o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
HNM
|

Wigilia 2020. Limit osób przy stole? Jak powinniśmy go liczyć?

18
Podziel się

Tegoroczna wigilia będzie inna niż wszystkie poprzednie, które wciąż jeszcze pamiętamy. Wszystko z powodu obostrzeń ustanowionych przez rząd w związku z pandemią koronawirusa. Ile wynosi limit osób, które mogą przebywać przy świątecznym stole? Jak to liczyć?

Wigilia 2020. Limit osób przy stole? Jak powinniśmy go liczyć?
Zdj. ilustracyjne. (Wikimedia Commons, Przykuta)
bDJvGlPF

Wigilia 2020. Ile osób?

Wigilia 2020 to dla wielu bardzo smutny początek świąt. Obywatele nie będą mogli spotkać się w gronie licznej rodziny, co u niektórych jest wręcz tradycją. W końcu jesteśmy gościnnym narodem.

Dla innych jednak o dziwo jest to powód do radości, bo będą mogli oni nareszcie uniknąć trudnych i niewygodnych pytań od cioć i babć. Takich, jak choćby klasyczne: "kiedy dziecko" czy "kiedy w końcu znajdziesz sobie dziewczynę?".

bDJvGlPH

Wigilia 2020. Limit osób. Jak go liczyć?

Teoretycznie podczas wigilijnej kolacji, a także podczas pozostałych dni świąt, przy stole będzie mogło zasiąść jedynie 5 osób. Teoretycznie, bo w praktyce przepisy można rozumieć różnie.

Przykładowo: wystarczy, że 5-osobowa rodzina zaprosi kolejne 5 osób do swojego domu, co da nam 10 osób przy wigilijnym stole. Warunkiem jest to, aby ta 5-osobowa rodzina, będąca gospodarzem uroczystości, na co dzień, mieszkała pod jednym dachem. Przepisy wówczas, prawdopodobnie, nie zostaną złamane.

bDJvGlPN

"Prawdopodobnie", ponieważ nie jest to takie oczywiste i wprost nie wynika z przepisów, ale jest to raczej ich interpretacja, którą podają eksperci. W przepisach liczba osób nie jest w pełni doprecyzowana, więc być może lepiej "dmuchać na zimne" i ograniczyć liczbę osób, które odwiedzą nas w święta do dosłownie 5 - łącznie z tymi, którzy na co dzień mieszkają w domu, pod jednym adresem, aby uniknąć kary finansowej. Chyba że liczba domowników wynosi więcej, aniżeli 5 osób. Wtedy lepiej zostać w gronie 6 osób i nikogo więcej nie zapraszać.

Święta 2020 a koronawirus

Można też w tej sprawie posłuchać eksperta, który dokładniej rozjaśnia kwestię przepisów. Według mec. Matuszaka-Leśnego, sytuacja w związku z obostrzeniami przedstawia się następująco.

Jeżeli organizujemy uroczystą Wigilię we własnym domu, w którym razem z nami na stałe zamieszkuje 6 domowników, to nie oznacza to, że gości jest w sumie siedmioro i należy kogoś wręcz wyprosić. Zgodnie z rozporządzeniem, możemy zaprosić dodatkowe 5 osób, oprócz tych siedmiu, które stale mieszkają lub gospodarują pod wskazanym adresem. W omawianej sytuacji kolację Wigilijną zjadłoby wspólnie zatem 12 osób - całkowicie zgodnie z obowiązującymi przepisami – mówi mecenas w rozmowie z redakcją Wirtualnej Polski.
bDJvGlPO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJvGlQi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
Nowy rok
3 miesiące temu
Limit 🐑 w sejmie i urzędach powinien być i limit 🐷przy korytach
Ksiądz
3 miesiące temu
Rydzyk dał pokaz co znaczą ZALECENIA.
Anty
3 miesiące temu
U mine wigilia bedzie jak co roku. Nie interesują mnie jakieś wymysły.... Wesołych świat
bDJvGlQj
.Xx
3 miesiące temu
Najlepiej jakby limit był podany w kilogramach.
Nikt6
3 miesiące temu
Mogą być inne niewygodne pytania sanepidu czy pokicji.Nie wierzę w te Obchodzenie przepisów, raczej ten co je układał nie myślał o szeregowych rodakach, a o oficerach z rządu i ich satelitach.Dla nas tylko bat, mandaty i dodatkowe podatki.
Najnowsze komentarze (18)
kiź
2 miesiące temu
Powołać rachmistrzów, przeszkolić... i już.
Aaaa
2 miesiące temu
Jak to mówią pseudo kobiety,, moje zdrowie moja sprawa,,. Różni się to od nich po dpowiadam tylko za swoje zdrowie i życie tak ja moi goście którzy świadomie do mnie przyjdą.
vxś
2 miesiące temu
Powołać rachmistrzów - niech liczą.
Draka
2 miesiące temu
Przy stole siedzi przepisowe 5 osób. Tradycyjnie jedno nakrycie czeka na wypadek gdyby przyszedł zbłąkany wędrowiec. Zdarza się tak ,że wędrowiec się pojawia. I co teraz Panie Morawiecki ?
PiS=PO=SS
2 miesiące temu
Wigilia może będzie inna, ale dla owiec na ich własne życzenie. Ja przylatuję z UK, przez cały lot jem czipsy, potem jadę 200 km do innego miasta, robię zakupy bez kagańca i wydaję imprezę na 30 osób. Jak mnie psy odwiedzą to będzie nieprzyjęcie mandatu i automatyczne jego umorzenie przez sąd, bo nie ma takiego prawa, które może ograniczyć mi wolność, a będzie za to skarga do Biura Kontroli Wewnętrznej i sprawa do Prokuratury za przekroczenie uprawnień funkcojariusza z art. 191 par. 1 KK za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli prawda i taka zwykła normalność cię denerwuje to znaczy, że zazdrościsz, bo wiesz, że jesteś niewolnikiem fazsystowskiego systemu i wmawianie sobie przed snem, że jesteś wolny, tego nie zmieni. Skomlaj o szczepionkę i spoczywaj w pokoju.
ma
3 miesiące temu
Ja obchodzę Święto Przesilenia Zimowego.
Jerzy
3 miesiące temu
A co z Bogiem, który jest w trzech Osobach?
Ada
3 miesiące temu
Zakazać wigilia zrobić miesiecice
bDJvGlQb
taki ktoś
3 miesiące temu
Mecenas jest do niczego bo bardzo wielu jego kolegów mówi że przepis jest niezgodny z konstytucją co przyznaje sąd wydając wyroki za nieprzestrzeganie przepisów uniewinniające faktycznie szukałem w konstytucji i tam ani słowa o( tu miało być to obce słowo ale kiedyś zabroniono słów obcych nie wiem dlaczego ministrowie je używają } narodowym .
Ksiądz
3 miesiące temu
Rydzyk dał pokaz co znaczą ZALECENIA.
🦥🦥🦥🦥
3 miesiące temu
Pewnie na palcach🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Lusis
3 miesiące temu
Co komu do moich świat niedługo będą wyznaczać ilość wyproznien
Nowy rok
3 miesiące temu
Limit 🐑 w sejmie i urzędach powinien być i limit 🐷przy korytach
Smakosz
3 miesiące temu
A czy limit potraw też obowiązuje ?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić