o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aldona Brauła
|

Wielkie zmiany na maturze i egzaminie ósmoklasisty

10
Podziel się

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o zmianach dotyczących matur oraz egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. Największa zmiana nastąpi na maturze. Zniesiono obowiązek przystąpienia do egzaminu ustnego i egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Wielkie zmiany na maturze i egzaminie ósmoklasisty
16 grudnia odbyła się konferencja Ministerstwa Edukacji Narodowej. (PAP)
bDYOMkFx

Przemysław Czarnek podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Wprowadzono szereg zmian na egzaminach w szkołach. Największe zmiany nastąpią w przeprowadzaniu matur, jednak egzamin ósmoklasisty także będzie wyglądał nieco inaczej.

Zmiany na maturze i egzaminie ósmoklasisty

Egzaminy zostaną przeprowadzone na podstawie "wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach". Wcześniej oparte były na postawie programowej kształcenia ogólnego. Zmiana wynika z analizy wyników tegorocznych egzaminów.

bDYOMkFz
Na razie nie ma planów, by egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny, które są planowane na maj, przesuwać; podobnie egzaminów zawodowych, czy egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, których część odbędzie się w styczniu, a część w czerwcu - zaznaczył Maciej Kopeć.
Zobacz także: Piontkowski o feriach i terminie wakacji. Decyzja jeszcze nie zapadła

Zmiany dotkną arkuszy maturalnych z matematyki. Ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, zredukowano też wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów. Zmniejszono ogólną liczbę puntów do zdobycia (z 50 do 45 pkt) oraz zadań otwartych (z 9 do 7).

bDYOMkFF

Nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Ponadto uczniowie nie będą musieli przystępować do egzaminów ustnych.

Wprowadzono także zmiany w egzaminach ósmoklasisty. Z listy lektur obowiązkowych wykreślono "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza, a w arkuszu z języka angielskiego nie będzie pytań dotyczących czasu past perfect oraz mowy zależnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYOMkGa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
Wot i wsio
5 miesięcy temu
Matura miala wielkie znaczenie 150 lat temu a nawet jeszcze i 100 lat temu bo znaczyla wiecej jak dzis DOKTORAT z jednej z nauk typu,, OWOCOWE,, a dzis juz nie zanczy NIC i to absolutnie NIC a nawet mniej niz ZERRROOOO ,totez stawianie wysokich wymagan Maturzystom jest przesadyzmem.Jecczze 150 lat temu Osoba po Maturze miala szanse na wysokie stanowisko Urzednicze w administracji panstwa no. PRUS a wiec stac ja bylo na budowe VILLII na 16 pokojow z cegly o grubosci murow pol metra i z witrazami w oknach klatki schodowej plus 3 Osoby Sluzby Domowej NACO dzis nie stac 98% PROFESSOROW i to zwyczajnych.Badzmy Realistami.
joda
5 miesięcy temu
A po co robolowi za miskę ryżu potrzebna matura ???
ema
5 miesięcy temu
Co to za uławienie i jaka zmiana? Poziom rozszerzony jest na maturze egzaminem dodatkowym! Zeby ZDAC mature trzeba zaliczyc przedmioty podstawowe, a z rozszerzenia można miec 0 punktow i tez jest ok. Wiec o co w tym chodzi? Chyba tylko , żeby niezorientowani sądzili, że Czarnek to taki fajny, empatyczny facet, a wyszło, że oszust....
bDYOMkGb
666666666666
5 miesięcy temu
to już NAWET !!!!nieeeeeee pokoloruj drwala.......... Będą stali i mówili jaki to kolor i do czego użyć... To nie upadek.....gehenna...
77
5 miesięcy temu
Czyli: nie próbujmy podciągnąć poziomu nauczania, tylko obniżajmy wymagania. I do czego dojdziemy? Już dziś widać na teleturniejach typu "Jeden z dziesięciu" czy "Postaw na milion", Za parę lat w "Milionerach" gracze będą się zastanawiać głośno nad wyborem prawidłowej odpowiedzi na pytanie: ile jest sześć plus sześć? i wielu wybierze odpowiedź: 66!
seroo1
5 miesięcy temu
Matura 1961 r. Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Wycięcie drzewa na to drewno kosztowało go 4/5 tej kwoty. Ile zarobił drwal? Matura 1971 r. Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Koszty uzyskania przychodu wyniosły 4/5 tej kwoty. Ile zarobił drwal? Matura 1981 r. Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Koszty uzyskania przychodu wyniosły 4/5 tej kwoty. Ile procent stanowi zysk drwala? Matura 1991 r. Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Koszty uzyskania przychodu wyniosły 4/5 tej kwoty. Ile zarobił drwal i jaki wpływ miała jego praca na otoczenie drzewa (uwzględnij sąsiadującą z drzewem florę i faunę)? Matura 2001 r. Drwal sprzedał drewno za 100 zł. W tym celu musiał wyciąć kilka starych drzew. Opisz w kilku zdaniach, jak w tej sytuacji czuły się biedne zwierzątka leśne i rośliny? Jak bardzo niekorzystne dla środowiska jest wycinanie starych drzew? Matura 2011 r. Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Wycięcie drzewa na to drewno kosztowało go 4/5 tej kwoty, czyli 80 zł. Drwal zarobił 20 zł. Zakreśl liczbę 20. Matura 2021 r. Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Pokoloruj drwala. "
Ryszard
5 miesięcy temu
Weźcie w końcu otwórzcie te szkoły przeciąganie tego w nieskończoność to głupota i szkoda dla całego społeczeństwa !! Nic to nie da jak są pozamykane . Niby takie lockdowny we Francji i Niemczech a dzieci i młodzież normalnie uczęszczają tam na zajęcia bo rządzący doskonale wiedzą że to najlepsze rozwiązanie
Annaannanan
5 miesięcy temu
Niedługo obowiązek nauki zniesa. Bo po co się uczyć. Znajomość języków potrzebna, a tu kolejne wymagania w dół
am55
5 miesięcy temu
Niedługo sięgniemy dna . Co rok obniżenie wymagań . Ludzie , przecież nie każdy musi mieć maturę .
Równanie
5 miesięcy temu
w dół. Start!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić