy międzynarodowej. Europejskie państwa zainicjują reformy #WHO – napisał minister na Twitterze @jensspahn.
Zobacz także: Zobacz też: WHO: ''Koronawirus może nigdy nie odejść"

Podobnego zdania jest Arancha González Laya. Minister spraw zagranicznych Hiszpanii uważa, że Światowa Organizacja Zdrowia powinna dysponować większą autonomią. Zdaniem polityk należy podjąć międzynarodowe działania, które pozwolą przygotować się na przyszłe pandemie.

Niemiecki polityk Juergen Hardt uważa, że Donald Trump szkodzi interesom Europy i własnego państwa. Wyraził opinię, że "próżnię" powstała po Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie będą chciały wypełnić Chiny. Przewiduje, że takie działania jeszcze bardziej utrudnią przeprowadzenie reform w Światowej Organizacji Zdrowia.

Można przewidzieć, że Chiny będą próbowały wypełnić tę próżnię. To jeszcze bardziej skomplikuje niezbędne reformy w Organizacji – wyjaśnił Juergen Hardt (Fox News).
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić