"Wirus zombie" przywrócony do życia. Spędził 50 tys. lat w uśpieniu

22

Sukces na polu nauki o wirusach. Tym razem naukowcom udało się ożywić organizm, który ostatnie 50 tysięcy lat pozostawał w wiecznej zmarzlinie. Wiadomo, kto stoi za odkryciem i ile "zombie" łącznie wyodrębniono w trakcie badań.

"Wirus zombie" przywrócony do życia. Spędził 50 tys. lat w uśpieniu
Naukowcy zdołali ożywić wirus, który spędził 50 tys. lat w wiecznej zmarzlinie (zdjęcie ilustracyjne) (Getty Images, Yuichiro Chino)

Za odkryciem stoją naukowcy z Narodowego Centrum Badań Naukowych Francji. Odnaleźli oni prehistoryczne organizmy w trakcie prowadzenia badań na Syberii nad zakopanymi głęboko pod ziemią rdzeniami lodowymi.

"Wirus zombie". Aż 13 rodzajów

W trakcie wstępnych badań udało się wyodrębnić aż trzynaście różnych "wirusów zombie". W tym – liczącego sobie aż 48 500 lat Pandoravirus yedoma.

Odkryte przez naukowców wirusy pozostawały w uśpieniu przez dziesiątki tysięcy lat. W toku prac badacze zdołali jednak przywrócić je "do życia". To nie pierwszy podobny sukces francuskich badaczy – uczestnicy badań w 2014 roku wykryli w wiecznej zmarzlinie inny podobny drobnoustrój, który mimo 30 tys. lat wciąż był w stanie zarażać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Powikłania po COVID-19 zależne od rodzaju mutacji? Lekarka wyjaśnia

Eksperci z Narodowego Centrum Badań Naukowych podzielili się swoimi planami odnośnie do odkrytych wirusów. Podobnie jak w przeszłości, zamierzają rozmnożyć drobnoustroje, aby ustalić ich ewentualnie wpływ na zdrowie publiczne.

Wirusy uwięzione w wiecznej zmarzlinie stanowią realne zagrożenie dla mieszkańców całego świata. Ponieważ w konsekwencji katastrofy klimatycznej roztapia się ona w coraz większym stopniu, uwalniają się niezliczone chemikalia i drobnoustroje.

Z powodu ocieplenia klimatu nieodwracalnie topniejąca wieczna zmarzlina uwalnia materię ograniczą zamrożoną nawet przez milion lat, z której większość rozkłada się na dwutlenek węgla i metan, dodatkowo wzmacniając efekt cieplarniany. Część (....) składa się również z ożywionych drobnoustrojów komórkowych, (...), a także wirusów, które pozostawały uśpione od czasów prehistorycznych – podkreślał jeden z uczestników badania.
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić