Władimir Putin przywrócił nagrodę Matki Bohaterki. Do tego milion rubli

Już w czerwcu Kreml wydał oświadczenie, że trwają rozważania nad przywróceniem nagrody Matki Bohaterki. To wręczane od czasów sowieckich odznaczenie, powołane, by zachęcić Rosjan i Rosjanki do posiadania większej liczby dzieci za medal i pieniądze.

Władimir Putin przywrócił nagrodę Matki Bohaterki. Do tego milion rubli
Władimir Putin przywrócił sowiecką nagrodę Matki Bohaterki (Getty Images, 2022 Contributor#8523328)

Nagroda Matki Bohaterki została wprowadzona w 1944 roku przez Józefa Stalina. Jej celem było zachęcenie obywateli, aby decydowali się na możliwie największe rodziny. Teraz "wskrzesił" ją Władimir Putin, który już wcześniej informował, że rozważa takie rozwiązanie.

Władimir Putin zdecydował. Rosjanki będą otrzymywać nagrodę Matki Bohaterki

Jak informuje gazeta "The Washington Post", przywrócenie nagrody nie miało miejsca wyłącznie z nadziei na podniesienie morale społeczeństwa. W Rosji spada liczba urodzeń, co poważnie niepokoi Władimira Putina.

Kobiety, które otrzymają tytuł "Matki Bohaterki", muszą spełnić wymóg urodzenia co najmniej 10 dzieci. Za swoją zasługę dla społeczeństwa zostaną wynagrodzone nie tylko medalem, lecz także milionem rubli (ponad 76 tys. złotych).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Putin już nie ufa swojemu wywiadowi? "Może to jest tylko przykrywka"

W okresie sowieckim medal Matki Bohaterki powędrował do rąk około 400 tysięcy obywatelek. Na otrzymanie wyróżnienia i pieniędzy nie mogą liczyć świeżo upieczone matki 10. dziecka lub te, które straciły jedną lub więcej z pociech – powędruje tylko do kobiet, których najmłodsze dziecko skończyło rok, a pozostałe dziewięcioro przeżyło.

Oficjalne przywrócenie medalu Matki Bohaterki miało miejsce w poniedziałek 15 sierpnia. Przy okazji informowania opinii publicznej o tej decyzji nie nawiązano w żaden sposób o wojnie w Ukrainie. Nagroda będzie wręczana 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka.

Rodzice Władimira Putina nie mieli szans znaleźć się w gronie osób, które otrzymały medal Matki Bohaterki. Przyszły prezydent Rosji miał dwóch braci, jednak obaj zmarli jeszcze zanim się narodził.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić