Ważne zmiany dla kierowców już od 1 lipca. O tym musisz wiedzieć i pamiętać

188

Zgodnie z zapowiedziami władz, od soboty, 1 lipca, nie będziemy już płacić za przejazd po państwowych odcinkach autostrad. Tego samego dnia wchodzi również ważna zmiana dla kierowców ciężarówek, którzy nie będą mogli wyprzedzać innych pojazdów na drogach szybkiego ruchu.

Ważne zmiany dla kierowców już od 1 lipca. O tym musisz wiedzieć i pamiętać
Ważne zmiany dla kierowców wchodzą w życie już w sobotę 1 lipca (money, Rafał Parczewski)

Ważne zmiany dla polskich kierowców wchodzą w życie już w sobotę 1 lipca. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, nad którą Sejm pracował pod koniec maja, a Senat w drugiej połowie czerwca. Jak pisaliśmy już na naszych łamach, dawno nie było takiej zgodności wśród polskich parlamentarzystów, a wszystko z korzyścią dla kierowców.

Co zmieni się już od początku miesiąca? Już od soboty 1 lipca będziemy podróżować państwowymi odcinkami autostrad bez opłat. Chodzi o odcinki, które do tej pory były płatne. Rząd zadecydował, że opłaty zostają zniesione. Ważne: autostrady będą bezpłatne dla kierowców samochodów osobowych oraz motocykli. Autobusy i ciężarówki nadal będą płacić za przejazd.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Żali się na słowa Tuska. "Oczywiście, że tak"

To nie jest jedyna zmiana dla kierowców, która wchodzi w życie 1 lipca 2023 roku. Od soboty wchodzi w życie zakaz wyprzedzania dla kierowców ciężarówek na drogach szybkiego ruchu. Mowa o pojazdach kategorii: N2 o DMC od 3,5 do 12 ton i N3 o DMC powyżej 12 ton. Ale uwaga, w tych przepisach jest pewien haczyk.

W ustawie zapisano, że kierowca ciężarówki może wyprzedzać w przypadku, gdy inny pojazd "porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej". Jak zinterpretować ten zapis? Fachowcy nie są zgodni i być może zobaczymy znów na naszych drogach duże samochody wlokące się lewym pasem.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Które autostrady będą darmowe dla kierowców?

Polscy kierowcy pojadą już od 1 lipca za darmo dwoma odcinkami autostrad państwowych: A4 Wrocław - Gliwice (160 km) i A2 Konin - Stryków (90 km). To raptem 250 kilometrów, którymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dotąd obowiązywały na nich opłaty, które uiszczało się na bramkach albo online w aplikacji.

Mamy też trzy ważne odcinki, które nadal objęte są koncesją i są płatne. Tak jest na odcinkach autostrad A1 (Toruń - Gdańsk), A2 (Konin - Świecko) oraz A4 (Kraków - Katowice). Umowy z prywatnymi firmami kończą się za kilkanaście lat, a ich zerwanie oznaczać będzie wypłatę gigantycznych odszkodowań. Negocjacje wciąż trwają.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić