Ile wydamy na święta? Zaczyna się prawdziwe szaleństwo

10

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Polacy tłumnie ruszyli do marketów na świąteczne zakupy i przez kolejne dni będą kupować makowce, jajka, śledzie i majonezy. Zapytaliśmy więc, jakie wydatki planują na ten gorący okres. Jak się okazuje, nie przestraszy nas nawet inflacja i znów szykuje się prawdziwe szaleństwo.

Ile wydamy na święta? Zaczyna się prawdziwe szaleństwo
Ile Polacy zamierzają wydać na święta? Nie będzie oszczędzania (o2)

W 2024 roku Wielkanoc wypada 31 marca, ale tak naprawdę święta to cały długi weekend, więc okres od soboty aż do poniedziałku 1 kwietnia. A skoro czekają nas święta i długi weekend, to trzeba ruszyć do sklepów. Jak się okazuje, naszych rodaków przed zakupowym szaleństwem nie przestraszy nawet wciąż wysoka inflacja.

Ta w lutym wyniosła około 3 procent, a wkrótce ma nawet zacząć spadać. Ale ceny w sklepach ani drgnęły, na pewno nie jest taniej.

Tak czy siak, już zaczęły się wyprawy do dyskontów i marketów. Poszukiwanie promocji, ustalanie listy zakupów i kompletowanie świątecznych sprawunków. I tak przez kolejne dni, Polacy będą kupować makowce, jajka, śledzie i majonezy. Wybierać mięsa i wędliny, kupować produkty na żurek, komponować koszyczki wielkanocne pełne łakoci.

Reporterzy Wirtualnej Polski postanowili zapytać Polaków o przygotowania do świąt z uwzględnieniem zaplanowanych wydatków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Dużo". Polacy rzucają sumami. Tyle wydadzą na Wielkanoc

O to, jak mają wyglądać świąteczne zakupy i ile zamierzamy na nie wydać zapytaliśmy Polaków podczas ulicznej sondy. Co nam powiedzieli nasi rodacy? Sami zobaczcie.

Ile Polacy wydadzą na święta Wielkanocne w 2024 roku?

Ankietowani przekonują, że w tym roku zamierzają wydać średnio ok. 500 złotych na święta. Oczywiście odpowiedzi są bardzo zróżnicowane i pojawiają się również mniejsze kwoty. Ludzie zgodnie stwierdzili, że do podwyżek już się przyzwyczaili, ale i tak niektórzy starają się ograniczać wydatki. Także te typowo świąteczne.

Każdy oszczędza tak, jak może. Jedna z naszych rozmówczyń zamierza wydać z okazji świąt nawet 4 tysiące złotych, wliczając w to zakupy oraz prezenty dla najbliższych. To faktycznie spory wydatek, ale niektórzy mogą sobie na niego pozwolić.

Jadę na święta do rodziców, więc ja nie wydam nic. Ale rodzice pewnie w okolicach 1500 złotych - stwierdziła kolejna z kobiet, która wzięła udział w naszej sondzie.

- Wszystko idzie w górę, tylko nie zarobki - stwierdził jeden z pytanych mężczyzn. Ale sam przyznał, że zamierza wydać więcej na święta, bo taka już jest tradycja - Mam niską rentę, trzeba trochę oszczędzić - dodała jedna z seniorek, która również szykuje kilka świątecznych niespodzianek.

Nasi rozmówcy zostali również zapytani o temat prezentów. Polacy stwierdzili, że raczej nie wręczają ich na Wielkanoc, chyba że chodzi o upominki dla dzieci. Jeśli nie ma prezentów, w zamian oferują gotówkę.

Autor: MTK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić