Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Szymon Jadczak,Łukasz Maziewski
|
aktualizacja

Wieczny student Mejza. Koledzy: "Misiewicz. Wyjątkowo bezczelny"

427
Podziel się:

Nazwisko Łukasza Mejzy jest w ostatnich dniach odmieniane przez wszystkie przypadki. Jak ujawniła Wirtualna Polska, wiceminister sportu angażował się w dwuznaczną działalność biznesową, która polegała na obiecywaniu ciężko chorym ludziom niesprawdzonych terapii. Wątpliwości budzi także wykształcenie wiceministra. Porozmawialiśmy z ludźmi, którzy pamiętają go ze studiów.

Wieczny student Mejza. Koledzy: "Misiewicz. Wyjątkowo bezczelny"
Wiceminister Łukasz Mejza na sali sejmowej (Tomasz Gzell)

W oficjalnym biogramie Mejzy figuruje tytuł licencjata stosunków międzynarodowych Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. To uczelnia prywatna, jedna z wielu powstałych w Polsce w latach 90. Podjął też studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Nawet na kilku kierunkach. Żadnego jednak nie ukończył, a dwukrotnie został wyrzucony.

Wykształcenie na wagę złota

Łukasz Mejza jest obecnie studentem prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr. Z danych dziekanatu wydziału wynika, że studia rozpoczął w roku akademickim 2011/2012, w październiku 2018 r. skreślony z listy studentów, studia wznowił w październiku 2020 r., skreślony w kwietniu 2021 r., ponownie wznowił studia w październiku 2021 – brzmi odpowiedź na przesłane do Uniwersytetu zapytania.

Być może – bo minister na przesłane mu zapytania nie odpowiedział – w studiach przeszkodziło mu aktywne wejście w politykę. W 2014 r. został członkiem komitetu wyborczego "Lepsze Lubuskie", powołanego przez ówczesnego prezydenta Nowej Soli, Wadima Tyszkiewicza.

Zobacz także: Sprawa Łukasza Mejzy. Wiemy, jak zareagował Kaczyński
Łukasza Mejzę pamiętam jako sympatycznego, koleżeńskiego, ale bardzo nieobecnego studenta. Nie uczęszczał na większość zajęć, nigdy nie wiedział co się dzieje i nie przychodził lub oblewał egzaminy. To było na stacjonarnych studiach prawa na UWr w latach 2011 i chyba 2012. Nie jestem pewien, Mejza zrezygnował lub wyleciał – wspomina go osoba związana z uczelnią.

Inna mówi o Mejzie mniej przyjaźnie: "Misiewicz. Nie zaliczył jednego z przedmiotów, wyjątkowo bezczelny". Samorząd studencki był dla niego przepustką do polityki.

Mejza pracował w 2011 r. przy kampanii wyborczej Michała Jarosa we Wrocławiu przed wyborami parlamentarnymi. Jaros dodaje jednak, że nie było to żadne eksponowane stanowisko.

Pamiętam go. Pojawiał się wraz z grupą innych studentów podczas kampanii gdzieś w okolicy 2011, może 2012 r. Już wtedy ostrzegano mnie, że to dość destrukcyjna postać, że nie ma dobrego wpływu na grupę. Przeskakiwał z projektu na projekt, był u Wadima Tyszkiewicza w ruchu samorządowym Lepsze Lubuskie, w ruchu JOW Bezpartyjni, popierał Kukiza, ale miejsca długo nigdzie nie zagrzał – opowiada o nim Michał Jaros, dziś poseł Koalicji Obywatelskiej.

Studentów nie bronił

Już wtedy Mejzę, bardziej niż studia, zajmowała polityka. Jeden z byłych znajomych przypomina historię z 2013 r., gdy w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Wydziału Nauk Społecznych wrocławskiej uczelni zmieniono limity przyjęć do grup seminaryjnych.

Decyzję oprotestowały wtedy władze Instytutu i studenci. Ale nie Mejza. Był wtedy przedstawicielem samorządu studenckiego. Podczas spotkania z prorektorem uczelni nie tylko nie ujął się za studentami, ale ich propozycje określił jako "bzdurne" i "bezzasadne".

Nawet z nami nie rozmawiał o całym proteście, zanim udał się na spotkanie do prorektora, nie zainteresowała go nasza sprawa – wspomina jeden z byłych studentów WNS z tamtego okresu.

Z czasem Mejza coraz bardziej wchodził w politykę. W 2014 r. został najmłodszym radnym wojewódzkim w Polsce, gdzie przetrwał cztery lata, do kolejnych wyborów samorządowych. W 2019 r. na krótko zaangażował się w projekt Roberta Gwiazdowskiego "Polska Fair Play", a gdy Bezpartyjni Samorządowcy z lubuskiego dołączyli do Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz’15), wszedł na szczebel centralny.

Gdy w 2020 r. zmarła posłanka PSL, Jolanta Fedak, Mejza objął po niej mandat. Za tamtą kampanię wisi nad nim zresztą wyrok sądowy w Gorzowie Wielkopolskim. Ma do zapłacenia 50 tys. zł za wieszanie nielegalnych banerów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(427)
To są jakieś ...
12 miesięcy temu
Przecież Jadczak – autor tego paszkwila też nie skończył studiów... Etnografia na UJcie
IDA
12 miesięcy temu
No to mamy drugiego Miśka. Następne studia Mejzy to Toruń uczelnia Rydzyka, wydział "prawo zyczajne"
Gość
12 miesięcy temu
Dla prawdziwego karierowicza żadne przeszkody nie istnieją.
Vampira z Byt...
rok temu
Ja też mam posesję.
Kajtek P.
rok temu
Nikt z kolegów i koleżanek nie chce o nim rozmawiać. Może krył tajemnicę. Unikają komentarzy na jego temat.
Kinga
rok temu
Mam dosyć tych głupich komentarzy.
Krystyna P.
rok temu
Fala hejtu jak w szkole, piaskownicy. Każdy ma swoje zabawki, powinien ich pilnować. Zabawki to własne mienie, prawo własności. Życie zaczyna się na podwórku, w piaskownicy. Niby towarzystwo a każdy sam. Aleją gwiazd, biegniemy, a każdy sam.
Kir
rok temu
straszny przypadek, prawie jachira..
Zbych
rok temu
Wpłacanie czesnego teraz nazywa się studiowaniem?
Jass
rok temu
Jak nie ogrodnik, to piekarz albo perukarz. Teraz jeszcze taki geniusz trafił w pisowskie szeregi i to od razu na same szczyty. Coraz gorzej w naszym kraju dzieje się, jak takie miernoty decydują o losach kraju.
Myślący
rok temu
Żeby być nauczycielem trzeba mieć wyższe wykształcenie. Ministrem zostaje się po szkole podstawowej ewentualnie średniej. Jaki to wzór dla młodego pokolenia.
czesio
rok temu
jak taki cwaniak dostaje się do rządu , mazowiecki to podobny prymityw nie licząc prezesa przed którym przestrzegał jego ojciec , ludzie gdzie my żyjemy , drugie takie cwaniaczki żerują w kościele , zróbmy coś żeby to bydło nami nie rządziło co jeden to głupszy w tym rządzie , ludzie czy wy tego nie widzicie jak nas robią w konia, wyrzucić konkordat całą religie bo to najwięksi złodzieje w tym państwie
potof
rok temu
A który począwszy od stanowiska dyrektora czy prezesa jest uczciwy, prawy sprawiedliwy?? Raczej same majzy.
Gorszy sort
rok temu
Mierny, ale wierny
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić