Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

W Polsce to plaga. Problem dotyczy całego kraju. Apele nie pomagają

161
Podziel się:

Służby wciąż apelują w tej sprawie do społeczeństwa, ale rezultatów nadal nie widać. Strażacy z Opolszczyzny donoszą o regularnych pożarach sadzy w domowych kominach. W samą sobotę musieli interweniować przy sześciu takich zdarzeniach. Problem dotyczy całego kraju, a jego konsekwencje mogą być opłakane.

W Polsce to plaga. Problem dotyczy całego kraju. Apele nie pomagają
Pożary sadzy w kominach są coraz częstszym problemem (Getty Images)

Nowy rok dla strażaków z Opolszczyzny zaczął się pracowicie. Oprócz standardowych już wezwań do incydentów związanych z fajerwerkami musieli interweniować także przy innych, coraz częściej pojawiających się problemach - pożarach sadzy w kominie. Strażacy z całej Polski zaczynają mówić o prawdziwej "pladze".

Apele nie pomagają

1 stycznia na terenie województwa opolskiego odnotowano aż sześć takich zgłoszeń. Strażacy podkreślają, że przed rozpoczęciem sezonu grzewczego kominiarz powinien sprawdzić przewody kominowe. Pożar sadzy jest bowiem bardzo niebezpieczny i może doprowadzić nawet do objęcia ogniem całego domu.

Podczas pożaru sadzy istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia konstrukcji komina i przedostaniu się ognia na konstrukcje nośne budynku a niecałkowite spalanie materiału palnego może prowadzić do emisji tlenku węgla - ostrzega Opolski Komendant Wojewódzki PSP mł. kpt. Grzegorz Piśniak.

Skąd bierze się pożar w kominie?

Jak czytamy na rządowej stronie, spalanie w piecu mokrego drewna czy śmieci z tworzywa sztucznego prowadzi do odkładania sadzy w przewodzie kominowym. Jeśli nagromadzi się jej zbyt duża ilość, może dojść do zapalenia. Pożarowi towarzyszy bardzo wysoka temperatura, która może skutkować rozszczelnieniem się komina.

W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać straż pożarną i postarać się wygasić ogień w urządzeniu grzewczym oraz zamknąć dopływ powietrza do komina. Najważniejsze jednak, by już wcześniej zapobiegać tego typu zdarzeniom -  nie spalać w piecu żadnych odpadów i regularnie czyścić komin. Zgodnie z obowiązującymi przepisami czyszczenie komina powinno być przeprowadzane przynajmniej raz na kwartał.

Zobacz także: Pożar w wieżowcu w Hongkongu. 150 osób uwięzionych na dachu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(161)
FACHOWIECODKO...
6 miesięcy temu
PRZY PALENIU DREWNEM( OBOJĘTNIE JAKIM) POWODUJE OSADZANIE SIĘ NA ŚCIANKACH KOMINA "ZWĘGLONEJ SADZY" aby to usunąć potrzeba co najmniej kilku krotnie zdrapywać to szczotką druciana dopasowaną do wielkości komina (TO JEST wyzuwszy KOSZT CZYSZCZENIA KOMINA) .ZAKŁADY KOMINIARSKIE NIESTETY TEGO NIE ROBIĄ ,"CZYSZCZENIE " MIĘKKĄ SZCZOTKĄ DO SADZY .PO USŁUDZE PANÓW KOMINIARZY ŁATWO SPRAWDZIĆ EFEKT ICH PRACY ,WKŁADAMY LUSTERKO DO WYCZYSTKI I WIDZIMY PRZEŚWIT"( NAJLEPIEJ WIDOCZNY PRZY PROSTYM KOMINIE)
Boryna
6 miesięcy temu
Dobrym sposobem na szybkie wypalenie sadzy jest nalanie do kotła ropy i podpalenie go. Jeśli pięć i komin wytrzyma to szybko i długo będzie układ wylotowy spalin czysty😝😁😂
Szofer
6 miesięcy temu
Sadza osadza się w wyniku spalania niskiej jakości węgla a ten zalał rynek.
Szofer
6 miesięcy temu
Sadza osadza się w wyniku spalania niskiej jakości węgla a ten zalał rynek.
Dżessika
6 miesięcy temu
Do mnie bardzo często przychodzi kominiarz. Dlatego komin mam wyczyszczony bardzo dokładnie.
CAXAPOB
6 miesięcy temu
ruskie za uralem kilka dekad temu nie wiedzieli nawet co to komin
Lioa
6 miesięcy temu
Tylko po co raz na kwartał skoro komina używa się praktycznie tylko w sezonie zimowym?
krzywonos
6 miesięcy temu
No tak,to teraz zabrońcie w ogóle korzystać z kominów,palmy ogniska w pomieszczeniach
Kominiarz
6 miesięcy temu
Wystarczy wrzucić do pieca ćwiartkę opony od stara a przepali wszystko !! komin będzie jak nowy
trener
6 miesięcy temu
No tak !! strażacy woleli by leżeć w remizie do góry palnikiem ,pić wódkę i grać w karty
Ala
6 miesięcy temu
No tak, tylko skąd wytrzasnąć tego kominiarza? Za moich młodych lat kominiarz chodził od domu do domu 2 razy w roku,wiosną i jesienią i to miało sens. W zeszłym roku w moim kominie zapaliły się sadze, piec wygasiłam a z komina i tak unosiło się ciepło i dudniło jakby płonął. Nie palę w piecu plastiku ani żadnych śmieci, tylko drewno. Mąż lał wode wężem ogrodniczym po ściankach komina i jakoś opanował pożar sadzy. Ale strach był ogromny.
Zebra
6 miesięcy temu
Przyjazd kominiarza to koszt 250 złotych razy 4 to 1000 zł. To ja wolę kupić węgiel i przeczyscic komin dobry sprzętem. Kominiarzom dziękuję.
mos
6 miesięcy temu
w niektórych kominach ptaki budują gniazda. Nie jest to problemem, ale może być tragedia. Przed sezonem lęgowym, przy kończeniu ogrzewania należy założyć na kominie kilka cienkich prętów, taki koszyk jak do pierogów, czy siatkę. Wtedy ptaki nie założą gniazda. Przed sezonem ogrzewania należy sprawdzić ciąg. Zapałką, świeczką lub gazetą(osoba sprawna).
bogdan
6 miesięcy temu
Ja sam wypalam komin co 3 lata i jakoś jest wszystko OK
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić