Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

WHO wydała globalne ostrzeżenie. Chodzi o popularny lek

12

Światowa Organizacja Zdrowia wydała globalne ostrzeżenie dotyczące podrabianego leku Ozempic. Mimo pierwotnego przeznaczenia do leczenia cukrzycy typu 2 zyskał popularność jako środek na odchudzanie. WHO zaleca unikania nabywania leków z niepewnych źródeł, takich jak internet.

WHO wydała globalne ostrzeżenie. Chodzi o popularny lek
Na rynku pojawia się coraz więcej podrabianych leków Ozempic (GETTY, Bloomberg)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała globalne ostrzeżenie dotyczące leku Ozempic. Zdobył on popularność jako środek na odchudzanie, pomimo że jego głównym przeznaczeniem jest leczenie cukrzycy typu 2. Na rynku pojawia się coraz więcej podrabianych wersji tego leku.

WHO stwierdziła, że fałszywe leki mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Organizacja zaleca ludziom, aby kupowali leki wyłącznie za pośrednictwem uznanych źródeł, takich jak lekarze i apteki, a nie poprzez internet.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężne nawałnice na Śląsku. Żywioł niszczył wszystko po drodze

Lek na cukrzyce pomaga schudnąć

Aktywny składnik leku Ozempic, czyli semaglutyd, jest przeznaczony głównie do kontroli poziomu cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę typu 2. Jednak oprócz tego, że reguluje poziom glukozy, cotygodniowy zastrzyk sygnalizuje również mózgowi, że organizm jest najedzony, co może pomóc w redukcji masy ciała poprzez zmniejszenie apetytu. W efekcie lek stał się popularnym wyborem dla osób, które szukają sposobu na schudnięcie.

Informacje przekazane przez stację BBC wskazują, że popyt na Ozempic jako środek odchudzający doprowadził do niedoborów tego leku wśród osób faktycznie potrzebujących go do leczenia cukrzycy. Ponadto powstał rynek podrabianych leków, co stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

WHO od 2022 roku monitoruje rosnącą liczbę raportów dotyczących podrabianego leku Ozempic na całym świecie. Władze Wielkiej Brytanii, USA i Brazylii już interweniowały, przejmując fałszywe partie leku, które mogłyby zagrażać zdrowiu konsumentów.

Podrabiany Ozempic zagraża zdrowiu

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że niektóre fałszywe zastrzyki Ozempic mogą w ogóle nie zawierać semaglutydu. Jest to aktywny składnik leku, który jest kluczowy dla kontroli cukrzycy typu 2. Inne sfałszowane produkty mogą zawierać inne składniki, takie jak insulina, co może prowadzić do nieprzewidywalnych skutków zdrowotnych.

"Radzimy pracownikom służby zdrowia, organom regulacyjnym i społeczeństwu, aby byli świadomi istnienia tych sfałszowanych partii leków" – powiedziała dr Yukiko Nakatani, zastępca dyrektora generalnego WHO ds. podstawowych leków i produktów zdrowotnych, cytowana przez BBC.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić