USA. Zatwierdzono nowy lek na COVID-19. Nie każdy może go przyjąć

4

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zdecydowała się dopuścić do użytku nowy lek na COVID-19. Jest on oparty na przeciwciałach i można go stosować w nagłych przypadkach infekcji.

USA. Zatwierdzono nowy lek na COVID-19. Nie każdy może go przyjąć
Zatwierdzono do użytku nowy lek na COVID-19 (Getty Images)

Lek zatwierdzony przez FDA opiera się na przeciwciałach klonalnych. Można go stosować w nagłych przypadkach infekcji.

Specyfik nosi nazwę Sotrovimab, a opracowały go firmy GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology. Warto odnotować, że jest skuteczny przeciw wszystkim groźnym wariantom SARS-CoV-2.

Sotrovimab. Kto może go przyjąć?

Producenci leku zalecają, by był on stosowany wobec pacjentów z łagodnym i umiarkowanym przebiegiem COVID-19, od 12. roku życia.

Nie wolno go używać w przypadkach pacjentów hospitalizowanych lub wymagających terapii tlenowej. "Sotrovimab jest rekombinowanym ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które wiąże się z epitopem w domenie SARS-CoV2" - podkreśla producent.

Ten lek podaje się dożylnie, w ilości 500 miligramów. Występuje w postaci jałowego, bezbarwnego lub żółtobrązowego roztworu i nie zawiera środków konserwujących.

Sotrovimab będzie dostępny dla chorych na COVID-19 w najbliższych tygodniach. Zamknięte fiolki można przechowywać w lodówce, w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Lek trzeba chronić przed światłem.

Autor: MDO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić