Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BJ
|

Widmo Brockenu na kamerach TOPR. Przerażający przesąd

11
Podziel się

Widmo Brockenu, znane też jako mamidło górskie, zarejestrowały kamery Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego umieszczone na Kasprowym Wierchu. Taternicy wiążą z nim przyprawiający o ciarki przesąd.

Widmo Brockenu na kamerach TOPR. Przerażający przesąd
Widmo Brockenu dostrzeżono w Tatrach. (Instagram, travelist.pl)
bETNKynF

O zaobserwowaniu zjawiska poinformował jako pierwszy lokalny portal glos24.pl. Taternicy twierdzą, że człowiek, który zobaczył widmo Brockenu, wkrótce umrze. Przesąd ten wymyślił w 1925 roku i spopularyzował literat i alpinista Jan Alfred Szczepański.

Tymczasem mamidło górskie jest rzadko spotykanym zjawiskiem optycznym. "Widmo", które widzimy, to cień na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora.

bETNKynH

Najczęściej można je zobaczyć w wysokich górach. Powstaje, gdy obserwator znajduje się na linii między słońcem a mgłą, która położona poniżej taternika rozprasza i odgrywa rolę ekranu.

Złowieszczej aury dodaje zjawisku fakt, że ludzki cień często otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią. Dodatkowo jego projekcja na tle oddalonych gór sprawia, iż wydaje się on powiększony.

bETNKynN
Zobacz także: Tłumy nad Morskim Okiem. Nagrania z Tatr
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETNKyoi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
Plastuś
3 miesiące temu
Żeby zapobiec klątwie. Jest tylko jeden sposób. Trzeba nasmarować sobie głowę łajnem kozicy górskiej... Wtedy klątwa minie. I najlepiej o poranku.... Powodzenia!!!
Jasnowidz
3 miesiące temu
To znak ,że wyszczepieni umrą
parowa
3 miesiące temu
A co znowu gorale dogadaja sie z Hitlerem jak przed wybuchem wojny ?
bETNKyoj
edi
3 miesiące temu
niezwykla anomalia rozbijajaca harmonie struktur trojwymiarowych zmieniajacych role substancji. Sferyczny wymiar wartosci fizykalnych o przynaleznej im naturalnej aurze drgan, modulowyne sa nagle innymi strukturami wibracj wyniklymi z powodu zawirowan magnetycznych ktory syntezuje energie o innej wlasciwosciach tworzac portal wibracji spojnej siegajacej innej materialnej dymensji kierujacej sie juz nie wartosci wektora uniwersalnego lecz modelem energi ktory w kazdym miejscu i czasie swojej dymensji imploduje i eksploduje jednoczensnie. Jest to inny stan doskonalosci energi okreslonej ISTOTA rzeczy. Dymensja ta nie kieruje sie progresja ani zadna logika substnncji. Stan ten jest mysleniem, gdzie realna uzytecznosc idei jest sprawdzana przydatnoscia. Pogladowy model stanowi woda w wymiarze miedzyczasteczkowym Woda poddaje sie skutkowi majacemu przyczyne.Panieta wszystko.Niczego nie zapomina.Czuje i cierpi jak kazda zywa istota laczac sie w swojej wiedzy z kazda inna czastka wody przekazujac jej swiadomosc. Cala struktura permamentnie coliduje miedzy soba i reaguje jako kolektyw, co jest procesem ciaglej implozji i eksplozji. Woda, NIE BEZ PRZYCZNY nazywana jest jak swiatlo poznania WEDA:swiatlo MADROSC okreslajace atrybut absolutu Kazda reakcja wody na cokolwiek jest pragmatyczne celowe i odpowiada przyczynie oraz wymusza okreslony przewidywalny skotek. Sa jednak zachowania wody przeczace poznanym wlasnoscia czy prawom fizyki naszego wymiaru.Kropla wody jest wieksza tajemnica niz kosmos,bo to ona tworzy zycie a nie kosmos.
Vredny gość
3 miesiące temu
Pokażcie Jarkowi z Żoliborza, może to coś da ...
LLLLLLLL
3 miesiące temu
To prawdziwy Polski cud, trzeba tam wybudować w tym miejscu największą świątynię na świecie. Nowa Polska Fatima. Cały świat ogłupiałych będzie się tam zbierał. Rydzyk pewnie zbiera już pieniądze. Znając PIS i czarnych to zaraz wykasują i wtedy klątwa ich dosięgnie.
Mapka
3 miesiące temu
Myślałem że Kurski znowu coś cuduje.
Moher
3 miesiące temu
Wojsko św. Kingi się budzi do obrony Polski przed targowicą.
bzyyk
3 miesiące temu
No to, Janusze i Karyny, ewakuacja z Zakopanego!!! Bo klątwa was dopadnie!
Nit
3 miesiące temu
Dajcie naukowe wyjaśnienie a nie katookultyzm to ładny kraj ale ludzie prymitywni
alla
3 miesiące temu
a to tylko hologram jankeski wykonany pewnie z ich satelit aby straszyć i terroryzować przesądnych
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić