o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
GG
|

Wiadomo jak wygląda środek "Krypty Zagłady". Są zdjęcia

42
Podziel się

Pokazano zdjęcia najsławniejszego bunkra świata w Norwegii. W położonej około półtora kilometra pod ziemią krypcie znajduje się zbiór milionów nasion potrzebnych do uprawy globalnych upraw.

Wiadomo jak wygląda środek "Krypty Zagłady". Są zdjęcia
"Krypta Zagłady" (Twitter)
bDYvMEJN

Zdjęcia wnętrza norweskiej "Krypty Zagłady" obiegły niedawno cały świat. W norweskim Svalbardzie, około półtora kilometra pod ziemią, znajduje się niesamowity bunkier. W jego wnętrzu umieszczono zbiór milionów nasion potrzebnych do uprawy roślin z całego świata.

bDYvMEJP

Krypta znajduje się w Svalbardzie. Jest to norweska prowincja położona 1100 km od bieguna północnego. Populacja niedźwiedzi polarnych w tym mroźnym i mrocznym miejscu jest większa niż populacja ludzi. Położenie sprawia, iż zapasy nasion znajdują się w bezpiecznym miejscu, chociażby ze względu na niską temperaturę. W przypadku klęski żywiołowej, zagrażającej światowym dostawom żywności, zapasy nasion pomogą wyżywić cały świat.

Wieczna zmarzlina i gruba skała zapewniają, że próbki nasion pozostaną zamrożone nawet bez zasilania.To najlepsza polisa ubezpieczeniowa na światowe zaopatrzenie w żywność - informuje Crop Trust.

W skarbcu umieszczono wielką liczbę nasion. Krypta może pomieścić do 4,5 miliona odmian roślin, z których każda zawiera około 500 nasion, co daje całkowitą pojemność do 2,5 miliarda nasion. Skarbiec nie jest w pełni zapełniony. Według Crop Trust znajduje się tam teraz 980 000 próbek z prawie każdego kraju na świecie.

bDYvMEJV
Zobacz także: Zobacz też: Katastrofa żywnościowa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYvMEKq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(42)
ALF
7 miesięcy temu
Jestem przedstawicielem odrębnej cywilizacji, pisze ze slownika. Dzieki za cynk, zeby być pewnym ze sie nie odrodzicie zniszczymy te wasze zapasiki raz dwa. Wasz koniec jest blisko, covid-19 to byl swietny pomysł...
Rollo
7 miesięcy temu
Wieczna zmarżlina 1,5 km pod ziemią.... typowy poziom dziennikarstwa na O2
pla
7 miesięcy temu
a czy nasienie naszego wodza tam też już jest?
bDYvMEKr
obserwator
7 miesięcy temu
Czyżby współczesna Arka Noego? No widzicie ? A mówią że w Biblię nie wierzą!
Jacek
7 miesięcy temu
Bank nasion jest 120m w skale z piaskowca. To odnośnie artykułów na O2 :(
Janusz
7 miesięcy temu
Korwin-Mikke jedyna nadzieja
Janusz
7 miesięcy temu
1,5 km w głąb Ziemi? Niemożliwe, gdzie przewietrzanie? Tam jest najwyżej 150m w głąb i to wydrążone w jakiejś górze.
Tata1980
7 miesięcy temu
Wyżywić cały świat... Świat wyżywi się sam bez problemu. Gdy tylko zniknie z jego powierzchni największy gatunek pasożyta z jakim Ziemia miała do czynienia. A te nasiona pismaku to tylko próbka genetyczna. Wyobrażasz sobie 500 nasion? Tyle to są sieję słoneczników do ozdoby działki... Ile ty w ogóle masz lat chłopie...
Werdjdjhdj
7 miesięcy temu
To powinien być sekret chyba
Pat
7 miesięcy temu
Z tego co mi się wydaje, to wraz z głębokością podnosi się również temperatura, więc 1,5km pod powierzchnią nie spodziewałbym się wiecznej zmarzliny i możliwości przechowywania zamrożonych nasion bez zasilania.
żwir
7 miesięcy temu
Jakby była zagłada to może i nasiona wytrzymają bez prądu ale jak się do nich dostać skoro są tak głęboko? Raczej nie ma drabiny, a powietrze nie wlatuje przez okno.
smutne
7 miesięcy temu
Jak trudno wytłumaczyć co to jest bank nasion. A niby się jakieś studia skończyło. Jeśli zjadając bank nasion chcesz wyżywić Ziemię redaktorze to te studia były niepotrzebne.
Mmm
7 miesięcy temu
Proszę, zatrudnijcie wreszcie kogoś ogarniętego, po liceum przynajmniej, kto potrafi czytać i pisać ze zrozumieniem, bo to woła o pomstę do nieba. "W przypadku klęski żywiołowej, zagrażającej światowym dostawom żywności, zapasy nasion pomogą wyżywić cały świat." - to jest bank genetyczny a nie ogromniasty silos zbożowy "Krypta może pomieścić do 4,5 miliona odmian roślin, z których każda zawiera około 500 nasion, co daje całkowitą pojemność do 2,5 miliarda nasion." - teraz już wiem, że "odmiana rośliny" to jakiś rodzaj pojemnika na nasiona. itd.
bDYvMEKj
ciekawy
7 miesięcy temu
czy nasze "dobro narodowe" z Żoliborza, też zdeponowało tam nasienie?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić