Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 
aktualizacja 

Wojsko i służby w blokach startowych. Czekają na szczepienia

72

Trwa szczepienie na koronawirusa "grupy 0" czyli pracowników opieki medycznej i społecznej. To najbardziej narażona na zakażenia grupa społeczna. W drugim rzucie zaszczepią się m.in. pracownicy wojska, policji i służb specjalnych.

Wojsko i służby w blokach startowych. Czekają na szczepienia
Wojsko i służby w blokach startowych. Czekają na szczepienia (PAP, Grzegorz Michałowski)

Wszystko jest dokładnie opisane w Narodowym Programu Szczepień, dostępnym w internecie na stronach rządowych. Możemy w nim przeczytać:

Szczepieniami w pierwszym etapie zostaną objęci także Żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR oraz GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.

Etap ten, jak wynika z odpowiedzi na postawione przez o2.pl pytania, obejmie również pracowników służb specjalnych.

MON i MSWiA czekają

Na zadane przez nas pytania odpowiedziały m.in. Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Wywiadu i MON w imieniu Służby Wywiadu i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Także Straż Graniczna przypisana jest do grupy I.

Obecnie w formacji wstępnie przygotowywane są listy osób, które chciałyby się zaszczepić, oficjalne zapisy jeszcze się nie rozpoczęły. Szczepienia funkcjonariuszy SG są dobrowolne - pisze biuro prasowe Komendy Głównej Straży Granicznej.
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Musisz to wiedzieć przed szczepieniem. Garść przydatnych informacji

Wywiad "zachęca"

Z uwagi na zasady przyjęte przez Rząd zapisy na szczepienia mają charakter dobrowolny i nie są prowadzone pod przymusem. Kierownictwo służby zachęca funkcjonariuszy do korzystania ze szczepień, których celem jest osiągnięcie warunków koniecznych do zapanowania nad pandemią COVID-19 - odpisała na nasze pytania Agencja Wywiadu.

Według ustaleń o2.pl, w Agencji Wywiadu trwa przygotowanie list tych oficerów i funkcjonariuszy, którzy chcą się zaszczepić. Ma ona powstać do końca stycznia.

Na pytania nie odpowiedziała dotąd największa polska służba specjalna, czyli Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jednak nieoficjalnie udało się nam dowiedzieć, że w ABW zaszczepiono już pracowników służby zdrowia. W samej ABW funkcjonariusze mieli złożyć do połowy grudnia deklaracje w sprawie chęci przystąpienia do szczepień.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić