aktualizacja 

Wigilia 2020. Limit osób przy stole? Jak powinniśmy go liczyć?

22

Tegoroczna wigilia będzie inna niż wszystkie poprzednie, które wciąż jeszcze pamiętamy. Wszystko z powodu obostrzeń ustanowionych przez rząd w związku z pandemią koronawirusa. Ile wynosi limit osób, które mogą przebywać przy świątecznym stole? Jak to liczyć?

Wigilia 2020. Limit osób przy stole? Jak powinniśmy go liczyć?
Zdj. ilustracyjne. (Wikimedia Commons, Przykuta)

Wigilia 2020. Ile osób?

Wigilia 2020 to dla wielu bardzo smutny początek świąt. Obywatele nie będą mogli spotkać się w gronie licznej rodziny, co u niektórych jest wręcz tradycją. W końcu jesteśmy gościnnym narodem.

Dla innych jednak o dziwo jest to powód do radości, bo będą mogli oni nareszcie uniknąć trudnych i niewygodnych pytań od cioć i babć. Takich, jak choćby klasyczne: "kiedy dziecko" czy "kiedy w końcu znajdziesz sobie dziewczynę?".

Wigilia 2020. Limit osób. Jak go liczyć?

Teoretycznie podczas wigilijnej kolacji, a także podczas pozostałych dni świąt, przy stole będzie mogło zasiąść jedynie 5 osób. Teoretycznie, bo w praktyce przepisy można rozumieć różnie.

Przykładowo: wystarczy, że 5-osobowa rodzina zaprosi kolejne 5 osób do swojego domu, co da nam 10 osób przy wigilijnym stole. Warunkiem jest to, aby ta 5-osobowa rodzina, będąca gospodarzem uroczystości, na co dzień, mieszkała pod jednym dachem. Przepisy wówczas, prawdopodobnie, nie zostaną złamane.

"Prawdopodobnie", ponieważ nie jest to takie oczywiste i wprost nie wynika z przepisów, ale jest to raczej ich interpretacja, którą podają eksperci. W przepisach liczba osób nie jest w pełni doprecyzowana, więc być może lepiej "dmuchać na zimne" i ograniczyć liczbę osób, które odwiedzą nas w święta do dosłownie 5 - łącznie z tymi, którzy na co dzień mieszkają w domu, pod jednym adresem, aby uniknąć kary finansowej. Chyba że liczba domowników wynosi więcej, aniżeli 5 osób. Wtedy lepiej zostać w gronie 6 osób i nikogo więcej nie zapraszać.

Święta 2020 a koronawirus

Można też w tej sprawie posłuchać eksperta, który dokładniej rozjaśnia kwestię przepisów. Według mec. Matuszaka-Leśnego, sytuacja w związku z obostrzeniami przedstawia się następująco.

Jeżeli organizujemy uroczystą Wigilię we własnym domu, w którym razem z nami na stałe zamieszkuje 6 domowników, to nie oznacza to, że gości jest w sumie siedmioro i należy kogoś wręcz wyprosić. Zgodnie z rozporządzeniem, możemy zaprosić dodatkowe 5 osób, oprócz tych siedmiu, które stale mieszkają lub gospodarują pod wskazanym adresem. W omawianej sytuacji kolację Wigilijną zjadłoby wspólnie zatem 12 osób - całkowicie zgodnie z obowiązującymi przepisami – mówi mecenas w rozmowie z redakcją Wirtualnej Polski.
Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić