Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

We wtorek wieczorem sprawdzili dane. Wstrząsające. Wrocław najgorszy na Ziemi

305
Podziel się:

Według rankingu portalu IQAir.com Wrocław we wtorek miał najgorsze powietrze na świecie. To już druga taka sytuacja w przeciągu kilku miesięcy.

We wtorek wieczorem sprawdzili dane. Wstrząsające. Wrocław najgorszy na Ziemi
We Wrocławiu zanotowano najgorsze powietrze na świecie (Getty Images, Alessandro De Rosso / EyeEm)

11 października 2021 roku zanieczyszczenie powietrza we Wrocławiu osiągnęło szczytowy poziom. Przez prawdziwie zatrważające pomiary stolica Dolnego Śląska zajęła pierwsze miejsce w globalnym smogowym rankingu dużych.

Minęło kilka miesięcy i... Wrocław ponownie jest numerem jeden w tym niechlubnym rankingu, o czym informuje "Gazeta Wrocławska".


Według szwajcarskiego, międzynarodowego rankingu IQair we wtorek 11 stycznia o godz. 21 Wrocław był numerem jeden. Lahore (Pakistan) i Wuhan (Chiny), w których rano odnotowano wyższe niż w Polsce stężenie trujących pyłów, zostały potem daleko w tyle.

W pierwszej dziesiątce znalazł się także Poznań, który zajął siódme miejsce. W tym niechlubnym rankingu próżno szukać innych europejskich miast. Znajdziemy jednak miasta z Mongolii, Kazachstanu, Kirgistanu czy Bangladeszu.

Czas zmienić przyzwyczajenia

Smog jest mieszanką zanieczyszczeń powietrza - tlenków węgla, azotu, siarki, pyłów PM10 i PM 2,5 oraz benzo(a)pirenu. Główną przyczyną smogu jest niewłaściwe (głównie za pomocą węgla) ogrzewanie domów. Do jego powstawania przyczyniają się też m.in. przemysłw, transport drogowy i rolnictwo.

Jak walczyć ze smogiem? To złożony problem, ale warto wykonywać choćby drobne gesty. Warto zacząć od sumiennej segregacji śmieci. Trzeba pamiętać o wyłączeniu światła po wyjściu z pomieszczeń, do których nie będziesz wracać przez dłuższy czas.

W domu jednorodzinnym czy bloku trzeba pamiętać o tym, aby energia nie uciekała na zewnątrz. Zadbać przede wszystkim o prawidłową termoizolację budynku.

Zobacz także: Samolot na torach przed pędzącym pociągiem. Mrożące krew w żyłach nagranie z Los Angeles
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(305)
Hehe
4 miesiące temu
Prezydent sutryk nie dba o miasto to macie
Jani
4 miesiące temu
Turow jest niedaleko od Wrocławia
Tmk
4 miesiące temu
Wincej budynków stawianych przez developerów w każdym wolnym miejscu, wincej, Niemcy zostawili naturalne korytarze powietrzne które są teraz zabudowane
wicher
4 miesiące temu
i co się dziwicie powiało od zachodniej granicy a tam najbardziej w unii rozwiniete państwo przemysłowo ,gdzies to powietrze musi opaść z wiatrem do nas wiele z zachodu idzie tego czego byśmy nie chcieli
drom
4 miesiące temu
Co wy pitolicie ? Sprawdzam regularnie czujniki airly w swojej okolicy i na świecie - we Wrocławiu faktycznie wtorek nie był może jakiś najlepszy ale tez nie dramatyczny !!! Jak się popatrzy na mapę choćby teraz 13.01. 8,30 to jakość powietrza we Wro jest średnia ale w normie, za to na g. śląsku wszędzie przekroczenia. W Europie Gorzej jest choćby w Mediolanie, a znacznie gorzej np. w Serbii czy Chorwacji ... Indie czy Chiny to jak zawsze kosmos i ciągły smog więc nie wiem skąd te dane ... może jakiś chwilowy pomiar bo komuś czujnik wpadł do komina ;-D
Tim
4 miesiące temu
Bi niemce robili badania !
Pit
4 miesiące temu
A w Kruzewnikach byli che ?
Pokop
4 miesiące temu
Bo 95%misst na swiecie nie robia badania ,to tak jak z tym pseudo covidem !!!
Olo
4 miesiące temu
Wychodzi układ miejsko-deweloperski. Każdy metr ziemi do granic możliwości ma być zabudowany bo to KASA. Brak parków, skwerów, ciągów przewietrzania miasta, Wszyscy nażekali na komunę ale obecni planiści tamtym do pięt nie dorastają bo KASA ważniejsza. W Warszawie jest to samo, ratuje Nas Wisła
bielawazachod...
4 miesiące temu
Pyły 2.5 ppm dostają się bespośrednio z płuc do krwioobiegu i sie w róznych miejscach gromadzą i tam pózniej jest rak.Kedyś tego nie mierzono bo nie było czym teraz dostępne są tanie i dokładne czujniki elektroniczne.
gosc
4 miesiące temu
Od 1 stycznia została zlikwidowana dotacja na wymianę pieca. Od 1 stycznie nie można nawet tego pica odpisać od ulgi remontowej tylko piece BIO czyli na SŁOMĘ, WILKINĘ itp. Kto przy zdrowych zmysłach zainstaluje coś takiego.
lol
4 miesiące temu
Gazeta Wrocławska... Polska Press... I wszystko jasne... A gdzie jest najlepsze?... W Zamościu może?...
Rekordziści
4 miesiące temu
Kolejny rekord Guinessa rządów PO, największa katastrofa ekologiczna w rzece - Trzaskowski, teraz największe zanieczyszczenie powietrza - Sutryk.
maax
4 miesiące temu
TRZEBA WPROWADZIĆ KARY BEZWZGLĘDNEO WIĘZIENIA DLA PREZYDENTÓW MIAST KTÓRZY ZABUDOWALI DROGI STAWIAJĄC OSIEDLA DEWELOPERSKIE.MIASTA MUSZĄ ZMUSIĆ PRODUCENTÓW PLASTIKÓW DO WYKUPU TEGO CO WYPRODUKUJĄ OBYWATELE NIE BĘDĄ PŁACIĆ ZA KORPORACJE.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić