Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|
aktualizacja

Wigilia 2020. Limit osób przy stole? Jak powinniśmy go liczyć?

18
Podziel się:

Tegoroczna wigilia będzie inna niż wszystkie poprzednie, które wciąż jeszcze pamiętamy. Wszystko z powodu obostrzeń ustanowionych przez rząd w związku z pandemią koronawirusa. Ile wynosi limit osób, które mogą przebywać przy świątecznym stole? Jak to liczyć?

Wigilia 2020. Limit osób przy stole? Jak powinniśmy go liczyć?
Zdj. ilustracyjne. (Wikimedia Commons, Przykuta)

Wigilia 2020. Ile osób?

Wigilia 2020 to dla wielu bardzo smutny początek świąt. Obywatele nie będą mogli spotkać się w gronie licznej rodziny, co u niektórych jest wręcz tradycją. W końcu jesteśmy gościnnym narodem.

Dla innych jednak o dziwo jest to powód do radości, bo będą mogli oni nareszcie uniknąć trudnych i niewygodnych pytań od cioć i babć. Takich, jak choćby klasyczne: "kiedy dziecko" czy "kiedy w końcu znajdziesz sobie dziewczynę?".

Wigilia 2020. Limit osób. Jak go liczyć?

Teoretycznie podczas wigilijnej kolacji, a także podczas pozostałych dni świąt, przy stole będzie mogło zasiąść jedynie 5 osób. Teoretycznie, bo w praktyce przepisy można rozumieć różnie.

Przykładowo: wystarczy, że 5-osobowa rodzina zaprosi kolejne 5 osób do swojego domu, co da nam 10 osób przy wigilijnym stole. Warunkiem jest to, aby ta 5-osobowa rodzina, będąca gospodarzem uroczystości, na co dzień, mieszkała pod jednym dachem. Przepisy wówczas, prawdopodobnie, nie zostaną złamane.

"Prawdopodobnie", ponieważ nie jest to takie oczywiste i wprost nie wynika z przepisów, ale jest to raczej ich interpretacja, którą podają eksperci. W przepisach liczba osób nie jest w pełni doprecyzowana, więc być może lepiej "dmuchać na zimne" i ograniczyć liczbę osób, które odwiedzą nas w święta do dosłownie 5 - łącznie z tymi, którzy na co dzień mieszkają w domu, pod jednym adresem, aby uniknąć kary finansowej. Chyba że liczba domowników wynosi więcej, aniżeli 5 osób. Wtedy lepiej zostać w gronie 6 osób i nikogo więcej nie zapraszać.

Święta 2020 a koronawirus

Można też w tej sprawie posłuchać eksperta, który dokładniej rozjaśnia kwestię przepisów. Według mec. Matuszaka-Leśnego, sytuacja w związku z obostrzeniami przedstawia się następująco.

Jeżeli organizujemy uroczystą Wigilię we własnym domu, w którym razem z nami na stałe zamieszkuje 6 domowników, to nie oznacza to, że gości jest w sumie siedmioro i należy kogoś wręcz wyprosić. Zgodnie z rozporządzeniem, możemy zaprosić dodatkowe 5 osób, oprócz tych siedmiu, które stale mieszkają lub gospodarują pod wskazanym adresem. W omawianej sytuacji kolację Wigilijną zjadłoby wspólnie zatem 12 osób - całkowicie zgodnie z obowiązującymi przepisami – mówi mecenas w rozmowie z redakcją Wirtualnej Polski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
kiź
2 lata temu
Powołać rachmistrzów, przeszkolić... i już.
Aaaa
2 lata temu
Jak to mówią pseudo kobiety,, moje zdrowie moja sprawa,,. Różni się to od nich po dpowiadam tylko za swoje zdrowie i życie tak ja moi goście którzy świadomie do mnie przyjdą.
vxś
2 lata temu
Powołać rachmistrzów - niech liczą.
Draka
2 lata temu
Przy stole siedzi przepisowe 5 osób. Tradycyjnie jedno nakrycie czeka na wypadek gdyby przyszedł zbłąkany wędrowiec. Zdarza się tak ,że wędrowiec się pojawia. I co teraz Panie Morawiecki ?
PiS=PO=SS
2 lata temu
Wigilia może będzie inna, ale dla owiec na ich własne życzenie. Ja przylatuję z UK, przez cały lot jem czipsy, potem jadę 200 km do innego miasta, robię zakupy bez kagańca i wydaję imprezę na 30 osób. Jak mnie psy odwiedzą to będzie nieprzyjęcie mandatu i automatyczne jego umorzenie przez sąd, bo nie ma takiego prawa, które może ograniczyć mi wolność, a będzie za to skarga do Biura Kontroli Wewnętrznej i sprawa do Prokuratury za przekroczenie uprawnień funkcojariusza z art. 191 par. 1 KK za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli prawda i taka zwykła normalność cię denerwuje to znaczy, że zazdrościsz, bo wiesz, że jesteś niewolnikiem fazsystowskiego systemu i wmawianie sobie przed snem, że jesteś wolny, tego nie zmieni. Skomlaj o szczepionkę i spoczywaj w pokoju.
ma
2 lata temu
Ja obchodzę Święto Przesilenia Zimowego.
Jerzy
2 lata temu
A co z Bogiem, który jest w trzech Osobach?
Ada
2 lata temu
Zakazać wigilia zrobić miesiecice
taki ktoś
2 lata temu
Mecenas jest do niczego bo bardzo wielu jego kolegów mówi że przepis jest niezgodny z konstytucją co przyznaje sąd wydając wyroki za nieprzestrzeganie przepisów uniewinniające faktycznie szukałem w konstytucji i tam ani słowa o( tu miało być to obce słowo ale kiedyś zabroniono słów obcych nie wiem dlaczego ministrowie je używają } narodowym .
Ksiądz
2 lata temu
Rydzyk dał pokaz co znaczą ZALECENIA.
🦥🦥🦥🦥
2 lata temu
Pewnie na palcach🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Lusis
2 lata temu
Co komu do moich świat niedługo będą wyznaczać ilość wyproznien
Nowy rok
2 lata temu
Limit 🐑 w sejmie i urzędach powinien być i limit 🐷przy korytach
Smakosz
2 lata temu
A czy limit potraw też obowiązuje ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić