aktualizacja 

To budzi lęk. Zbadali 1700 ozdrowieńców po COVID-19. Oto, co wykryto u 50 proc.

221
Podziel się:

COVID-19 to podstępna choroba, która potrafi pozostawić w organizmie swój ślad na długo po chorobie. A w niektórych przypadkach być może nawet na zawsze. Naukowcy po długim czasie przebadali osoby uznane za zdrowe, które chorowały na COVID-19. Oto ich szokujące diagnozy.

To budzi lęk. Zbadali 1700 ozdrowieńców po COVID-19. Oto, co wykryto u 50 proc.
Przebadali osoby, które wyzdrowiały z COVID-19. (Getty Images)

Pandemia rozpoczęła się w Wuhan, toteż tam najwcześniej rozpoczęto szeroko zakrojone badania nad COVID-19. Było to możliwe między innymi dzięki temu, że najwcześniej zarażeni zdążyli już wyzdrowieć, kiedy dopiero po kilku tygodniach w Europie zaczęły pojawiać się pierwsze zachorowania.

Lekarze z Chin obserwowali stan chorych, którzy wyzdrowieli. Monitorowali pracę ich organizmów, aby sprawdzić długoterminowe skutki przebycia choroby COVID-19. Kazano między innymi przez 6 minut maszerować (chorzy byli wtedy przypięci do aparatury), a także kazano wypełniać liczne kwestionariusze i wykonywać inne laboratoryjne testy. Poddanym badaniom zostało ponad 1,7 tys. osób, które wcześniej były pacjentami szpitala w Wuhan, podaje China Daily. Wyzdrowieli oni w połowie maja.

Po ponad 5 miesiącach od choroby pacjenci wciąż mieli w sobie "pozostałości" po COVID-19. Nawet 70 proc. z nich jeszcze odczuwa objawy, które towarzyszyły im też w czasie choroby.

Część osób, uznawanych obecnie za zdrowych, wciąż nie czuje tak, jak wcześniej, zapachu i smaku. Inne objawy to także bóle mięśni, chroniczne zmęczenie, problemy ze snem i odczuwalne osłabienie. Część chorych ma także znacznie pogorszony stan psychiczny. Pojawiła się u nich nerwica lękowa.

Najgorsza wiadomość jednak to ta, która pojawiła się po zbadaniu płuc. Wszystkie osoby przebadano tomografem komputerowym i prześwietlono ich organy. Wynik? Nawet 50 proc. osób, które wyzdrowiały z COVID-19, po ponad 5 miesiącach od wyleczenia miała chociaż jeden nieprawidłowy wynik badania TK. Płuca chorych mają często także wciąż upośledzoną zdolność dyfuzji gazów, pomimo upływu czasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić