aktualizacja 

Wielkanoc 2024. Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła?

35

Wielkie Czwartek to dzień, w którym rozpoczyna się tzw. Triduum Paschalne. To najważniejszy okres dla katolików w całym roku. Zasady uczestnictwa w tym dniu w nabożeństwa są jasno określone przez Kościół.

Wielkanoc 2024. Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła?
Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła? Odpowiedź może zaskoczyć (PAP, Wojtek Jargiło)

Wielki Czwartek to dzień rozpoczynający tzw. Triduum Paschalne. Stanowi on pamiątkę ostatniej wieczerzy, która jednocześnie dała zaczątek dwóm sakramentom - eucharystii oraz kapłaństwu.

W tym dniu zwyczajowo odbywają się dwie uroczyste msze święte. Pierwsza z nich - tzw. Msza Krzyżma odbywa się rankiem w kościołach katedralnych. Podczas nabożeństwa biskupi święcą oleje chorych oraz krzyżmo. Są one wykorzystywane podczas sakramentów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Słowo ojca Szewka na Wielki Czwartek

Tradycyjnym rozpoczęciem Triduum Paschalnego jest jednak wieczorna msza. Wówczas w wielu kościołach praktykuje się obrządek umycia nóg. Po udzieleniu komunii księża przenoszą Najświętszy Sakrament do ciemnicy, a tabernakulum pozostaje puste.

Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła?

Choć Wielki Czwartek rozpoczyna najważniejszy okres dla katolików w całym roku, to nie istnieje obowiązek uczestnictwa w tym dniu w nabożeństwie. Nie należy on bowiem do świąt nakazanych. To oznacza, że udział we mszy nie jest obowiązkowy, a za brak obecności nie grozi nam grzech ciężki.

Co ciekawe, podczas całego okresu celebracji świąt Wielkiej Nocy, katolicy są zobowiązani do uczestnictwa we mszy tylko w jeden dzień. To oczywiście Wielkanoc, którym w tym roku przypada na dzień 31 marca.

Warto także pamiętać, że Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, podczas którego nie sprawuje się mszy świętej. Ma to związek z upamiętnieniem męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa. Katolicy mogą jednak uzyskać w tym dniu tzw. odpust zupełny.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić